A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
Az alkotmány megkezdett módosításai következtében ellenőrizhetetlenné válhat a kétharmados hatalom, és ez hosszú távon a gazdasági és társadalmi konszolidáció ügyének is árthat.
- A miniszterelnök korábbi kötcsei beszédében arról olvashattunk, hogy sok vitának sok az alja: jobb az egypólusú politikai tér. Az alkotmánymódosítások ebbe az irányba mutatnak?
– Tartok attól, hogy igen. Ez az irány, ha valaki erőteljesen meglovagolja a közvéleményben érthető pártellenességet, és azt mondja: nem a többpártrendszer pluralizmusa hiányzik nektek, hanem egyetlen igazán potens erő, fogjunk hát össze. Csakhogy az alkotmányos rendszerek nem arról szólnak, hogy egyetlen erő van. Az az egypártrendszer. Persze nem gondolom, hogy az új alkotmány egypártrendszert akar bevezetni, de az elképzelhető, hogy a parlamentarizmus részintézményeit majd visszanyesegeti.(...)
- A Fidesz törvénygyára olyan mennyiségben, olyan fontos dokumentumokat terjesztett a parlament elé, hogy az ellenzéki pártok nyilvánvalóan zavarba jöttek.
– Kétségtelen. Ráadásul a kormánypárt sietsége praktikusan indokolatlan is, hiszen az Alkotmánybíróságon már két éve betöltetlen két alkotmánybírói hely. Nem hiszem, hogy pár napon múlt volna a jelölési szabályok megváltoztatásának ügye. Csakhogy hiába nyomnak le az ellenzék torkán kétharmaddal olyan gyorsított eljárást, amely álláspontom szerint sérti a jogalkotási törvényt is, az ellenzéknek mindig lehetősége van arra, hogy ezt akár módosító indítványok tömkelegével lassítsa. Nem arra gondolok, hogy obstruálják ezt a számukra elfogadhatatlan, mert jogaikat csorbító szabályozást, ám elvárható tőlük, hogy minden lehetséges módon jelezzék súlyos kifogásaikat. Nem biztos például, hogy a választópolgárok tudják, mi az ellenzék álláspontja, mekkora itt a tét. Ami a civil szférát illeti: ilyen körülmények között tényleg megnövekszik a súlya, a korábbinál nagyobb szerephez jut, csakúgy, mint a független média, amelynek kiiktatása szintén megkezdődött. Számomra pozitív élmény volt, hogy komoly civilszervezetek – köztük a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság – egységesen léptek fel, nagyon alapos szakmai munkával igen határozott álláspontot fogalmaztak meg.