Feladták az olasz balosok: Orbán olyan jóban van Trumppal, hogy szerintük itt a vég
Kettészakadt Európáról ír a La Repubblica, alig győzik negatív jelzővel.
Ahogy a baloldal rasszistának bélyegzi a konzervatívokat címmel Breier Zsuzsa vendégkommentárját közölte a magyarországi választásokról csütörtökön a Handelsblatt.
A német üzleti és politikai napilapban megjelent kommentár bevezetőjében a cikkíró hangsúlyozta: az antiszemitizmussal és a jobboldali radikalizmussal szembeni különös érzékenység joggal tartozik a német és európai demokratikus önmeghatározás alappillérei közé. Ám éppen Németországnak a nemzetiszocialista és a kommunista múlt megközelítésével kapcsolatos különleges felelőssége adhat okot az óvatosságra - mutatott rá a szerző, hangoztatva: a Nyugat csak a hidegháború vége után szembesült azzal, hogy a kommunista erőszakcselekményeket nem utolsósorban egy antifasiszta retorika álarca mögött követték el.
Az egykori szovjet diktatúra kevéssé hatékony módszerei közé tartozott, hogy a politikai ellenfelet fasisztáknak bélyegezte. A cikkíró ezt követően a 2006-os országos méretű magyarországi tüntetésekre emlékeztetett, amikor békés polgárok százezrei vonultak az utcákra, és követelték a hazugságbeszéde miatt lejáratódott szocialista kormányfő lemondását. A szocialisták és a baloldali liberálisok akkor sietve előálltak azzal a tézissel, amely szerint az utcákon tüntető magyar polgárokat jobboldali radikális eszmerendszer hatotta át. A baloldali liberális kormányszövetség egyetlen veszélyes politikai ellenfele, Orbán Viktor pedig rendszerváltó polgári pártjával, a Fidesszel e tézis szerint nem áll messze a jobboldali radikális eszmerendszertől. Bizonyítékokkal a magyar baloldal adós maradt - írta a szerző.
Mindez nem akadályozta meg, hogy szilárdan tartja magát az a hír, amely szerint a Fidesz hatalomra jutása esetén állítólagos fenyegető jobbratolódás következik be. A 2006-os választásokon a szocialisták és a liberálisok sok olyan választó szavazatát kapták meg, akik Orbán és a Fidesz hatalomra jutását és ezáltal egy jobboldali radikális politikai változást akartak megakadályozni. A baloldali politikai hatalom nyolc éven keresztül riogatott a fenyegető jobboldali radikális veszéllyel - írta a szerző, majd a többi között idézte Tamás Gáspár Miklós baloldali filozófus - a magyar választási eredménnyel foglalkozó - kommentárjának azt a mondatát, amely szerint beszakadt a civilizáció jege.
A cikkíró szerint az az Orbán Viktor, akit a német sajtó jobboldali populistánaktüntet fel, annak az Európai Néppártnak az alelnöke, amelyhez a német CDU is tartozik. Vajon valakinek is eszébe jutna-e, hogy egy európai konzervatív, kereszténydemokrata párt győzelmét radikális jobbratolódásként jellemezze? - tette fel a kérdést szerző. Breier szerint aggodalomra ad okot ugyanakkor, hogy egy jobboldali radikális párt Magyarországon a szavazatok 12 százalékához jutott. Ebből azonban az egész magyar társadalom állapotára következtetni nem más, mint rövidzárlat - hangsúlyozta a szerző.