Mit üzen a magyaroknak Steve Jobs?

2011. október 14. 14:15

Jobs különösen alkalmas arra, hogy megjelenítse a nyugati piacgazdaságok és liberális demokráciák olyan alapértékeit, mint az alkotás, a hivatás-választás és a vállalkozás szabadsága.

2011. október 14. 14:15
Antal Dániel
Komment.hu

Bár világszerte és Magyarországon is sokan gondolják úgy, hogy nyugati civilizációnk Kínával szemben hanyatlik, és olykor erőtlen a katonai erővel nyíltan fenyegető autoriter orosz vezetőkkel szemben, a Jobshoz hasonló vállalkozók és az Applehoz hasonló vállalatok hosszú időre bebiztosítják a nyugati piacgazdaságok előnyét, és folyamatosan csábítják a szabad világ felé a nem demokratikus rendszerekben élő embereket.

Steve Jobs tisztelőinek és rajongóinak tábora mutatja, hogy az általa megtestesített nyugati és amerikai értékek földrésztől, bőrszíntől, gazdasági berendezkedéstől függetlenül tiszteletnek örvendenek. Globálisan ismertté és közkedveltté tett olyan eszközöket, amelyeket a kevésbé szabad országokban is le tudnak gyártani, de nem képesek kifejleszteni. A termékeivel, vállalatával a legtöbb vállalatvezetőtől is szokatlan szinten azonosított Jobs különösen alkalmas arra, hogy megjelenítse a nyugati piacgazdaságok és liberális demokráciák olyan alapértékeit, mint az alkotás, a hivatás-választás és a vállalkozás szabadsága. Az a tény, hogy szír apját nem ismerő, örökbefogadott árvaként, a legtöbb földlakóhoz képest is szegénységben felnőve csak a tehetségét kibontakozni engedő szabadság tette életét és munkáját olyan naggyá, különösen alkalmassá teszi arra, hogy Kína, Irán, Fehéroroszország vagy éppen Magyarország polgárai is példaképnek tekintsék. (...)

Érdemes a Steve Jobs-emléknapon  elgondolkodnunk Magyarország helyéről a globalizált világban. Amikor megnézzük Jobs híres stanfordi beszédét, gondolkodjunk el azon, hogy szeretnék-e, ha Magyarországon is lehetséges volna egy olyan vállalkozást létrehozni egy garázsban, mint az  Apple? Szeretnénk-e, hogy Magyarországon is olyan értelmes munkát és színvonalas megélhetést adjanak a vállalkozók a dolgozóiknak, mint amire Jobs volt képes? Szeretnénk-e megadni gyermekeinknek az alkotásnak azt a szabadságát, amit Steve Jobs élvezett? Vagy sokkal földhözragadtabban: Örülnénk-e egy iPhonenak, iPadnak vagy iPodnak?  Vagy fordítva, szeretnénk-e eldobni a számítógép mellől az egeret, és megnyitni egy fekete DOS-ablakot?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2011. október 15. 07:58
Jobs azt üzente, hogy a Jobs sokkal jobs, mint a bals!
várúr
2011. október 14. 19:34
Jobs-nak a saját zsenijéhez, kitartásához, s egy időben felismert igényhez van köze, és nem a "liberális demokráciához". Nehéz azt az USA-t liberálisnak nevezni, ahol érvényben van a halálbüntetés. Mellesleg Jobs egy szegény munkáscsalád nevelt gyereke volt. Annyira segítette a "liberális demokrácia", hogy garázsban dolgozott és pénzhiány miatt abba kellett hagynia az egyetemet. Ilyenkor látom teljesen feleslegesnek a fenti és hasonló felületes, irányzatos ballib firkálmányok kommentelését.
Ricochet
2011. október 14. 17:56
Nekem tudod mit üzen, Antal Dani?! Azt, hogy lehetsz akármilyen kő gazdag, úgyis elvisz a kaszás... (Tanulság 2: Az összes magát félistennek képzelő ember ugyanoda jut, ahová Stevie, úgyhogy kár szarakodni másokkal...)
Samsa
2011. október 14. 16:01
"iHasnyálmirigyrákos MacBUZIK," Gondolom, mikor ezt leírtad, egy végtelenül eredeti, humoros csávónak képzelted magad. Vannak ilyen téveszmék, de azokat általában, kinövi az ember. Neked nem sikerült. Maradjunk annyiba, hogy ha térden állva könyörögnél, akkor se szarnák a szádba, mert nem érdemled meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!