„Akárhogy is, mindenféle cinizmus nélkül, őszintén kívánunk Hunóra Kincsőnek jó egészséget, boldog, hosszú életet, meg azt is, hogy ha majd általános iskolás lesz, mondja meg apunak, miről is híres augusztus 20. Nem, nem az ő főnökének a szülinapjáról. Többet most nem segítünk, aki tudja, tudja, aki nem, annak meg Kincső majd elmondja, ha eljön az ideje.
És itt most nem az ünnep mélyebb üzenetéről beszélek, csak a szikár tényekről. Az üzenet, a magyarázat általában zavar, politikusszájból főleg, olyan nagyon tehát nem bántam, hogy nélkülöznöm kellett a megfejtéseket - Amszterdamban voltam 20-án. Hanem Navracsics Tibor veszprémi beszédét utólag is érdemes volt elolvasni. Az a megszólalás éppen ellentéte Novákénak.
Navracsicsnak láthatóan van fogalma augusztus 20-ról, államalapításról, a nyugati kereszténység felvételről, a magyar történelmen végigvonuló Nyugat-Kelet orientációs konfliktusról, ráadásul nem átallott olyanokkal előállni, hogy például „első királyunknak sokan mondták: jobb nekünk kelet felé fordulni, hatalmasabb erők mozdulnak ott meg. Ő viszont tudta, hogy a mi jövőnk a nyugati kereszténységben rejlik. István király Nyugat-Európa mellett döntött”