Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Amit hallok a közeli Magyarországról, az egy német rendőr számára egészen távolinak tűnik. Interjú.
„El tud képzelni olyan szituációt, hogy Németországban vagy Franciaországban rendőrök tüntetnek és velük szemben a hatóságok rendőröket vezényelnek ki?
Nem. Ilyen nem történhet meg. De tudok róla, hogy Magyarországon és Romániában annyira kiélezett a helyzet a rendvédelmi dolgozók és az érintett kormányok között, hogy ez történik.
Sztrájkbizottságot is alakítottak. Tud erről?
Persze. De ez még inkább elképzelhetetlen nálunk. Nincs ugyanis sztrájkjogunk. A német alaptörvényből adódóan a rendvédelmi állomány tagjai nem tüntethetnek és nem sztrájkolhatnak. Amit hallok a közeli Magyarországról, az egy német rendőr számára egészen távolinak tűnik…
Ugye azt is tudja, hogy nálunk a korai nyugdíjba vonult rendőröket ismét reaktíválni szeretnék, és meg akarják szüntetni a korkedvezményes nyugdíjazást?
Nálunk eleve ismeretlen a korkedvezményes nyugdíjba vonulás intézménye. Egy német rendőr köteles 62 éves koráig dolgoznia. Feltéve, hogy egészséges. Most, hogy beleástam magam ebbe az egész problematikába– nem Magyarország, hanem Románia miatt, a román kollégák ugyanis szakértői segítséget kértek az Európai Rendőr Uniótól – megértettem, hogy szinte összevethetetlen egy német, általában egy nyugat európai és egy kelet európai rendvédelmi állományos helyzete.
Nálunk a ránk rótt kötelezettségek és az érte kapott privilégiumok megváltoztathatatlanok, az alkotmányból erednek.
Szóval a kötelezettség az, hogy 62 éves kor előtt nem nyugdíjaztathatják magukat. Mi akkor a privilégiumuk, mi az ellenszolgáltatás?
Az, hogy a rendőrt nem lehet elbocsátani. Sohasem. Csak ha köztörvényes bűnt követ el. Ez egy olyan életpálya itt, amely szó szerint az életünk végéig biztosítja a normális megélhetésünket. Az állam – ezt törvény mondja ki – sose veheti el ezt a privilégiumunkat. Cserében viszont – legalábbis a hivatásos állomány tagjai számára – nincs lehetőség béralkukra, a törvény ezt a témát a túlórák kifizetésének rendjéig bezárólag, minden részletében tisztázza. A nem állományi tisztviselőkre, nem rendőri beosztásban dolgozó alkalmazottakra azonban mindez nem vonatkozik. Számukra nem »életbiztosítás« valamely rendvédelmi szervezetnél dolgozni.”