Lenin győzelme felgyorsította a Monarchia szétesését

2010. december 13. 18:12

92 éve, 1918-ban már semmi sem állíthatta meg az Osztrák Magyar Monarchia pusztulását.

2010. december 13. 18:12

„A részben magyar származású Leo S. Amery, Lloyd George egyik tanácsadója, későbbi konzervatív kormányokban miniszter, október 20-án hosszú memorandumban fordult Balfour külügyminiszterhez, s arra figyelmeztette, hogy »a békekonferencián a közép-európai kérdést konstruktív, nem pedig pusztán német-ellenes szellemben kell majd megközelíteni, máskülönben Közép-Európából csupán egy új Balkánt fogunk csinálni. [...] Ha Ausztria-Magyarország problémáját azon az alapon oldjuk meg, hogy győzelmünk révén kielégítjük barátaink ambícióit, ez az elrendezés elkerülhetetlenül a nyugtalanság és bizonytalanság légkörét fogja megteremteni, ami előbb vagy utóbb egy új háborúra vezet. [...] Tartós stabilitást és jólétet leginkább egy új Dunai Konföderáció létesítésével lehetne elérni. Ennek része lenne Német-Ausztria, Csehország, Magyarország, Jugoszlávia, Románia és valószínűleg Bulgária is.«

»[...] A legfontosabb annak a felismerése, hogy bármilyen alapon is hozunk létre új egységeket a jelenlegi Ausztria-Magyarország területén, azok nem lehetnek ténylegesen független államok. Ha arra törekszünk, hogy mesterséges szuverenitásokat hozzunk létre, kiváltképp „a zsákmány a győzteseké” elv alapján, akkor csak egy új és bajokkal terhesebb Balkán-félszigetet hozunk létre. [...] Mindenesetre, Közép-Európa különböző nemzetiségei úgy össze vannak keveredve, etnikai határaik annyira alkalmatlanok arra, hogy ténylegesen független szuverén államok határai legyenek, hogy számukra az egyetlen kielégítő és tartósan működőképes politika, ha egyesülnek egy nem-nemzeti szuperállamban. Ennek a szuperállamnak a létrejövetelét késleltethetjük, de meg nem akadályozhatjuk.«

»[...] Helyesen tettük, hogy a háború meg¬nyerése érdekében támogattuk a csehszlovákokat, a jugoszlávokat és minden fellelhető német- és osztrákellenes mozgalmat. De a tartós rendezés érdekében korlátoznunk kell ezeknek a nemzeti törekvéseknek a kielégítését, ezt követeli meg egy nagyobb, nemzetek fölötti egység létrehozásának szükségessége Közép- és Délkelet-Európában.«”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2010. december 13. 20:28
Az mondjuk jobban érdekelne, hogyan lehet a CIA pénzén síelgetni és hogyan sikerült béna kacsává lefokozni Antalljóskát? Mert ugye az EU helyreteszi Trianont is, legalább is Washingtonban, ismert erdei(-rabló) körökben ez az általános nézet, ugye Pakompárt Űr?
Senye Péter
2010. december 13. 20:10
Abból a háborúból nehezen lehetett győztesen kikerülni. Tisza István előre látta, hogy Szerbia esetleges bekebelezését követő növekvő szláv népesség miatt a háborús győzelem sem jó Magyarországnak. A központi hatalmak a breszt-litovszki béke nyújtotta lehetőségeket sem tudták kihasználni, mert megszálló erőként Ukrajnában és a balti államokban tartott csapatok igen csak hiányoztak a nyugati fronton. Ha az antant kegyesen meg is engedi az Osztrák-Magyar monarchia fennmaradását, a szláv és román nemzetiségek tűrhetetlen befolyásra tettek volna szert. Egyébként jó esetben, ha komolyan veszik a wilsoni elveket, Magyarországnak a későbbi bécsi döntésekkel biztosított határokat szabták volna meg.
Laibach
2010. december 13. 19:17
Kötelező olvasmány kellene, hogy legyen: Tormay Cecile: Bujdósó könyv http://www.freepress-freespeech.com/holhome/tormay/okt31.htm
56október
2010. december 13. 19:08
Igaz. 92 éve Tisza István már halott volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!