Egy hatalomért bolonduló magyar címmel írt cikket a német Cicero folyóiratba Paul Lendvai. Szerinte Orbán egész pályafutását a hatalom megszerzésére irányuló abszolút akarat jellemzi.
Lendvai a Ciceróban azt írja Orbánról: a 35 évesen először miniszterelnökké választott politikus egész pályafutását a hatalom megszerzésére irányuló abszolút akarat jellemzi. A szerző leírja, Orbán — kiemelkedő taktikai érzékkel, valamint tudatosan végrehajtott jobboldali fordulattal — hogyan építette fel az országot domináló politikai pártot. Lendvai idézi Lengyel Lászlót, aki belső határokat nem ismerő tigrishez hasonlította Orbánt. Lendvai szerint a miniszterelnök központosított, tekintélyelvű vezetési stílusa már 1998-2002 között jól jellemezte hatalmi apparátusát. Orbán kihasználta Gyurcsány Ferenc — „politikai atombombának" számító - hírhedt hazugságbeszédének következményeit, a a taktika végül a korrupt és megosztott szocialisták összeomlásához és liberális „kengyeltartóik" eltűnéséhez vezetett.
Orbán kétharmados választási győzelmét több mindennek köszönheti. Győzni akarásának, annak a képességének, ahogy a politikai és taktikai hibákat villámgyorsan korrigálja. Tehetségének, amivel konkurenseit időben kikapcsolja. Cinikus eltökéltségének, illetve a nacionalista, klerikális és baloldali populista frázisok keverékének, amivel képes megnyerni magának a csalódott baloldali választókat és a szélsőjobboldaliak egyes részeit is — írja Lendvai.
Néhány hónap leforgása alatt Orbán egy új rendszer alapjait rakta le. A végrehajtó hatalom — még a rendszerváltáskor kialakított — alkotmányos fékjeit eltakarították az útból. Az őszi önkormányzati választások eredményei is azt mutatják: a rendszerváltás és a gazdasági válság miatt csalódott magyarok erős kormányt kívánnak. A szerző felidézi Orbán egy évvel ezelőtti kijelentését, miszerint pártját az elkövetkező 15-20 esztendőre a „központi politikai erőtér egyeduralkodó hatalmi tényezőjévé" akarja tenni. — Az esélyek erre sokat ígérőek — zárja cikkét Paul Lendvai.