Az alpesi deviza és az analfabéták

2011. augusztus 17. 09:41

A bürokrácia, aki az egészet elcseszte, magabiztos mosollyal újraszabályoz, hogy lám-lám milyen nagy szükség van az ő alapos, kemény szabályozására.

2011. augusztus 17. 09:41
Uj Péter
NOL

„Előállt a válságban annyiszor megfigyelt képlet: az állami bürokrácia szabályoz a maga fenenagy szakértelmével, a szabályozás rossz, a rendszer válságba, csődhelyzetbe jut, majd az állam és nyomában a kompetens bürokrácia rohan, hogy mindenkit megsegítsen, keresik a felelőst veszettül, zajos nyilatkozatok repkednek, anyáznak spekulánsokra, lakosságra, bankárokra, a bürokrácia meg, aki az egészet elcseszte, magabiztos mosollyal újraszabályoz, sőt még hivatkozik is, hogy lám-lám milyen nagy szükség van az ő alapos, kemény szabályozására, a piac nem tudja itten kordában tartani a dolgokat.

Végül az ezermillió alpesi devizás kérdés: vajon matekból bukott pénzügyi analfabétának tekinthető-e az a polgár, aki mondjuk három éve lakást akart venni, nézte az ajánlatokat, kamatokat, még csak a kamatos kamat számításával sem kellett bajlódnia, a banknak oda kell írnia konkrétan, mennyi lesz a törlesztő, és hát svájcifrank-alapon százezer körül volt a havi részlet, forinthitelre meg kétszázezer fölött (az egyiken alig három százalék fölötti kamat, a másikon hat és fél, huszonöt évre). Az ember kiszámolta, hogy a svájci franknak háromszáz forint körülire kellene fölmenni, hogy megérje a forinthitel, és annyira csak nem fog. Nem is ment. Az ember tehát jól járt, jól jár a mai napig. Csak közben a tönk szélére került. Sőt egy kicsit már túl is azon.

Bonyolult dolog ez a közgazdaság, tényleg hülyék vagyunk hozzá.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Omega2010
2011. augusztus 17. 20:40
Egy a lényeg. A válság derekán nem volt ennyire gyenge a forint a frankkal szemben, mint most orbán idején. orbánék akkor már 200 forintnál vergődtek.
balbako_
2011. augusztus 17. 18:46
Faszikám ezt akkor kellett volna ugatnod, amikor a kedvezményes forinthiteleket Gyurcsányék elmeszelték és egycsapásra 140 szeresére nőtt a devizaalapú hitelek száma. A gyengébbek kedvéért devizaalap nem más, mint amire a magyar kormánynak semmi ráhatása sincs.
tarackos
2011. augusztus 17. 14:10
Sztem jó a cikk. Miután nyugaton a helyzet fokozódott a következtetéssel is egyetértek, vagy mindenki hülye vagy elég necces egyetlen szereplőre ráfogni, hogy ő volt a hunyó. Ezért is logikus ha az összes érintett -bank, állam, adós- közösen fizeti a révészt.
19820120
2011. augusztus 17. 13:29
és mi van azokkal, akik gondolva a jövőre, kevesebb hitelt vettek fel, de a kiszámíthatóság miatt forint alapú hitelben? ők b@sznak rá igazán, hiszen csak addig nyújtózkodtak amíg a takaró ér (vagy óvatosságból még addig se) és még mindig többet fizetnek arányaiban, mint a frankosok (de azt legalább kiszámíthatóan, így tervezni is tudnak. már ha ez vigasz). Őket vajh' ki fogja megsegíteni? (a kérdés költői) lehet, hogy nagyon sok mindneben egyszerűen csaltak a bankok, de könyörgöm, lehet bárki bármekkora pénzügyi analfabéta, azzal azért tisztában kell lennie, hogy mi az az árfolyamkockázat. Ha megy ki "horvátba" vagy "olaszba" képes az összes pénzváltóhoz bemmenni, hogy a legjobb helyen váltson be 40.000,- forintot, de a lakáshitel esetében meg kérdés nélkül aláírja a kockázatvállalási záradékot... nem azt mondom, hogy ez nem szomoró, hiszen eleve rá vannak kényszerítve az emberek a hitelre (bérlakások nuku), de az éremnek két oldala van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!