Mennyire kapitalista a pápa?

2009. július 17. 18:04

A piac logikája egyáltalán nem zárja ki az igazságosságot sem.

2009. július 17. 18:04
"Június 29-én írta alá XVI. Benedek Caritas in veritate című enciklikáját, pápaságának harmadik ilyen dokumentumát. A szöveg elég hosszú és nagyon sok témát érint, így abból egyetlen mondatot vagy megjegyzést fő üzenet gyanánt nem lehet kiemelni.

A jelenlegi enciklika szerzője világossá teszi, hogy alapvető témája nem a gazdaság, hanem a haladás és a fejlődés, s ezzel VI. Pál Populorum Progressio c. hasonló iratát kívánja továbbgondolni, az annak megjelenése óta eltelt több mint negyven év jó és rossz tapasztalatainak tükrében. A jelenlegi válsággal csak egészen szórványosan foglalkozik.

A szerző több helyen is elmélyül nyilvánvalóan egyik legkedvesebb témájában, a szeretet és az igazság viszonyában; hangsúlyosan újra kifejt jól ismert gondolatokat az élet védelmével, a kulturális relativizmussal kapcsolatban. A vezérfonal a fejlődés, amelynek fogalmát az egész emberre vonatkoztatja, s ennek fényében részletesen taglalja a technológiai haladás, a harmadik világ összetett problémáinak kérdéseit is.

A szöveg arról tanúskodik, hogy a szerző mindenekelőtt a praktikus, józan és ideológiamentes megoldásokat, ötleteket, fejleményeket üdvözli. Ez alapján értékeli az eddigi tapasztalatokat, így például az elmaradott országok esetében jóval kevésbé hangsúlyozza a direkt pénzsegélyeket, még az éhezés leküzdésében is, hanem a körültekintő hitelezést, a megfelelő intézményi környezetet, a megfelelő kulturális fölkészülést, a humántőke fejlesztését, a korrupció elleni föllépést, a mikroszintű hitelezést emeli ki. Ezernyi további példát is lehetne még említeni, a továbbiakban azonban maradok a jelzett témánál, a piacnál.

Mindenekelőtt: a szerző egyrészt nem temeti a piacot, másrészt gondosan vigyáz rá, hogy ne ruházzon rá olyan felelősséget, amelyet csak személyek viselhetnek. Először is - éppen a negyven év tapasztalatai alapján - teljes mértékben elismeri a (globalizált) piac sikerét a jólét általános szintjének növelésében, a szegénység csökkentésében. Ugyanakkor figyelmeztet a gazdasági globalizációból eredő újkeletű problémákra is: az adóversenyre, a munkavállalók kiszolgáltatottságának növekedésére, a társadalmi biztonság csökkenésére, az államok kompetenciájával kapcsolatos bizonytalanságokra, anélkül azonban, hogy bárhol is a "vissza a korábbi állapotokhoz" álláspontját képviselné."

Mennyire kapitalista a pápa (Balázs Zoltán, Hírszerző)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!