Kelet-Európa közepén

2010. augusztus 28. 13:44

Hoffmann Rózsa annyit tud a világról és a magyar közoktatásról, amennyit a Kádár-rendszerben tudott.

2010. augusztus 28. 13:44

„Hoffmann Rózsának a leghalványabb fogalma sincs arról, amivel foglalkozik, és amit szerencsétlenségünkre irányít. Sokszínűség? Az ég áldja meg, az egész Unióban Magyarországon a legkisebb az idegen nyelven tudók aránya. A világ és ezen belül az Unió első számú nyelve az angol, de még azt is botrányosan kevesen tudnak. Ezen akar még rontani? Oszt ha most nem ijednek meg a tanárok, akkor honnan akaszt le a következő tanévtől elég német-, francia-, orosz-, olasz-, spanyol-, szlovák-, román-, ukrán-, szerbtanárt, mert az angoltanárképzéssel legalább mennyiségileg nincs baj, de a többivel?!

Egyrészt HR orosz-francia szakos volt hajdanán, és úgy maradt, ehhez jön a magyar rendszernemváltó elit (amiről máskor bővebben) eszement Amerika-ellenessége és a világ dolgaiban való bezápult járatlansága. Másrészt az »úgy maradt« arra is vonatkozik, hogy annyit tud a világról és a magyar közoktatásról, amennyit a Kádár-rendszerben tudott. (...)

A végén persze elszólja magát: »a közoktatásban az kell erősíteni, amiben jók voltunk: azt, hogy a magyar iskolákban 'rend van', és hogy nálunk 'szót fogadnak' a gyerekek. Úgy vélte, még a Kádár-korszak végén is ilyen volt az iskola, és ha akkor így tudtak tanítani, akkor most is le lehet hántani az oktatásról azokat 'az idegen mintákat", melyek majdnem tönkretették a közoktatás rendszerét.« Hát a rendben biztos erősek voltunk, abban az egész Kádár-rendszer erős volt, de hatékonyságban - oktatásügyileg: írni-, olvasni-, számolni tudásban, használható nyelvtudásban meg gyengék voltunk, mint a harmat. Már akkor. És ez annak a Kádár-kori oktatásügyi establishmentnek a bűne, aminek Hoffmann Rózsa oszlopos tagja volt. Rendet, azt tudtak csinálni. IQ-t, jó életet nem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tewton
2010. augusztus 29. 22:36
tokfalvi sok butaságot leír, de a legnagyobb közülük az, hogy nyelvtanárként az angolt gondolja az első-első-legelső nyelvnek. a világ tele van angolul makogó vagy beszélő k-európaiakkal, miközben mo-n a nemzetközi cégek keresik az angol mellett a mucs regionális nyelveket tudókat. pompás perspektiva a nyelvet is nehezen tanuló fiataloknak, hogy egy olyan nyelven keressenek munkát, amit a volt gyarmatok bennszülöttjei és százmilliónyi amerikai plusz a feliratos filmeket néző horvátok, szerbek és románok is jobban beszélnek. hajrá! közben meg lassan senki se tud oroszul, lengyelül, franciául, németül. ha a nyelvszakosokat csak tokfalvi meg Tóta WA kollégája alapján kellene megítélni, csehül állnánk. Hoffman Rózsa kicsit javít a képen.
vizesnyolcas
2010. augusztus 29. 19:41
Mindenki, aki a felsőoktatásban dolgozik egyértelműen megállapíthatja, hogy - esetlegesen egyes divatszakok kivételével - folyamatosan romló az egyetemre, főiskolára felvettek tudásának színvonala. Úgyhogy nem csak a rendben voltunk jobbak. A nyeltudás viszont inkább javult, de nem annyira az oktatás, hanem a nyitottabb környezet és a motiváció következtében. - Környezet: idegen nyelvű csatornák, elvben korlátlan utazási lehetőségek. Motiváció: külföldi munkavállalás, de a komolyabb hazai állások is sem nyerhetők el megfelelő idegen nyelvtudás hiányában.
drkovax
2010. augusztus 29. 18:42
"Minden tanárból túlképzés van, és munkanélküliség." Olyan alacsony a természettudományi tanárszakok beiskolázási száma (kevesebb mint 30 fő/év), hogy rettenetes problémák lesznek belőle, ha sürgősen nem sikerül változtatni ...
kanpalisoda
2010. augusztus 29. 18:27
A hazai nyelvtanításhoz, nyelvtudáshoz kapcsolódnék. Szóljon aki látott már olyan statisztikát ahol valami negatívumban nem a magyarok a világelsők. Mi esszük a legkevesebb fogpasztát, mi isszuk a legtöbb kannás bort, mi leszünk legtöbben öngyilkosok, mi pucolunk a legkevesebbet ablakot, stb. És most tessék,mi beszélünk a legkevésbé idegen nyelveket. Megnézném közelebbről jó néhány országban azt a híres nyelvtudást, ha az ott lakó migránsokat leszámítanánk akiknek statisztikailag elég, ha az anyanyelvüket tudják, az illető ország nyelvét meg mondjuk ugatják. A példabéli románokról meg az tudott, hogy életmódszerűen szedik a szamócát spanyolországban, a fejlett angol nyelvtudásukkal. A' propos spanyol! Amerikában meg mindenféle népség cca. több tízmillióan nem is beszélnek angolul, mégis jól megvannak. Visszatérve kishazánkhoz, ismerek diplomást, aki három nyelvvizsgával (beszéli is az illető nyelveket) egy kerek esztendeig nem tudott elhelyezkedni. Ugyanakkor volt - jó sokáig- olyan pénzügyniniszterünk, akinek "társalgási szinten" is komoly gondjai voltak az angollal, mégis megdumcsizta valahogy a befektetőkkel, hogy mennyi az annyi. Nem hallottam egyébként, hogy egyéb idegen nyelvet beszélne. Szóval én ezt az egész idegennyelvesdit kezdem nem érteni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!