„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Aki ad a közösbe, az talán nem vesz el belőle máshol, és azt sem nézi el könnyen, hogy más megdézsmálja. Ez akár az adózási fegyelmet is javíthatja. Interjú.
„- Mi indít egy plébánost arra, hogy saját pénzéből áldozzon az államadósság csökkentésére, sőt mozgalmat is indítson érte?
- Orbán Viktor miniszterelnök idei évértékelő beszéde tudatosította bennem, hogy az ország legnagyobb terhe az államadósság. Amikor ezt követően a Nézőpont Intézet felmérést készített, hogy hányan járulnának hozzá saját pénzükkel az államadósság törlesztéséhez, akkor sok olyan internetes hozzászólást olvastam, hogy »majd bolondok leszünk fizetni«. Az effajta hozzáállás eléggé felháborított, ez volt a fő motiváció. Mert akárki is felelős az államadósság növekedéséért, az mindnyájunk terhe, és mielőbb megszabadulunk tőle, annál kevesebbe fog kerülni a törlesztése. (...)
- Kész mozgalmat indítani, akár az egyházon belül, akár azon kívül? Vonzza a közéleti szerepvállalás?
- Ellenkezőleg, most már inkább tehertételnek érzem a dolgot. Nagyon sokan keresnek a bejelentésem óta, hogy jótékonykodjak, és egyébként is rengeteg az elfoglaltságom. De muszáj csinálni, ha elkezdtem. Persze nem bántam meg, úgy látom, sokakat megmozgatott a kezdeményezés. Annyi szerepet vállalok, hogy tagja leszek annak a bizottságnak, amely a befolyó pénz sorsát felügyeli. (...)
- Mit gondol, mennyien csatlakozhatnak, és mennyit adhatnak? Reális elképzelés, hogy annyi pénzt áldoznak majd, amennyi komolyan számít?
- Tisztában vagyok vele, hogy a teljes államadóssághoz képest jelentéktelen összeg, amit adtam és amit mások adhatnak. Inkább az erkölcsi következményeket tartom fontosnak: akármilyen kevéssel járulnak hozzá az emberek a célhoz, a gesztusuk az összetartozást erősíti. Másrészt aki ad a közösbe, az talán nem vesz el belőle máshol, és azt sem nézi el könnyen, hogy más megdézsmálja. Ez tehát akár az adózási fegyelmet is javíthatja. (...)
- Tud olyan tehetős emberekről, akik követik a példáját?
- Hogyne, a Széchenyi Klub keddi rendezvényén az alelnök, Tóth Péter, a Lipóti Pékség alapítója közölte, hogy minden családtagja után befizet kétmillió forintot, és egy másik vállalkozó is hasonló bejelentést tett.”