Tagok legyünk, vagy szabadok?

2011. december 12. 20:53

Hamarosan nemcsak Nagy-Britannia, hanem Magyarország EU-tagsága is kérdésessé válhat.

2011. december 12. 20:53
Antal Dániel
Origo

„Az évzáró EU-csúcs témáját a gazdasági válság kezelése határozta meg, a magyar belpolitikát pedig az IMF-EU-Világbank által nyújtott »biztonsági védőháló« vagy »készenléti hitelkeret«. Brüsszelben azonban nem az euró válságáról és a magyar gazdaságpolitikáról volt szó, és a magyar parlamentnek sem erről kell véleményt formálnia. Teljesen világossá vált, hogy a még hatályba sem lépett alaptörvényünk gazdasági fundamentumaihoz hasonlóan a félbemaradt európai alkotmányozást lezáró kompromisszumként létrehozott Lisszaboni Szerződést is elsodorta a világválság. Az EU 27 tagállama közül legalább 24 támogatja az egyre inkább az »Európai Egyesült Államokra« hasonlító mélyebb föderációt létrehozó új alapszerződést. A magyar miniszterelnök joggal állítja, hogy nemzeti szuverenitásunk kérdésében igen lényeges döntések meghozatalára kényszerülünk. Érdemes tehát mind a négy égtáj felé tájékozódnunk, hiszen hamarosan újra felmerülhet a kérdés, hogy »tagok legyünk-e, vagy szabadok«.

Nemzeti alapkérdésnek gondolnám, hogy az EU-alapszerződés változásával és az európai integrációval kapcsolatos magyar politika irányváltásának jelentőségével és mélységével komolyan foglalkozzunk. Sokan csak a 2011. decemberi nemzetközi sajtófigyelem után döbbentek rá, hogy miniszterelnökünk a britekkel együtt lényegében megvétózta a Lisszaboni Szerződés reformját. A hétvégén kialakult egy olyan nemzetközi értelmezés, hogy miniszterelnökünk csak az Országgyűléssel akarja kimondatni az igent, ma nyilvánvalóvá vált, hogy nem egészen ez a helyzet - így hamarosan nemcsak Nagy-Britannia, hanem Magyarország EU-tagsága is kérdésessé válhat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 135 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2011. december 13. 08:51
"Brüsszelben azonban nem az euró válságáról és a magyar gazdaságpolitikáról volt szó, és a magyar parlamentnek sem erről kell véleményt formálnia." Amíg Brüsszelben Budapestről formálnak folyamatosan véleményt, addig Budapesten is Brüsszelről beszélünk. Dedós de hatásos dolog, pont attól, hogy a tükörben az ember magára ismer. Brüsszel szankciókat fontolgat és elmarasztal, erőből intézik el a dolgokat. Ugyan miről lenne beszélni valónk? Mi előnyünk lenne belőle? Mi együttműködünk, Ők meg kicsinálnak minket?
bigyomail
2011. december 13. 08:02
Az unióval kapcsolatban olyan a hozzáállásunk, mint a híres monty python filmben a "Mit kaptunk a rómaiaktól?" poén. Míg a külkereskedelmi mérlegünk javát az unióval valókereskedelem teszi ki, a fejlesztéseink gyakorlatilag uniós pénzekből valósultak meg jórészt. És míg a németek nettó befizetői az uniónak, addig mi haszonélvezői vagyunk ennek a rendszernek. Ha kilépünk, elveszítjük ezeket az előnyöket és nem nyerünk az égvilágon semmit. Arról nem is beszélve, hogy stratégiai szempontból sem mindegy, hogy az ország egy szövetség része, vagy egyedül áll a világban. Úgyhogy Orbánnak teljesen igaza van, amikor alá akarja írni az új megállapodást is. Egyébként ehhez nagyon hasonló dolgokért küzdött az unió soros elnökeként is.
Krupp Skya
2011. december 13. 07:31
Remélem ha ki lépünk a NaTo -ból, nem fognak bombázni minket a Faszkalap Demokraták mint 1942-ben a másik demokraták a Szovjetjúnijóból (Kassa 1942 1000 halott és sebesült és hadüzenet nélkül csinálták az ekvtársak)
parafin
2011. december 12. 23:24
Igazából nem is világos, hogy minek szól a sok dislike, a kilépésnek, a kilépésről való gondolkodásnak, vagy a maradásnak? Vagy csak a Miniszterelnök Úr máshogy tette fel a kérdést?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!