A bizalom(hiány) szerepe a gazdaságban

2012. január 24. 15:44

A bizalom megingása könnyen lavinaszerű folyamatokat indíthat el, melynek végén a bizalmatlanság növekedése ördögi körbe kényszeríthet gazdaságokat.

2012. január 24. 15:44
Hamecz István
Heti Válasz

„Ismereteink szerint ugyanis az egyes országok sikeressége alapvetően nem a beruházási rátájuktól, a valutaárfolyamaik alakulásától vagy a kormányzati hiányuktól függ. Hanem attól, hogy miként sikerült kiépíteni a »bizalom infrastruktúráját«, azaz azt a bonyolult intézményi és normakeretet, amelyben a gazdasági szereplők mindennapi tranzakcióikat végzik. Bizalom nélkül ugyanis a legegyszerűbb kölcsönösen előnyös tranzakció is nehezen valósul meg. Hiszen e nélkül nem bízhatunk abban, hogy a megegyezés ténylegesen végre is hajtódik, de abban sem lehetünk biztosak, hogy probléma esetén jogainkat képesek leszünk-e érvényesíteni. (...) 

Mindez azért lehet fontos, mert a gazdaságpolitika mintha nem érzékelné e tényező jelentőségét. Vagyis hangoztatott nem ortodox jellege ellenére minden olyan változónak igyekszik görcsösen megfelelni, amelyek az ortodoxnak nevezett politikában is fontos szerepet játszanának, miközben nem érzékeli, hogy az ortodox célok elérésének nem ortodox eszközei alapjaiban áshatják alá a »bizalom infrastruktúráját«. A gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a szerződéses viszonyok tiszteletben tartása ebben a keretben nem öncél, hanem eszköz a gazdaság működőképességének biztosításához. A sikeres és sikertelen országok politikáinak vizsgálata azt mutatja, hogy a kormányzatok valójában keveset segíthetnek, de sokat árthatnak. Így különösen fontos lenne annak megértése, hogy rövid távú politikai célok érdekében feláldozott hosszú távú normák kiszámíthatatlan folyamatokat indíthatnak el.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2012. január 25. 16:07
Magyarországgal és a magyar kormánnyal szemben nem igazán tematikus kérdések miatt ingott meg a bizalom. Az igazi problémát az jelenti, hogy a nyugat-európai társadalom politikai és szellemi közéletében nagyobb arányban van jelen a szociálliberális ideológia, mint a - nevezzük egyszerűen - néppárti. Ez az ideológia évtizedek alatt álszent hazugságokkal, szemforgató módon befészkelte magát Nyugat-Európába és a papjai rendkívül kényesek arra, ha ezt a számukra idillikus állapotot bármi veszélyeztetni látszik. Akár csak a kommunisták egykor! Magyarországgal, a magyar kormánnyal az a bajuk ezeknek az uraknak és betanított hölgyeiknek, hogy napjaink magyar politikájának nem más, csupán a SZELLEMISÉGE csípi a szemüket. Ezért indítottak olyan ideológiai támadást országunk és kormányunk ellen, amelyet álcázásként, felszínes és gyakran valótlanul átlátszó kritikákba csomagoltak, mivel valamivel elő kellett állni. Ne okoskodjon itt senki olyan téveszmékkel, mintha bármiféle - reálfolyamatra ható - kifogás volna a motiváló tényező. Kimondottan és hangsúlyozottan eszmei, ideológiai a probléma: az új magyar politika és a megváltozóban lévő politikai- és kulturális közéleti hang SZELLEMISÉGE nem tetszik nekik, de nagyon.
Tündér_Lala
2012. január 24. 20:26
Hogy a bizalom hiány nagy baj ? Tényleg, aláírom. Baromi nagy baj, hogy ha valaki vállalkozik egy munkára, azt becsülettel elvégzi, akkor különféle befektetők csődbűntettekkel kijátszák és földönfutóvá teszik. (Megyeri híd és nagyon hosszan lehetne sorolni.) Erre gondolt a cikkíró ? Mert ha nem, akkor viszont csúsztat. A nagy befektetők ugyanis mind kivétel nélkül búsás kamatokkal gazdagodtak. Semmi okuk aggodni, fegfeljebb a minden határon túli szipolyozás korlátok közé szorítása miatt. De távozni egyikük sem akar, mert még így is bőségesen megéri nekik itt üzletelni. Ja hogy még többet akarnának rajtunk keresni ? És ezt a tisztelt urak mért támogatják ? Pfff...
balint60
2012. január 24. 17:54
Hányszor és hány (jobboldali) közgazdásznak kell még megírnia: a király mezítelen? Hol vannak a jobboldal társadalomtudósai és alkotmányjogászai, hogy ők is felemeljék szavukat a közjogi és társadalmi ámokfutással szemben? Meddig van még képe folytatni a kormányzatnak a kettős beszédet? És meddig képesek még a Fidesz támogatók kitartani az egyre kudarcosabb kormányuk, pontosabban OV mellett?
Obulus
2012. január 24. 17:51
"A bizalom megingása könnyen lavinaszerű folyamatokat indíthat el, " Tehát, ha az Orbán-Matolcsy féle gazdasági növekedés nem indul be, és már nem lehet az előző szocikra fogni, akkor a bizalom megingása lesz a hibás. Tessék kikényszeríteni törvénnyel a bizalmat, erővel, hatalommal. A bizalmatlanokat meg átnevelőtáborba internálni. Vagy inkább ne adjak tanácsot?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!