Nincs más választás!

2010. június 21. 12:22

A szó kulturális értelmében vett Nyugatot Dél-Afrikában ma is Anglia, az Egyesült Államok, Új-Zéland és Ausztrália képviseli.

2010. június 21. 12:22
„Egy fiatal, ám nálamnál tanultabb ismerősöm a minap úgy fogalmazott, az anglofil orientáció kultúrában, sportban, politikában afféle »magyar betegség«. Nem értettem vele egyet: egykor talán igaz lehetett, manapság azonban Amerikát egyáltalán nem, s Angliát is csupán (alapvetően a jó kereseti lehetőségekhez kapcsolódó) materiális megközelítésben vélem felfedezhetőnek a legújabb generációk kulturális vágyképei között. Ezzel szemben saját benyomásaim szerint - melyek persze nélkülözik az empirikus megalapozottságot - kifejezetten erősödik a német, ill. különösen a mediterrán orientáció, mint a kortárs ideálok forrásvidékének bűvköre. Mindez különös hangsúllyal ölt testet a vébé idején, amikor a magyar fiatalok - nemzeti válogatottunk jelenlétének hiányában - alkalmi kedvenceket választanak maguknak, én pedig azon kapom magam, hogy szűkebb testvériségemmel ismét a dicső kisebbség sorait erősítjük. 

Pedig a szó kulturális értelmében vett Nyugatot (ahogyan a fogalmat a XX. században értettük, s amely formájában John Lukacs szerint immár csak rövidke ideig ismerszik majd) Dél-Afrikában ma is Anglia, az Egyesült Államok, Új-Zéland és Ausztrália képviseli. Négy büszke ország, melyek szimbolikájukban máig őrzik irigylésre méltó felismerhetőségüket, melyek egészen a legutóbbi időkig egészséges ütemben, sikerrel olvasztották magukba a vonzerejüknek adózó bevándorlókat, és amelyek arculatában (beleértve válogatottjukat) ma sem tükröződik semmiféle, a társadalmi mobilizációval összefüggő probléma, mint meghatározó sportszervező erő. Ami pedig a fair playt, az erkölcsös játékot illeti, különös tekintettel a látványos műesések, az önsajnáltatás, a folyamatos, hisztérikus reklamáció mellőzésére, az angolszász csapatok (beleértve a sportágat még csupán napjainkban tanuló Egyesült Államokat és Új-Zélandot is) tartósan és magasan az ún. latin futball képviselői fölött teljesítenek. Az ő legjobb, s a mi leginkább vágyott hagyományaink szerint. Ha kiesnek, akkor is.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blogen
2010. június 22. 15:51
Konkrét választ adtam, te magad is kikeresheted ugyanazon az oldalon az elmúlt évek nemzetközi szabadalmai közül az kedvedrevaló kelet-ázsiaiakat: http://www.wipo.int/pctdb/en/ Ezenkívül a fejlődés motorja a tőke és az innováció, amely utóbbit az egyénekben és intézményekben felhalmozott tudás generálja.
blogen
2010. június 22. 07:36
A 2009-es nemzetközi szabadalmi statisztikák: http://www.wipo.int/export/sites/www/ipstats/en/statistics/pct/pdf/901e_2009.pdf Japán+DélKorea+Kína együttvéve már elérte az USA szabadalomszámát. Érdemes azt is megnézni, hogy miközben az USA-ban a nemzetközi szabadalmak száma éves szinten 10 százalékkal csökken, míg évtizedes léptékben jó esetben stagnál, addig mondjuk Kínában 29 százalékkal nő és ez a növekedés folyamatos!
kulalak
2010. június 22. 01:24
Az angolokat teljesen kivennem innen. A tobbire igaz, fel-amator tarsulatok oszinte tiszta jatekara epitenek es ugy is jatszanak ezert nem is tudjak "megtartani" az eredmenyt. Barcsak mi is itt tartanank, hogy VB jelenletunket targyaljuk ...:)
Bence24
2010. június 21. 21:44
Blogen, jzan: öröm a magaméhoz hasonló véleménnyel találkozni. Sajnos úgy veszem észre, viszonylag kevesen fájlalják a multikulti-jóléti állam kombó romboló hatásait. Az alapállással van baj: 1. miért nem lehet legitimnek (és nem sovinisztának) elfogadni azt az érvelést, hogy egyes kultúrák történelmileg beivódott szokásai nem passzolnak az európaihoz, ütik egymást? Nem a muszlim vallásúnak / arab nemzetiségűnek születettekkel van a baj, hanem azokkal, akik egy az európai hagyományoktól nagyon eltérő viselkedési mintát tesznek magukévá, amely a muszlim/arab hagyományokban gyökeredzik. 2. az állam, ha már "jólétet biztosít", miért csak és kizárólag az anyagi jóléttel teszi ezt? A jó-lét helyett miért nem a minőségi, tartalmas létet próbálja meg elősegíteni? Egyes nézetei alapján pedig Obama sajnos valóban problémát jelenthet a jövőben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!