Fantasztikus év áll előttünk – állítja Menczer Tamás
Új videóval jelentkezett a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója.
A Fidesz-kormány az internetet is ellenőrizni szeretné.
„Úgy tűnik, megkezdődött a második médiaháború. A hadüzenetet úgy hívják, hogy médiatörvény. Ennek legnevetségesebb része a múlt hétig az volt, hogy a Fidesz-kormány az internetet is ellenőrizni szeretné. Persze mi, okoskodók, azt gondoltuk, hogy nahát ezt úgyse lehet. Aztán a múlt héten különös dolgok történetek a Facebookon. (...)
Nekem például azzal kellett szembenéznem, hogy - miközben a Facebook állandóan arra biztat, hogy keressek még több ismerőst - egyszer csak figyelmeztetéseket kaptam, hogy zaklatom az embereket a bejelöléseimmel. Ebben az volt az érdekes, hogy nem jelöltem be senkit, hanem csak visszaigazoltam azokat, akik engem bejelöltek. Amikor ezt megtárgyaltuk a facebookos ismerőseimmel - bár gyanakodtunk, hogy valami gonoszság lehet a dolog mögött - arra jutottunk, hogy nyilván hiba van ebben a hatalmas rendszerben. Aztán egyre többen számoltak be arról, hogy őket is figyelmezteti a Facebook. Fura módon ezek mind baloldali-liberális emberek.
Vasárnap azonban bizonyosságra jutottunk: a Facebook minden előzetes figyelmeztetés nélkül véglegesen törölte a Szomjas oázis nevű kétezer tagot (!) számláló progresszív női közösség oldalát, amelynek férfi létemre természetesen tagja voltam. Azért, mert - a nevével is utalva egy nemrég megjelent antológiára - elsősorban az úgynevezett női irodalom legjobb magyar szerzőinek szövegeit ajánlotta figyelembe. Természetesen volt a dolognak például szexuális tartalma is - mint általában az irodalomnak. A csoportot köztudomással Forgács Zsuzsa az egyik legismertebb és legharcosabb magyar írónő-szerkesztő tartotta össze. Jó okkal vélhető, hogy a támadás elsősorban ellene irányult.
Mivel a betiltás másképp nem jöhetett létre, csak úgy, ha sorozatosan följelentették a Facebooknál, ez tekinthető az internetes médiaháború első komoly győzelmének. Nem tudom, milyen hatással lesz Magyarország megítélésére, ha kénytelenek leszünk a Facebook irányítóit egy alapos elemzésben tájékoztatni arról, hogy miközben vélhetően nagy szolgálatot tesznek a világdemokrácia fejlődése érdekében olyan országokban, mint például Kína vagy Irán, lassan ide kell figyelniük Magyarországra is.”