Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Magyarországnak nincs szüksége jelenleg az EU-IMF-hitelkeret igénybevételére. Interjú.
„A helyzet véleményem szerint az, hogy a kormány nem akart felmutatni részleteket. Szerencsétlen időpontban érkezett a két szervezet delegációja, nincsenek nagyon messze az önkormányzati választások. Nem nagyon értem, hogy ha az EU 2005 őszén igen elnéző volt az igencsak foghíjas és realitásokat nélkülöző konvergenciaprogram tartalommal való feltöltése ügyében, illetve azzal kapcsolatban, hogy milyen eljárást indítson Magyarország ellen, akkor most miért nem volt hasonlóan megengedő a hozzáállása.
Görögország uniós megmentése óta az EU kerüli a költségvetési fegyelem lazulásának látszatát is.
Magyarországnak nincs szüksége jelenleg az EU-IMF-hitelkeret igénybevételére.
De jövőre már jól jöhetne a biztonsági háló, egy akár újabb készenléti keret, mert magas lesz az államadósság-törlesztési igény, és az IMF-től lehívott pénzt is el kell kezdeni visszafizetni.
Ha jövőre kellene valamiféle keret, akkor elegendő ahhoz novemberben megállapodni.
Ehhez képest a kormány rácsapta az ajtót az IMF-re és a Bizottságra.
Lehet élni az IMF nélkül, megmutatta ezt például Törökország. Bár most eléggé feszült a viszony Magyarország és az IMF között, de ezt a kapcsolatot érdemes lenne normalizálni, a szétválást sokkal békésebbé kell tenni. A kormányzat, de az IMF is erős hibákat követett el, hogy durva szakítás hangulata van az egész ügynek. Nagyon nehezen tudom elképzelni a mai helyzetből kiindulva, hogy lesz új megállapodás az IMF-fel. Ahhoz mindkét félnek óriási kompromisszumkészségről kellene tanúbizonyságot tennie.
Az EU-val természetesen meg kell állapodni, de úgy gondolom, bármennyire is kemény most Brüsszel, év végére meg fog puhulni, amikor szembesülni fog azzal, hogy Magyarország adja az EU-elnökséget a jövő év első felében. Minket pedig a lengyelek váltanak az elnökségben. Mindkét ország azonos dolgot szeretne – ami nem nagyon van az ínyemre egyébként: a nemzeti elszámolás részévé tegyék a nyugdíjpénztári rendszert. De az is igaz, hogy méltánytalan dolog, az EU most eltérően kezeli a magánnyugdíjpénztári rendszert létrehozó és a nyugdíjreformon még át nem esett országokat.”