Még egy szó a politikai költészetről

2012. január 16. 17:15

Mindazok fontosak tehát számomra, akik végül sosem haboztak felvállalni, s ha kell, kritizálni is a nemzeti hagyományokat.

2012. január 16. 17:15
Hörcher Ferenc
Kultúra és Kritika

„Szerintem a politikai költészet mint műfaj akkor értelmezhető, ha elfogadjuk, hogy a költészetnek van közösségi felelőssége, a közösségre vonatkozó, sőt a közösségnek szóló mondandója. Ilyen értelemben akkor értelmezhető: ha elfogadjuk, hogy van nemzeti (értsd magyar nyelvű, s a magyar nyelven beszélőknek, a magyar kultúrában felnevelteknek szóló) költészet. Továbbá a politikai költészet nem olyasmi, amit egy definícióval körbe tudunk keríteni, annak érdekében, hogy valakit beemelhessünk, valakit meg kint tartsunk a karámokon. Hanem, szerintem magyar nyelven írva a politikai költészet mintegy szükségszerű feladat – legalábbis mindmáig az volt, s amíg végleg el nem tűnik a politika, vagyis a közös dolgaink intézése és az azokról folytatott vita, az is marad.

S hogy milyen az én politikai költészeti ideálom? A világirodalomban talán leginkább a lengyelek tetszenek nekem (Herbert, Milosz), no és a köznyelvhez közel álló, józan észre apelláló, de érzékien képszerű angolszász hagyomány (Shakespeare, Eliot, Stevens), idehaza pedig a csöndesebb beszédű, megfontoltabb és árnyaltabb nyelvet használó, időnként akár gyávábbnak is titulálható, de aztán annál felkavaróbb politikai líra (a Kufsteint megjárt Kazinczy, Kölcsey, Arany, Babits, Radnóti). És persze fontosnak tartom az úgynevezett határon túli irodalom ilyen irányait, a transzilvanizmus költőitől, Székely János-Sütő generációján át, Hervayn-Szilágyi Domokoson túl Farkas Árpádékig, s aztán egész a legfiatalabbakig, mondjuk Orbán János Dénesékig. A Délvidéken például Tolnai Ottó és Domonkos István körét. És persze ott van a nyugati magyar irodalom, a Párizsi Magyar Műhellyel, vagy a nemrég meghalt Csokits Jánossal.

Mindazok fontosak tehát számomra, akik végül sosem haboztak – bocsánat a nagy szóért, de a magyar politikai (és) költői hagyományról szólva ez szerintem megkerülhetetlen, ha óvatosan is kell épp ezért bánni az ilyesmivel – felvállalni, s ha kell, kritizálni is a nemzeti hagyományokat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obulus
2012. január 16. 23:13
A politikai költészetnek nagy hagyománya van a magyar költészetben, Balassival kezdve, Berzsenyin, majd Petőfin át, Illyés Egy mondat a zsarnokságról-ig. 1957-től 1989-ig viszont csak szamizdatban lehetett politikai verseket olvasni, elsősorban Petri György Örökhétfő c. kötete emelkedik ki közülük.
Winston Smith
2012. január 16. 22:03
Kedves Horkay Hörcher Ferenc! szeretnék egy eklatáns példát hozni a politikai költészet teréből! http://www.youtube.com/watch?v=xi3WyFMeUGg Én is úgy gondolom egyébként, a politikai költészet végülis egy olyan gyümölcskertnek bizonyul, ahol mindenki megtalálja a kedvére valót. Üdvözlettel W.S.
Babafej
2012. január 16. 19:08
Csaba Zsebők (forrás: Facebook) Spártai szeretetszolgálat – Magyarország Gripen-szex a magasban S a Haza hol marad? Mutass új Széchenyi Istvánt Elég egy „darab”! Recseg-ropog, omlik minden Ám csak figyelünk Vajon mikor szervírozzák Szép birkaszemünk? Kéne némi mormon hormon Tudod, pusztulunk Taigetosszá torzul jövőnk Marad a múltunk? Évek óta kántálhatják Hervasztó daluk Hamis hangok erdejében Nem lehet bajuk Testünk tunyul, szemünk romlik Végelgyengülünk? A latrinából kidughatjuk Szaros szép fejünk? Gripen-szex a magasban S a Haza hol marad? Mutass új Deák Ferencet Elég egy „darab”! (2009) ((Megjelent: Zsebők Csaba: Sejtjeidben élnék. Püski, 2011))
heep
2012. január 16. 17:40
"Mindazok fontosak tehát számomra, akik végül sosem haboztak felvállalni, s ha kell, kritizálni is a nemzeti hagyományokat." Nekem meg ezeken túl azok is fontosak akik sosem haboztak felvállalni, s ha kell megvédeni, népszerűsíteni is a nemzeti hagyományokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!