A szabadság ára

2011. december 03. 18:29

Pár százezer tényleg módos emberre nem lehet alapozni egy tízmilliós ország fejlődését, az egykulcsos adó nem hozta a remélt gazdasági, illetve fogyasztásnövekedést.

2011. december 03. 18:29
Zsebők Csaba
Magyar Hírlap

„S hogy folytatott-e a kormány szabadságharcot? Éppenséggel elfogadhatjuk a kormányerők narratíváját, ám azt láthatjuk, hogy a kétségtelenül formabontó intézkedések közül több is a felső középosztályt hozta helyzetbe. A családok adókedvezményének bevezetése alapvetően fontos – bár önmagában nem elegendő – lépésnek tekinthető már csak az egészen aggasztó születésszám miatt is, viszont az egykulcsos adózás és a végtörlesztési lehetőség voltaképpen nem a középrétegek »derékhadának« és az alsó középosztálynak kedvezett. Márpedig pár százezer tényleg módos emberre nem lehet alapozni egy tízmilliós ország fejlődését, az egykulcsos adó nem hozta a remélt gazdasági, illetve fogyasztásnövekedést, miközben több százmilliárd forinttól esett el a költségvetés. A végtörlesztés is jellemzően a módosabb, ezért a kisebb bajban leledző embereknek segít, ám ez az intézkedés végül is – ha tetszik, ha nem – a Magyarország iránti bizalmat csökkenti; márpedig a bizalom, a hitelesség még az egészen más helyzetben lévő Svájc vagy a felfoghatatlanul nagy erőforrásokkal sáfárkodó Kína számára is fontos tényező. A jogbiztonságot legalábbis részben megkérdőjelező visszamenőleges hatályú törvényalkotás pedig nem éppen az első számú polgári erényként ismert. Nem csupán a külföldi befektetőkre érdemes itt gondolni – bár rájuk szintén –, hanem a hazai vállalkozókra és a gyermekvállalást fontolgató párokra is.

Azért azt érdemes lenne feltérképezni, hogy a posztkommunista térségből – többek között – Észtországnak, Szlovéniának, Lengyelországnak, Csehországnak miért sikerül ciklusok óta pragmatikus nemzeti politikát megvalósítani. Tudom, országonként eltérő tényezőkre bukkanhatunk. Ám érdemes az európai félperiféria hazánknál sikeresebb országaitól is tanulnunk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 130 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Babafej
2011. december 04. 13:22
Egyébként a Magyar Hírlap már egy éve jelnteti meg a kritikus írásokat, Alexától olykor, Szajlaitól gyakran, Zsebőktől sem ritkán. Csak valahogy ritkábban veszik észre őket, mint a hetiválaszosok egyikét-másikát. De messze nem minden jobbos droid, ahogy az előző ciklusban a Népszabinál sem volt mindenki az.
60felett
2011. december 04. 10:51
Soha nem hallottam egyetlen értékelést sem, más országokban hogyan vált be az egy kulcsos adó? Ha nem vált be, mi miért vezettük be? Ha bevált, nálunk miért nem eredményes?
nyuggközgazda
2011. december 04. 09:56
Az egykulcsos adó, a végtörlesztéssel együtt, a társadalom legfelső rétegét, 5-6 százalékát, a legbefolyásosabb csoportot fizette le évente többszáz milliárddal. Fájdalmas hiányok teljesítésétől vont el ezzel forrást (egészségügy, oktatás) és milliós tömeget lökött a Fidesz támogatókból a bizonytalanik közé.
Lew Archer
2011. december 04. 09:54
Zsebők uram, elárulom, hogy a világon mindenütt a gazdag emberek alapítanak cégeket. Valamint elmondom azt is, hogy a januártól megkapott magasabb nettó jövedelemből augusztusban még nem lesz gyár, a dolgoknak átfutása van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!