A katolikus vidám vallás

2011. január 22. 14:31

Lötyögős népség vagyunk, sosem leszünk svéd vagy holland típusú, fegyelmezett társaság.

2011. január 22. 14:31

„Schmitt azt írja 1922-es könyvében, hogy a katolikus egyház az ellentétek egysége. A jó rendben is egyszerre van jelen a hagyomány, az autoritás, a konfliktus és a szabadság. A katolikus országok egyrészt hajlamosak időnként a diktatúrára – olaszok, spanyolok, portugálok, Dél-Amerika –, másrészt laza, vidám, mediterrán életet élnek.

A mediterrán életmód nem inkább a vérmérséklettel, éghajlattal függ össze?

Mi például nem vagyunk annyira délen, mint alapvetően katolikus kultúrájú ország, mégis lötyögős népség vagyunk, sosem leszünk svéd vagy holland típusú, fegyelmezett társaság, de az autoriter vezetőket is egészen jól el tudtuk fogadni. De ha a hollandokat és a belgákat összehasonlítjuk, akkor is látni fogjuk, hogy mindez nem feltétlen éghajlatfüggő. A katolikus Belgium egészen más, mint a protestáns Hollandia. Igaz, hogy már Hollandia is katolikus többségű, mivel a katolikusok túlszülték a protestánsokat.

Mondhatjuk, hogy a katolikus életvidámabb, lazább vallás?

A középkorban a katolicizmust „vidám vallásnak” hívták.

Pedig a kereszténységről, főleg a középkoriról, az a nézet él, hogy az életet földi siralomvölgynek tartották.

Ez a 18. században, a felvilágosodásnak köszönhetően kialakult nézet, ami szerint a katolikusok sötét, búvalbélelt, pókhálós népség. Viszont ha ismerjük a reneszánsz világát vagy a mai katolikus országokat, sok mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy ne szeretnének élni. Az ételek, az italok, a nők, a zene… Autóból németet vagy hollandot veszünk, de ételből, asszonyból és lakberendezőből inkább olaszt választunk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2011. február 04. 07:55
Az igaz, hogy a katolikus egyházra nagyon rányomja bélyegét Szent Ágostonnak az a megjegyzése, hogy az egyház csak az üdvösség felé vezető utat mutassa, ne foglalkozzon a bűnös emberek egymás közötti dolgaival.
alithia
2011. január 23. 23:22
1, A félkegyelmű Schmitt, aki az emberiségre faji, származási alapon tekintett, semilyne fajta relavanciával nem bir a 21. században. (rá hivatkozni, igan csak ciki, kulturált körökben) 2, ne csináljunk már szeretet és öröm vallást a kat.-ból amikor a mai napig tartja magát az eredendő bűn fogalmához. 3, a mediterán népek életvidámságából egyértelmüen következik, hogy csak a felszinen törödnek a vallásal, egyébként meg le se szarják azt. (nagyon helyesen)
cseril
2011. január 23. 23:00
A keresztény ember a megváltójához Jézushoz fordul öszinte szivvel a kéréseivel. Imádkozásnak hívják."Mert aki kér,mind kap,aki keres,talál,és a zörgetőnek ajtó nyílik."Lk11,10
cseril
2011. január 23. 22:24
VIA DEO GLORIA
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!