„A szocialista gazdasági rendszer összeomlása maga alá temette a tervgazdálkodás szisztémáját, annak intézményi hátterével együtt. 1990-ben az új kormány megszüntette az Országos Tervhivatalt, az Országos Anyag- és Árhivatalt, valamint ezek kapcsolódó intézeteit. A merev, bürokratikus tervezésre épülő szocialista népgazdaságok világméretű lemaradása a kapitalista piacgazdaságok mögött azt sugallta, hogy fel kell hagyni a nemzetgazdaság tervszerű fejlesztésére tett erőfeszítésekkel, és mindent a piac önszabályozó mechanizmusára kell bízni. (...)
Meggyőződésem, hogy a magyar nemzetgazdaság talpra állítása és sikeres továbbvitele nem valósítható meg tervszerűség és az állami szervek működésének összehangolása nélkül. Persze nem a hatalmas apparátussal működő és minden apró részletet előre meghatározó egykori Tervhivatal visszaállítására gondolok, mert az egyszer s mindenkorra kudarcot vallott.
De véleményem szerint szükség van egy szervezetre, amely a gazdaság fejlesztésének jövőjével kapcsolatos tanulmányokat elkészíti, és ezek alapján lehetőséget teremt az állami intézkedések jobb összehangolására. Ezenkívül támogatni tudja a mindenkori kormányt, hogy megtalálja a helyes arányt a piac önszabályozó hatása és az állam érdekeinek érvényesítése között. Létre kell hozni legalább egy olyan közgazdasági intézetet, amely alternatív megoldásokat kínál a kormányzatnak a jelenlegi neoliberális felfogás mellett. Hogy a kormány választási helyzetbe kerülve mérlegelhesse döntésének hatásait, és ne az egyetlen felkínált alternatíváról kelljen határoznia.”