Egy leminősítés margójára

2011. december 01. 20:28

A kormány gazdaságpolitikája a végtörlesztési javaslat kapcsán inkonzisztenssé és így definíció szerint hiteltelenné vált.

2011. december 01. 20:28
Hamecz István
Heti Válasz

„Hogy nem egy hitelminősítő partizánakciójáról van szó, jól mutatja, hogy a Standard and Poor's a Nemzetközi Valutaalappal való megállapodástól teszi függővé, hogy a magyar államadósságot spekulatívnak minősítse-e. A kormány azt hangsúlyozta érvelésében, hogy hazánk jelenleg is az egyik legalacsonyabb költségvetési hiánnyal rendelkezik Európában, s a következő év várható hiánya kapcsán a piacok és a nemzetközi szervezetek sem fogalmaztak meg igazán komoly kritikát. A spekulatív minősítés annál is inkább fájó lehetett a kormánynak, mivel az elmúlt időszak kiemelt gazdaságpolitikai célja épp az államadósság elleni küzdelem volt, noha a forint jelentős gyengülése miatt az államadósság nem csökkent, hanem már nőtt az elmúlt pár hónapban.

Látszólag paradox helyzettel állunk szemben: alacsony költségvetési hiánnyal és fizetésimérleg-többlettel rendelkező országok esetében valóban szokatlan a spekulatív besorolás. Véleményem szerint sajnos azonban sem paradoxonnal, sem összeesküvéssel nem állunk szemben. A leértékelés egyértelmű oka az, hogy a kormány gazdaságpolitikája a végtörlesztési javaslat kapcsán inkonzisztenssé és így definíció szerint hiteltelenné és kiszámíthatatlanná vált. A Moody's az fejezte ki a lépésével, hogy a kormány nem képes az ország gazdaságának menedzselésére, a Standard and Poor's pedig csak az IMF felügyelete mellett, azaz a gazdaságpolitikai szuverenitás korlátozása esetén gondolja az ország pénzügyeit kezelhetőnek. De valóban ilyen fontos a végtörlesztés kérdése, vagy csak a nemzetközi pénzvilág remek érdekérvényesítő képességével van ismét dolgunk? A belpolitikailag paradox módon alig vitatott végtörlesztés kérdése azért válik élesen el a többi, alapvetően politikai hitvallástól függő egyéb intézkedéstől, mivel egyértelműen kiszámítható: amennyiben a kormányzat ígéretéhez híven valóban végigvinné ezt, úgy a folyamat végén egy nemzetközi tartalékainak javától megfosztott, mély recesszióban lévő gazdaságot látnánk romokban heverő bankrendszerrel, amely a recesszióból való kilábalás legkisebb reményével sem bírna.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2011. december 02. 08:20
Ez egy teljesen logikus vélemény arról, hogy mekkora pancser a Jobbkéz és a bóhóc akin fityeg...
Faqtya ezredes
2011. december 01. 21:49
Nemtom ki ez, de megtanulhatna irni.
Soma
2011. december 01. 21:32
Arra nagyon kíváncsi lennék, hogy az időjárást mikor minősítik le! Ha nem lesz sok hó, akkor a téli sportok hasznából élő országokban csökkenni fog a GDP! Most akkor lesz hűhó???
egy hazafi
2011. december 01. 21:15
Énszerintem túl sok a hiábavaló, bodpéterista-defetista üres fecsegés ebben a cikkben! Talán a befurakodó ellenségnek akar gazsulálni ez a Hanyecz? El kéne végre dönteni, hogy melyik oldalra áll a Függetlenségi Szabadságharcban! A Nép-Nemzeti Érzelmű Magyaroknak Matolcsy Miniszter Úr oldalán a helyük ebben a létharcban!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!