Szemétkosárba az Új Széchenyi Tervvel!

2011. február 23. 12:46

Meg lehet menteni az uniós forrásokat, de ehhez be kell áldozni a csodafegyvernek vélt ÚSZT-t.

2011. február 23. 12:46

„Az Európai Bizottság nincs meggyőződve arról, hogy a hamarosan bejelentendő Növekedési és Stabilitási Program intézkedései fenntarthatóvá tennék a költségvetést. Attól tart, hogy a hiány újratermelődik. De más szakértők szerint is túlzott optimizmus abban bízni, hogy a magyar gazdaság növekedése hamarosan 5 százalék fölé emelkedik. A kívánatos növekedést a kormány két pillérre építi: az uniós források allokációjára alapozott Új Széchenyi Tervre (ÚSZT) és a nemzetközi nagyvállalatok termőre forduló óriásberuházásaira.

Mivel mindkét pillért ingoványos talajra cövekelték le, a növekedés és az általa indukált adóbevételi többlet várható mértéke bizonytalan. Egyáltalán nem bizonyított, hogy a vissza nem térítendő támogatások osztogatására alapozott gazdaságfejlesztés gyorsítani fogja a növekedést. Intő jel, hogy az előző kormányok az ÚSZT keretét jóval meghaladó mennyiségű közpénzt pumpáltak a gazdaságba, ám ez semmilyen növekedést sem generált.

Ha lesz is érdemleges növekedés, annak forrásául jórészt a nemzetközi vállalatok exportja szolgál majd. De az adókedvezményekkel idecsalogatott, magas termelékenységű multinacionális cégek által előállított jövedelemből kevés adó folyik be a költségvetésbe. Adóbevételi többletük jóval el fog maradni a GDP növekedési ütemétől. Minél termelékenyebb egy vállalkozás, az általa előállított GDP-nek annál kisebb az adótartalma. Magyarországon az Audi Hungária az egyik leghatékonyabb cég.

A luxusautókat gyártó vállalatok további sajátossága, hogy az áfát és az osztalékadót nem a magyar büdzsébe kell befizetniük,  és ha magyar beszállítót alkalmaznak, akkor ráadásul nettó áfa-visszaigénylő pozícióba kerülhetnek. Az adóbevételi többlettel kapcsolatos, megengedhetetlenül nagy kockázatok miatt egyáltalán nem kizárható, hogy az Európai Bizottság példát fog statuálni és a legrégebben túlzott deficiteljárás alatt álló Magyarországot, ha nem ért a szóból, megregulázza: részben vagy egészben felfüggeszti számára a kohéziós alap kifizetéseit. Azt a forrást, amelyre a növekedésben fő szerepre hivatott ÚSZT-t alapozták! Ha ez bekövetkezik, arra nehéz lesz mentséget találni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2011. február 24. 01:54
Az a cikk, amelynek állításai kivétel nélkül feltételezéseken alapulnak, lófaszt sem ér...
mép
2011. február 23. 21:45
Az ÚSZT 85% -os támogatást ad az állami - önkormányzati szektorban, alternatív energetikai felújításokra. 5 - 7 éves megtérülési idővel az egész támogatás visszafolyik az államhoz, miközben most munkát generál, munkahelyekkel. Jelentősen csökken az ország energia importkényszere. Hol itt a hiba ?
bolá
2011. február 23. 20:49
1989-ből: „Hazánk csak úgy visszhangzik jelszavaiktól: liberalizáció, monetáris restrikció, dereguláció, reprivatizáció! Ha ez az elmélet hazánkban beválik, Magyarország lesz a világtörténelem első igazi piacgazdasága, amely mellett az Egyesült Államok a maga kutyaütő etatista politikájával elbújhat. Nem kell azonban SASszeműnek lenni ahhoz, hogy valaki felismerje: ennek a hazánk adottságaitól teljesen idegen elméletnek az erőszakolása nem megoldást, hanem nyomort és szenvedést, esetleg katasztrófát hoz az országra.” (Sas Roland, ÉS, 1989. január 27.). A jóslat bevált. A sorozatos gazdaságpolitikai hibák pedig azért történtek, mert csaknem negyven éve lényegében ugyanaz a liberális közgazdász gárda vezeti az országot (ha esetleg személyükben cserélődtek is, az öregek kinevelték az ifjú gárdát), mint PJ.
egykettő
2011. február 23. 20:43
Kedves egybites kommentelők! Papp József írt egy elég jó könyvet, A magyar csoda a címe. Ha kicsit többet szeretnétek tudni a magyar gazdaságról, javaslom olvassátok el. Jobban megértenétek azt is, miről szól a fenti cikk. Nem az EU alapok megvonása a fő probléma, hanem a hazai elvonások és állami támogatások rendszere folyamatosan masszívan torzítja a gazdasági szerkezetet. Nem azok lesznek a nyerő szereplők, akik hatékonyan vállalkoznak, hanem azok, akik jól fekszenek az állami erővonalakban. Nem zárójelben, a könyvben szereplő adózási javaslatok mint a 15%-os egykulcsos adó, elég pontosan tükröződnek a FIDESZ által bevezetett rendszerben, de sajnos csak féloldalasan, mert más javasolt elemeit politikai okoból nem fogják meglépni (pl. vagyonadó). Így meg nem fog működni. Sebaj, még jobban lehet majd anyázni... Papp Józsefet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!