Társadalmi mobilitást és minőséget!

2010. november 07. 11:47

A hökök jogait nem szabad csorbítani, ugyanakkor biztosítani kell azok eddiginél nagyobb átláthatóságát és a tényleges hallgatói részvételt.

2010. november 07. 11:47

„Egy internetes közösségi oldalon még a kormány vitairatának megjelenése előtt több tízezer hallgató tiltakozott a kiszivárgott részletek ellen. Az aggodalom érthető: a felsőoktatás rendszerváltás után lezajlott demokratizálódása viszonylag széles rétegek előtt nyitotta meg a társadalmi felemelkedés lehetőségét. A társadalmi mobilitás amúgy is szűk csatornáinak tehát nem szabad tovább szűkülniük. Csak egyetérteni lehet ugyanakkor azzal a Kormányzati szándékkal, hogy »a felsőoktatás minden területén – oktatás, kutatás, intézményi irányítás – kiemelt szerepet kapjon a minőség«. Arról kell szólnia a törvénykoncepció vitájának, hogy a társadalmi mobilitás lehetősége és a minőség követelménye hogyan egyeztethető össze.

Komoly dilemmák sora vár feloldásra: például a hallgatói önkormányzatok jogait semmi szín alatt nem szabad csorbítani, ugyanakkor biztosítani kell azok eddiginél nagyobb átláthatóságát és a tényleges hallgatói részvételt. Az LMP üdvözli, hogy a felsőoktatási reformban fontos szerepet kap a társadalmi konzultáció. De egyúttal nyomatékosan kérjük, a hallgatók közösségének eddig megfogalmazott aggályait és a vitában megfogalmazandó javaslatait vegyék komolyan, és ne az legyen a konzultáció vége, hogy az igazán kényes kérdéseket miniszteri rendelet szabályozza csupán. A fél éves társadalmi egyeztetés során az LMP is be fogja mutatni részletes javaslatait arról, hogy miképpen ötvözhető a hatékonyság követelménye, a részvétel elve és az igazságosság, a társadalmi mobilitás növelésének szándéka.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csomorkany
2010. november 07. 22:57
Nekem az volt az egyik alapélményem, amikor a HÖK-választásokon beválasztattak a HÖK-be egy nem létező hallgatót. Interjúk készültek vele, fotók voltak róla, mindössze csak nem létezett. Minden nincs. Ha jól rémlik, Műegyetem, nálunk a Közgázon csak meséltük a sztorit, de úgy, mint abszolút hihetőt, amit nálunk is meg lehetne csinálni. Egyetértek azzal, hogy veszélyesen illegitim szervezet, veszélyesen nagy törvényadta jogokkal. Ha néhány hallgató meglátja a HÖK-ben azt az eszközt, amivel hatalomhoz és pénzhez juthat, élni fog vele.
atila68
2010. november 07. 19:36
Mi a hök, az a hökök?
füst
2010. november 07. 19:17
Ez az egész hök, egy szereptévesztés. A gyárban legközelebb a munkásokat kérdezzük meg arról, hogy mikor kezdődjön a meló, meddig tartson és mit gyártsunk. Az önigazgató modell már úgyis annyi helyen bejött: lsd. OIT, jugoszláv gazdaság, meg takarékszövetkezetek (aki látott már ilyet közelről, tudja miről beszélek).
sky.net
2010. november 07. 16:36
a hök szerű nek önszerveződnie kell-ene , de mert erre nem képes így nem is életképes
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!