„– Pokorni Zoltánnal, az Országgyűlés oktatási bizottsága fideszes elnökével folytatott vitáját élénk sajtóvisszhang kísérte, álláspontja miatt kapott hideget, meleget is. Hogy élte meg a támadásokat?
– Aki erre a pályára megy, annak fel kell készülnie arra, hogy egy ilyen jelentős változás komoly érdekeket sérthet. Nem várható, hogy mindenki mindennel egyetértsen, a vitát természetesnek tartom.
– A fideszes oktatáspolitikussal főleg a bolognai folyamatról alakítottak ki eltérő véleményt. Az átalakítás részleteiről mi tudható?
– A felsőoktatási törvénytervezet rögzíti, hogy szakít a merev, megfontolás nélkül alkalmazott kétciklusú képzéssel. Lehetőség nyílik arra, hogy szakonként végigtárgyaljuk az adott intézménnyel, akkreditációs bizottsággal, hol kell megtartani a Bologna- rendszer mostani kétciklusos felépítését, és hol indokolt ettől eltérni. A felülvizsgálat valószínűleg azt mutatja majd, hogy bizonyos területeken – például a tanárképzésben – vissza kell térni az osztatlan képzéshez. A tárgyalások legalább féléves munkát vesznek igénybe, így leghamarabb az Országgyűlés tavaszi ülésszakának végén születhet meg a jogszabály.
– Jogos-e Hiller István volt oktatási miniszter félelme, amely szerint több egyetemi kart bezárhatnak, mert nem rendelkeznek a törvényben előírt létszámú minősített oktatóval?
– Hiller István egy bukott kormánypárt vezető politikusa, aki megpróbál belekötni mindenbe, azt sugallva, hogy az általuk hátrahagyott rendszer kiválóan működött, amit most tönkretesz az új oktatásirányítás. Csakhogy ez nem igaz. Minden hozzáértő szakember egyetért abban, hogy a felsőoktatási rendszer is jelentős korrekcióra szorul. Mi valóban minőségi alapokra akarjuk helyezni a felsőoktatást. A törvényben az intézményekre vonatkozó minősített oktatói létszám tekintetében négy év türelmi időt adunk. Amelyik kar ezeknek a követelményeknek ennyi idő alatt nem tud eleget tenni, az kétségkívül megszűnhet mint önálló szervezeti egység, ez azonban nem jelenti azt, hogy be is kell zárnia kapuit. Az általunk végzett számítások azt mutatják, hogy majdnem minden egyetem megfelel, vagy a megjelölt határidőre meg fog felelni a kritériumoknak. Vagyis a volt miniszter műaggodalma nem több gyenge politikai próbálkozásnál.”