A kérdőjelek kora

2010. december 31. 15:01

Reményekkel és aggályokkal lépünk az új évbe.

2010. december 31. 15:01

2010 nyarától számos társadalompolitikai kérdésben azért születhetett markáns válasz, mert a Fidesznek is megadatott az, ami annak idején Horn Gyulának: kétharmadot meghaladó kormányoldali többség a tisztelt házban. A gazdaság terén a szokásos adó- és kiadási törvényekhez elég lett volna az egyszerű többség, 2010 azonban meghozta a többleterőt. Született is számos, nem szokványos intézkedés, amikkel bőven foglalkoztunk ezeken a hasábokon. Itt már inkább a felkiáltójeleknek van helyük: az Orbán-kormány egy sor szokatlan, kockázatos, ellentmondásos lépést is tett.

Az év végéig sem válhatott vitán felülivé, hogy a nyolc év ellenzékiség után kormányra kerülő pártnak volt-e kész gazdaságpolitikai programja, hiszen ami a kormányzati intézkedéseket illeti, zavarba ejtő sokaságot láthattunk. Néhány alapkérdésben viszont egyértelmű, szinte doktriner következetesség mutatkozott. Ilyen az egyenes adók (vállalati nyereség-, illetve személyi jövedelemadó) nagyarányú mérséklése, amitől a foglalkoztatási helyzet gyökeres változtatását reméli a kormány.

Valóban ez szerepelt a választási ígéretekben. Teljesítésükért rengeteg ütközést, konfliktust vállal a kabinet. Kérdéses, hogy 2010 tavaszán a körültekintően mérlegelő választópolgár - ilyen persze csak a mesében létezik - az addigi kormányok eredménytelen megszorításaival szemben ajánlott adómérsékléses gazdaságdinamizálás stratégiáját akkor is támogatja-e szavazatával, ha tisztában van annak feltételeivel.

Hogy annak megvalósításához a kormánynak ütköznie kell a pénzügyi szektorral és egy sor stratégiai ágazattal, az Európai Központi Bankkal, az Alkotmánybírósággal, az unió Bizottságával, a Költségvetési Tanáccsal, a jegybankkal. Hogy a választási ígéret teljesítéséhez fel kell számolni a magánnyugdíj-pénztári rendszert, kockáztatva az ország adósbesorolását, a magánpiaci elvek kiszámíthatóságát.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Öreg
2011. január 01. 20:16
T. Bod Péter Ákos Ur! Féloldalasra sikeredett értékelését szomoruan olvastam, mert neves kögazdászként a meghozott intézkedések kiváltó okai közül hogyan lehet kifelejteni azt, hogy a 3 %-os hiánycél teljesitése -uj intézkedések nélkül- a megváltozott költségvetési helyzet miatt /amit az ÁSZ, sőt még a nem barátságos MNB is elismert, hogy az egyéb értékeléseket ne emlitsem/ már nem volt lehetséges. A Manyup felé történő intézkedés szükségességét már az előző kormány is látta, részintézkedése ezt bizonyitotta. A régi ut pedig- amit pl. Románia is követ a bérek és nyugdijak csökkentésével, a Fidesz etéren vallott felfogásával ellentétes. A különadók bevezetése pedig nem magyar sajátosság, legfeljebb nálunk az intézkedés következetesebb volt, mint néhány -ilyen intézkedésekkel birkózó- más országban. Tisztelt Uram! Ön az elmult pár évben néhányszor arról tett tanubizonyságot, hogy az az ut, amin hazánk jár, nem vezet sehová. Ezért nem értem az agályait, mivel csak arról nyilatkozik most, hogy mi miért nem jó, de nem részesit abban a szerencsében, hogy a követendő utat is felvázolja. Tisztelettel egy Önt becsülő volt közgazda.
Aladár07
2011. január 01. 11:16
Kedves Ákos! Sajnálom hogy kb. 10 vagy talán közel 20- nem tudom hány évvel ezelőtt az Olasz sípályán mikor olyan köd volt hogy nem tudtad merre van lefelé nem a szakadéknak küldtelek hanem elmagyaráztam merre van lefelé. Neked köszönhetjük a Bánya bezárásokat!! nem a Bakony a Bükk a Mecsek és hasonló szép erdőit kéne ledarálni szar hőerőművekben rablásként elégetni!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mind a Te műved vezetett ide+!!!! Ne Legyél már ilyen okos utólag!!!
Senye Péter
2010. december 31. 18:16
"...kormányra kerülő pártnak volt-e kész gazdaságpolitikai programja" Ha volt, papírkosárba lehetett dobni, mert az örökölt helyzetben csak az ország viharos tengeren hánykolódó hajóját feldöntéssel fenyegető következő hullám kivédésére lehet koncentrálni. Az adócsökkentés hatása attól függ, hogy teljesül-e a magyar átok, miszerint "a többletjövedelemhez jutó német vállalkozó vesz egy új munkagépet, a magyar meg egy új autót".
marko11
2010. december 31. 17:47
BPÁ-t soha nem kedveltem igazán. Újabban: semennyire!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!