Schmidt Mária a Nyugatról: A hitetlenség a nihilizmusba vezet
Bemutatták a Terror Háza főigazgatójának legújabb esszékötetét.
A magyar történelemben előfordult, hogy a nyilas mozgalom vezére és az illegális kommunisták vezetője közös platformra került.
„2011. március 12-én, szombaton, Rákosi Mátyás előtt tisztelegve emlékművet avattak egy mezőkövesdi ház kertjében. A magánterületen felállított emlékoszlopon az egykori pártfőtitkár-miniszterelnök, az '50-es évek elején sztálini mintára kiépített kommunista diktatúra vezetője látható, alatta pedig stilizált ötágú vörös csillag virít, amelyre egy sarló-kalapácsra emlékeztető kasza-franciakulcs jelképet festettek. Az egykori bolsevik diktátornak tulajdonított érdemeket az újkommunistákat tömörítő Dolgozók Munkáspártjának párttitkára méltatta.
*
A fenti hír legalább annyira szürreális és elképesztő, mintha valaki Szálasinak emelt volna mementót. Pedig valójában ez történt, és az iménti fiktív hír csupán a valóság átirata volt. A hírek szerint ugyanis a rendőrség tudomására jutott, hogy egy mezőkövesdi portán Szálasi-emlékművet emeltek a Pax Hungarica Mozgalom (a korábban betiltott Vér és Becsület Kulturális Egyesület utódszervezete, amelynek elnevezése Szálasi egyik kitalációjából származik) tagjai. (...)
A valóságos Szálasi-emlékoszlop és a képzeletbeli Rákosi-emlékmű közötti párhuzam korántsem a légből kapott. A magyar történelemben ugyanis - méghozzá egy éven keresztül! - előfordult, hogy a nyilas mozgalom vezére és az illegális kommunisták vezetője közös platformra került, méghozzá nem is olyan messze egymástól. 1) Rákosi Mátyást először 1925-ben ítélték el illegális politikai tevékenységéért, fegyházbüntetése nagy részét 1930-tól kezdve a szegedi Csillagbörtönben töltötte. 1934-ben ismét elítélték, ezúttal a Tanácsköztársaság alatti tevékenységéért. Egészen 1940 októberéig - összességében 15 éves börtönbüntetése leteltének végéig - ült a dél-magyarországi város híres büntetésvégrehajtási intézetében, amikor egy államközi megállapodás keretében a Szovjetunióba került. 2) Szálasi Ferencet 1938 nyarán ítélték három éves börtönbüntetésre számos perének összegeként, amelyet szintén a szegedi Csillagban kezdett leülni. Az 1940. augusztus végi második bécsi döntés idején kihirdetett közkegyelem hatálya azonban rá is kiterjedt, így 1940 szeptember közepén amnesztiával szabadult. Rákosi és Szálasi tehát 1938 nyarától 1940 őszéig együtt ült a Csillagban. 1939 nyarától kezdve pedig hivatalosan szövetségesek is voltak, hiszen »anyaországaik«, a sztálini Szovjetunió és a hitleri Német Birodalom, 1939 augusztusában a moszkvai Molotov-Ribbentrop paktum keretében megnemtámadási szerződést kötött egymással.”