Miért pont a médiatörvény?

2010. december 29. 11:16

Várható volt, hogy az ehhez hasonló szimbolikus lépések sokkal nagyobb visszhangot fognak kiváltani, mint más területeken tett, esetleg drasztikusabb, vagy kockázatosabb lépések.

2010. december 29. 11:16

„Tetszik vagy sem, de az Európai Unió komoly hangsúlyt fektet arra, hogy ne csupán a néhány klasszikus gazdasági alapjogot (vagyis a személyek, a tőke, az áruk és a szolgáltatások szabad áramlását) biztosító adminisztratív szervezet legyen, hanem valódi politikai közösség is. Ennek kifejezésére a gazdaságpolitika alkalmatlan, a védelempolitika vagy a külpolitika pedig pont a számos különféle érdek és különféle tagállami hozzáállás miatt nem felel meg. A drága szociális jogok egységesítése pedig hazavágná a kevésbé produktív, így értelemszerűen olcsóbb munkaerejű keleti országok gazdaságát.


Maradnak tehát a klasszikus, az államnak és az uniónak lehetőleg semmibe nem kerülő szabadságjogok, mint például a vélemény-nyilvánítás joga. Ami ráadásul nem "posztmodern" vagy mondvacsináltnak tartható jog: a (politikától a bulvárig terjedő) bőséges sajtókínálatnak a kontinens befolyásos tagállamaiban és a kicsit mindig külön úton járó angoloknál is letagadhatatlan, komoly hagyománya van. Nem lehet tehát hozzá nem értéssel vádolni az uniós politikusokat és szakmát. És nem utolsó sorban: a szabad sajtó mellett kiállni népszerű, politikailag kifizetődő dolog, a szabad sajtó mellett nem kiállni pedig népszerűtlen. Úgyhogy az európai politikusok bizony nem fognak felhagyni a médiatörvény bírálatával. Ez a fentiek végiggondolásával már a törvény beterjesztésekor előre látható volt. A kérdés csak az, miért érte meg mégis elfogadni?

Az eddigi kritikák javarészt a hatóság széles (esetenként más tagállamokra átnyúlóan is értelmezhető) bírságolási jogkörét, a büntetések kiszabásának alapjául szolgáló szempontrendszert, és a felügyelő testületek összetételét érintették. Az Unió részletes vizsgálata azonban más ellentéteket is a felszínre fog hozni. Ezek főleg a különféle új technológiákkal kapcsolatosak, az EU ugyanis észrevette, hogy a hagyományos médiát nem holmi testületek, hanem az újdonságok jelentette verseny fogja térdre kényszeríteni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dexter
2010. december 29. 23:03
A tavalyi - minimális társadalmi támogatottságú politikai erők által megszavazott - holokauszttagadókat büntetni hivatott törvény bejelentésekor hol voltak ezek a nagypofájú sajtószabadság párti faszkalapok? Ettől függetlenül nem örülök a sajtó korlátozásának.
várúr
2010. december 29. 15:16
Még valami: az ún. "európai vélemény" annyiféle, ahányan mondják. Ezt is méltóztass figyelembe venni.
marko11
2010. december 29. 15:12
A szép új világ meghozta a pofázás szabadságát. Annyi hülyeséget, ocsmányságot, hazugságot hordhatsz össze, amit nem szégyellsz! A szép új világ meg szépen lenyomta a gondolkodás szabadságát! A szép új világot csak a profit érdekli! OV megtámadta a nagytőkét, a nagytőke visszavág. Sunyin! A magyar sajtószabadságot féltve! Holott az sem érdekli, ha egy hamis adatokat közlő min.elnök (gyurcsány) áll Mo. élén, ha a pénz-szivattyúk működése zavartalan!
Jancsipapa
2010. december 29. 14:46
A sok ingyenélő bértollnok félti a zsíros bevételét,A ballib manipulátorok ajvékoljanak csak nyugodtan nem fognak hiányozni a többségnek.Ennek már rég itt lett volna az ideje.Az európai politikusok nem fognak felhagyni a törvény bírálatával,mert az eddigi torz,manipulatív média az ő érdekeiket szolgálta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!