Messziről nézve: Az euro-zóna újabb válsága

2011. július 14. 17:52

A Moody’s lépése kivágta a biztosítékot nem csak a portugáloknál, de általában az egész EU-ban.

2011. július 14. 17:52

„Tovább mélyült az euró-zóna válsága, újabb tagállamok kerültek csőd közeli helyzetbe. A múlt héten Portugáliát minősítette le a Moody's 4 kategóriával, amivel Görögországhoz hasonlóan a »bóvli« kategóriába került a mediterrán ország államadósság besorolása. A Moody’s lépése kivágta a biztosítékot nem csak a portugáloknál, ahol a frissen megalakult jobboldali kormány igen kemény megszorító intézkedésekről döntött, de általában az egész EU-ban. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke (volt portugál kormányfő) úgy vélte, ez a döntés szinte kizárólag arra jó, hogy fokozza a spekulációs tevékenységet a piacon, és növelje az európai pénzügyi helyzettel kapcsolatos előítéleteket. Emellett emlékeztetett arra, hogy az EU már dolgozik a hitelminősítők tevékenységének ellenőrzésén. Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivőjén keresztül szintén bírálta a leminősítést, amelyet szerinte rosszul időzítettek, ráadásul szinte kizárólag hipotéziseken alapul és nem tényeken. Élesen bírálta a Moody's hitelminősítő intézet Portugália fizetőképességét leminősítő döntését a német pénzügyminiszter is. Schäuble annak a nézetnek adott hangot, hogy a Moody's, a Fitch Ratings, továbbá a Standard and Poor's befolyását korlátozni kellene, az EU-nak erőfeszítéseket kell tennie a három intézet »egyeduralmának« megtörésére.

Viviane Reding igazságügyi EU-biztos szerint Európa nem engedheti meg, hogy három amerikai magáncég tönkretegye az eurót. Michel Barnier, az Európai Unió belső piacért felelős biztosa amellett érvelt, hogy a hitelminősítő intézetek ne véleményezhessenek olyan országokat, amelyek nemzetközi pénzügyi segítséget kaptak. Angela Merkel német kancellár az elmúlt hetekben mindenekelőtt Görögország leminősítésével kapcsolatban többször is élesen bírálta a három nagy hitelminősítő intézetet. Egyidejűleg a kancellár amellett foglalt állást, hogy egy önálló európai hitelminősítő intézetet kell létrehozni. Ezt a véleményt erősítette az ezt követő héten több európai politikus is. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euró-zóna tagországainak pénzügyminisztereit tömörítő Ecofin elnöke is kifejtette véleményét a hitelminősítői gyakorlat megváltoztatásáról illetve egy európai hitelminősítő létrehozásának szükségességéről.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2011. július 15. 12:26
Már régóta arról beszél mindenki, hogy a Portugálok gazdasága hatalmas bajban van. A híres PIGS kifejezés is velük indul. Az egész unióban beszédtéma hónapok óta a Portugál válság. Most, hogy az egyik hitelminősítő is azt mondta, amit az unió, miszerint a Portugál gazdaság bajban van, meg hirtelen felháborodik mindenki. Ráadásul sokan ezt az utólagos minősítést okként akarják beállítani, holott szabad szemmel is láthatóan következmény. Amiért elő vehető a hitelminősítő az inkább az, hogy mire vártak eddig, hiszen már régóta tudott volt a Portugál probléma.
Himalája
2011. július 15. 12:25
"arról nem is beszélve, h görögország besorolását bb-re rontották és ezzel kiváltották a válságot" Ez nem igaz. A görögök már eljutottak arra a szintre, hogy képtelenek voltak törleszteni adósságaikat. És ezen a képességen mit sem javított az EU többmiliárdos gyorssegélye sem, sőt az EU központi bankjának segítsége sem, mely a görög allamkötvények egy részét felvásárolta. Egyszerűen manapság, az államok többet költenek, mint amennyit képesek adófosztogatással saját lakosaiktól behajtani. És ha ez bekövetkezik, akkor államcsőd, akármilyen szépeket is fognak énekelni a hitelminősítők.
Himalája
2011. július 15. 12:09
"a hitelminősítők összeesküvései magának a rendszer működésének a részei." Én ezt nem állítanám. A hitelminősítők ugyan a rendszer részei, de nem cinkosai. Ezt igy egy kissé eltúlzottnak tarom. Ez olyasmi, mintha azt állítanánk, hogy a meteorológusok tehetnek a rossz időjárásért. Persze előfordulhat, hogy a meteorológusok is tévednek, sőt, előfordulhat az is, hogy szándékosan pld. jó, vagy rossz időt jósolnak, pld. azért, hogy kedvükben járjanak utazási irodáknak hogy több legyen a turista. Az ilyen idöjárásjósok előbb utóbb elveszítik klienseiket és helyüket átveszik az újonann jött és megbízhatóbb konkurensek.
tunde04
2011. július 15. 11:32
egyről mélyen hallgat mindenki , az igazságról, mégha most neki is ugranak a hitelminősítőknek. a hitelminősítők összeesküvései magának a rendszer működésének a részei. pölö tavaly tavasszal Európa összes jobb- és baloldali kormánya szervilisen behódolt a tőkepiacok és az IMF igényeinek, h megőrizhessék az aaa osztályzatot, amelyet a finánckapitalizmus strébereinek osztogatnak az amerikai hitelminősítő magánügynökségek. mert jól jellemzi a finánctőke sajátos logikáját, h ugyanezek adták meg jó pénzért az aaa-t az összeomló lehman brothersnek, a számlákkal operáló enron csirkefogóinak, a goldman sachs hiénáinak. mondjuk a lehman brothers az aaa besorolás után napokon belül be is csődölt.íííííí arról nem is beszélve, h görögország besorolását bb-re rontották és ezzel kiváltották a válságot. pedig egy normálisan működő világban nem így kellene lennie. ha már egyszer unió meg ámerika, így együtt meg össze, akkor egy bajban lévő országot meg lehetne menteni, mondjuk az adott ország adósságát át kellene ütemezni. de ezek a hiénák még rúgnak egyet a földön fekvőkbe, h azok az ájemef karjaiba legyenek kénytelenek kapaszkodni. szval jópénzért bármilyen besorolást odaadnak egy országnak vagy vállalatnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!