A piac és a politika csatája

2011. december 10. 10:22

A piaci logika eluralta a társadalmat, sőt a politika fölé kezd kerekedni, és végső soron a kultúrába is beékelődik, normává téve mindazt, amit a piaci elv diktál.

2011. december 10. 10:22
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Hírlap

„A kultúra nem más, mint ami normává teszi, beépíti az emberek gondolkodásába mindazt, ami a piac-társadalom-politika hármasságában gyakorlattá válik. Az azonban, hogy milyen logika válik uralkodóvá az adott országban és a világban, elvileg a politikán múlik, hiszen a két meghatározó alrendszer »felett« áll, s döntően befolyásolja azt – törvények és kötelező szabályok megszavazása, elrendelése által –, hogy az utóbbiak milyen tartalommal működjenek. De vajon mitől szenved, mitől van válságban a világ az utóbbi húsz évben, beleértve Magyarországot is? Attól, hogy a piaci logika eluralta a társadalmat, sőt a politika fölé kezd kerekedni, és végső soron a kultúrába is beékelődik, normává téve mindazt, amit a piaci elv diktál. Szenved attól, hogy a hatvanas évektől kezdve a Milton Friedmann, majd például többek között Otto von Lambsdorff és fia (utóbbi támadta az Orbán-kormányt) nevével fémjelezhető neoliberális irányzat uralkodik a világon, ami a piac mindenhatóságát hirdeti. S az is gyötri, hogy felelős államférfiak helyett immáron a háttérben meghúzódó, gigatulajdonnal rendelkező »befektetők« irányítják a társadalmakat, az egyes országokat. (Soros György legalább megmutatja magát…) S szenved attól is, hogy a világkormányzásra törő pénzügyi csoportok a demokrácia létét veszélyeztetik.


Merkel és Sarközy már felismertek valamit abból a veszélyből, amely a demokratikus politikai építmények értelmét kérdőjelezi meg. Az erők világszintű egyesítésére lesz szükség ahhoz, hogy a világspekuláns csoportokat ellensúlyozni lehessen. De fontos, hogy ez az erőegyesítés demokratikus úton játszódjék le. Világharc ez. A spekuláció és a természetes emberi szolidaritás harca.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Biomechanoid
2011. december 10. 22:42
Ez a Fricc ez ökör. Számtalanszor elmondtam már, hogy nem a politikának van társadalma (kutúrája), hanem a társadalomnak (kultúrának) politikája. A politika egy kulturális elem. A túlsúlya azt jelenti, beteg a társadalom. Nem csoda, hogy ekkora szakadék tátong a társadalom egyes csoportjai között, ha a megmondóemberek ekkora sültbarmok.
andrasvirag
2011. december 10. 21:55
A piac nem csatázik a politikával, ez így tömény marhaság. Persze van a kettő között összefüggés, de az egészen más. Bővebben lásd: Marx. Napjaink példái jól mutatják, hogy a politika a politikával csatázik méghozzá igen keményen, ami a piacok újrafelosztását jelenti + új piacok bekapcsolását a háttérhatalom szolgálatába. Az úgynevezett EU-válság merőben nem gazdasági, hanem politikai természetű és a válság akkor kezdődött, amikor az USA kelet-európát erőszakosan integrálta a NATO-ba (EU), még mielőtt a nyugati országok kialakíthatták volna Európa politikai arculatát. Ez egy rendkívül mély válságfolyamatot indított el Európa, az USA, és Oroszország között, holott éppen abban a pillanatban szakadt be a plafon, amikor Németország elfogadta és támogatta az eredeti francia föderatív EU-koncepciót. Most Merkel és Sarközy nagy nehezen visszahúzta a lovakat és a startvonalhoz tereli a résztvevőket. Az USA Európa-politikája megbukott, de hogy ebből mim kerekedik ki, az megjósolhatatlan. Egyelőre az látszik, hogy Amerika fokozza az orosz-ellenes megnyilvánulásokat, és abba belerángat néhány kelet-európai államot (lásd: Baltikum, Lengyelország, Bulgária, Románia). Az orosz diplomácia ebben a helyzetben látványosan erősít: Medvegyev prágai fogadtatásának pompája felülmúlta a Brezsnyevi időket. Sajnos Magyarországnak semmilyen pozíciója nincs egyelőre, ami rendkívüli bizonytalanságot vetít előre a napról napra világosabban kirajzolódó Berlin-Párizs-Moszkva tengely idején, ami a jelek szerint a közeljövőben a meghatározó koordinátája lesz a politikai Európának.
Theorba
2011. december 10. 15:19
Nemsoká Bognár-Drábik hívő lesz a kicsi szentem...
Tündér_Lala
2011. december 10. 13:20
A cím téves. Hol láthatjuk a politika és a "piac" vagy finánctőke csatáját ? A politika egyelőre inkább készséges szolgája ezeknek a köröknek. Ezért semmi nem fog változni (az EU csúcson vajudtak a hegyek és egeret szültek)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!