A felsőoktatás jelentős korrekcióra szorul

2011. január 07. 18:31

Hiller István műaggodalma nem több gyenge politikai próbálkozásnál. Interjú.

2011. január 07. 18:31
– Pokorni Zoltánnal, az Országgyűlés oktatási bizottsága fideszes elnökével folytatott vitáját élénk sajtóvisszhang kísérte, álláspontja miatt kapott hideget, meleget is. Hogy élte meg a támadásokat?

– Aki erre a pályára megy, annak fel kell készülnie arra, hogy egy ilyen jelentős változás komoly érdekeket sérthet. Nem várható, hogy mindenki mindennel egyetértsen, a vitát természetesnek tartom.

– A fideszes oktatáspolitikussal főleg a bolognai folyamatról alakítottak ki eltérő véleményt. Az átalakítás részleteiről mi tudható?

– A felsőoktatási törvénytervezet rögzíti, hogy szakít a merev, megfontolás nélkül alkalmazott kétciklusú képzéssel. Lehetőség nyílik arra, hogy szakonként végigtárgyaljuk az adott intézménnyel, akkreditációs bizottsággal, hol kell megtartani a Bologna- rendszer mostani kétciklusos felépítését, és hol indokolt ettől eltérni. A felülvizsgálat valószínűleg azt mutatja majd, hogy bizonyos területeken – például a tanárképzésben – vissza kell térni az osztatlan képzéshez. A tárgyalások legalább féléves munkát vesznek igénybe, így leghamarabb az Országgyűlés tavaszi ülésszakának végén születhet meg a jogszabály.

– Jogos-e Hiller István volt oktatási miniszter félelme, amely szerint több egyetemi kart bezárhatnak, mert nem rendelkeznek a törvényben előírt létszámú minősített oktatóval?

– Hiller István egy bukott kormánypárt vezető politikusa, aki megpróbál belekötni mindenbe, azt sugallva, hogy az általuk hátrahagyott rendszer kiválóan működött, amit most tönkretesz az új oktatásirányítás. Csakhogy ez nem igaz. Minden hozzáértő szakember egyetért abban, hogy a felsőoktatási rendszer is jelentős korrekcióra szorul. Mi valóban minőségi alapokra akarjuk helyezni a felsőoktatást. A törvényben az intézményekre vonatkozó minősített oktatói létszám tekintetében négy év türelmi időt adunk. Amelyik kar ezeknek a követelményeknek ennyi idő alatt nem tud eleget tenni, az kétségkívül megszűnhet mint önálló szervezeti egység, ez azonban nem jelenti azt, hogy be is kell zárnia kapuit. Az általunk végzett számítások azt mutatják, hogy majdnem minden egyetem megfelel, vagy a megjelölt határidőre meg fog felelni a kritériumoknak. Vagyis a volt miniszter műaggodalma nem több gyenge politikai próbálkozásnál.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2011. január 08. 01:37
Lassan egy téglát, ha eldob az ember, nem egy, hanem akár több felsőfokú végzettséggel rendelkezőt talál el. Aki nem a végzettségének megfelelő szinten dolgozik, ha dolgozik, egyáltalán. Vagy aki nem a végzettségének megfelelő szinten ismeri a szakmát. Minőségen javítani kellene, (a szabad bölcsész nekem is csípi a szemem, hisz még elképzelni sem könnyű), korlátozni is kellene egyes szakmákban, de úgy, hogy olyan szakmák legyenek újra tanulhatók, amiknek megszűnt, elsorvadt az oktatása. Textilipari mérnök például, ha jól emléxem a szakmára, nincs régebb óta ilyen oktatás.
füst
2011. január 07. 23:55
Zárják be a sok szar álfőiskolát meg egyetemet. Legyen nagyon nívós felsőoktatás, de legfeljebb a szóbajöhető népesség 20%-ának. Ne legyen olyan sok diplomás semmittudó. Támogatni kell a műszaki és természettudományos képzést. Bölcsészből, filoszból, pszichológusból, kommunikátorból van elég. Őket tartsa el a piac.
virág andrás
2011. január 07. 21:43
Paprikáskrumpli ideiglenesen maradhat! Ezek nem alapvető kérdések, majd a szakma eldönti. Semmiféle olyan véleményt nem támogatok, ami HR pozícióját bármilyen szempontból gyengíti. A jövő hét kedden konzultál a TV2 új intendánsával az új ifjúsági tv koncepciójával kapcsolatban. Activité, vitesse!
dávid
2011. január 07. 21:26
"(..) ez azonban nem jelenti azt, hogy be is kell zárnia kapuit." pedig csak zárjuk, zárjuk, egy vicc ez a sok álfőiskola és álegyetem. ráadásul a többség kényszerből ("papírt" szerezni vagy állástalanság elöl) megy ezekre a foikra, adjanak nekik rendes gyakorlati képzést okj-s vagy más keretek között. ne hátrálj meg hoffmann!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!