Itt az igazság a csokimikulásokról: Magyarország ebben a tekintetben nem áll jól (FOTÓK)
Eltűntek a hazai polcokról az igazi mikuláscsokoládék. Ausztriában, Szerbiában és Lengyelországban viszont még tudják, kit és mit ünneplünk december 6-án.
Húsz év alatt majd' félmillióval lettünk kevesebben. Saját elhatározásból, és a körülmények hatalmától vezérelten.
„A pénzemberek a maguk munkáját elvégezték. Saját világukhoz drótozták az öngondoskodás fogalmát. Azt hirdették - hamisan - , hogy évtizedek múltán az állam (sic!) nem lesz képes elegendő nyugdíjat fizetni, és mindenkinek a saját kezébe kell vennie a sorsát. A magánnyugdíjpénztárakat meg úgy találták ki, hogy a nyugdíjjárulékok egy részét a közösből terelték ki. Kötelezően.
Holott egy társadalom nem akkor öngondoskodik a legjobban, ha individualizálódva mindenki saját zsebre spájzol, hanem akkor, ha megőrzi önfenntartó képességét. Ha nem fogy. (Mi van kamatozóbb a gyermek vállalásánál, iskoláztatásánál, szakképzésénél?) Azt mondja a Magyar Nemzeti Bank, hogy a »magán-nyugdíjpénztári rendszer képes függetleníteni a nyugdíjrendszert a demográfiai folyamatoktól«. Értik, ugye? A demográfiai folyamatoktól. Mintha azok természeti törvényszerűségek lennének. Uralmunk felett állók. Megváltoztathatatlanok. Pedig nem azok.
A magán-nyugdíjpénztári rendszer nem ördögtől való, csak épp nem ad társadalmi megoldást a bajra. A módosabbakat kimenti az utánpótlás híján összeomló rendszer lehulló gerendái alól, de a leszakadókat, a félretenni alig vagy egyáltalán nem tudókat még inkább magára hagyja. És övék a jelentős többség. Fogy a magyar. Ez a legsúlyosabb gondunk. Immár húsz éve. Ha a vágyott gyerekek megszülethetnének, senkinek sem kellene tartania nyugdíjas éveitől.”