„Manapság roppant népszerűségre tett szert az a gondolat, hogy a forint jelentős leértékelése, Medgyessy Péter volt miniszterelnök kifejezésével élve, a »forintócsítás« tudná a leggyorsabban kivezetni az országot a válságból. Ez is olyan javaslat, melynek a hétköznapi logikánk szerint működnie kellene. Ha az exportőrök a Róna Péter közgazdász által optimálisnak tartott 370 forintot kapnának minden euróbevételért, nőne a profitjuk, és versenyképesebbek lennének. Az import is drágává válna, így végre a magyar ember magyar árut vásárolna. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a gyakorlatban ez mégsem működik. (...)
A mi esetünkben kevés segítséget jelentene a forint leértékelése. Már második éve csökken a reáljövedelmünk, a fizetési mérlegünk többletet mutat, miért kellene elinflálnunk a béreket? Ha valaki úgy gondolja, hogy a munkaerőköltségek magas szintje az akadálya gazdaságunk gyorsabb növekedésének, akkor a béreket terhelő adók mérséklése az infláció felpörgetése nélkül is képes segíteni a helyzeten. Ha valaki ennek ellenére kitart a leértékelés mellett, annak érdemes a mellékhatásokat részletező apró betűs részt is elolvasni a devizahitelesek növekvő törlesztési terheiről és a bankokról, amelyek a hitelbedőlések miatt még kevesebb hitelt folyósítanak. A pénzpiaci következményeket illetően elég visszaemlékezni arra, hogy a Medgyessy-féle forintócsítás, azaz az árfolyamsáv 2003-as »eltolása« mekkora kamatemelkedést eredményezett.
A leértékeléspártiak persze erre is tudnak megoldást. Az állam kivásárolja a bankoktól a devizahiteleket, csökkenti a lakossági terheket, magára vállalja az árfolyamkockázatot. Róna Péter sokkal messzebbre megy, s általános devizahitel-konverzióra tesz javaslatot. Bár az általa felvázolt konstrukció megértése még a pénzügyekben járatosak számára is komoly kihívás, egy biztos: devizakitettséget, adósságot legfeljebb újraosztani lehet, eltüntetni nem. Ha egy külföld felé eladósodott ország leértékeli valutáját, terhei növekednek, hiszen megnő az adósságszolgálata. Konstrukciója válogatja, hogy a devizahiteleseknek vagy az adófizetőknek jut-e több a feketelevesből, de a forint leértékelése esetén mindannyian szegényebbek leszünk.”