Szenzáció: a Liverpoollal BL-győztes középpályás átigazolására készül a Ferencváros
Sajtóhírek szerint a játékos már orvosi vizsgálaton tartózkodik Budapesten.
A világklasszisnak indult guineai középpályás karrierjét sérülései és egy nagy botrány törték meg. A Ferencváros lehet a mentőöve?
Nyitókép: Jose Breto/NurPhoto/NurPhoto via AFP
Mint arról beszámoltunk, a Bild információi szerint a Liverpool egykori és a Werder Bremen jelenlegi játékosa, Naby Keita Budapesten tartózkodik, és nem turistaként, hanem mint a Ferencváros labdarúgócsapatának potenciális új igazolása, orvosi vizsgálatra érkezett. A klub persze nem kommentálta a játékos múltját tekintve valóban fajsúlyos hírt, ám az orvosi Keita esetében biztosan nem csak formaság, hiszen 29 éves guineai labdarúgó karrierjét évek óta beárnyékolják a rendszeres sérülések.
Pedig Naby Keita pályafutása eleinte több mint ígéretesnek tűnt. Keita 1995. február 10-én született a Guinea fővárosában, Conarky-ban, és annak ellenére, hogy a viszonylag későn, 9 éves korában kezdte a labdarúgást, nagyon hamar felfedezték, hogy óriási tehetség, egy igazi csiszolatlan gyémánt. Az egykori gyarmattartó, Franciaország számos klubjának játékosmegfigyelői felfedezték a tehetséges guineai srácot, és bár a Le Mans és a Lorient is csábította, az Istresnek mondott igent.
Ezt is ajánljuk a témában
Sajtóhírek szerint a játékos már orvosi vizsgálaton tartózkodik Budapesten.
Keita alig 18 évesen került Franciaországba, ám mindössze egy idényt töltött el itt, mert a Red Bull tehetségkutató-hálózata is felfedezte magának, és 2014-ben azonnal el is vitték a Red Bull Salzburghoz
Az energiaitalgyártó cég egy ismeretlen, 19 éves, mindössze 23 európai mérkőzésnyi tapasztalattal rendelkező játékosért óriási összegnek számító 1,5 millió eurót fizetett érte, de mint később kiderült, jó üzletet kötöttek.
Naby Keita két szezont töltött a Salzburg együttesében, majd 2016-ban feljebb lépett, és a Red Bull Bundesliga-együtteséhez, az RB Leipzighez került, ahol együtt játszott az egy évvel korábban érkezett magyar kettőssel, Orbán Willivel és Gulácsi Péterrel. Az átigazolási díj itt nem mérvadó, hiszen egy vállalatcsoporton belül vándorolt a pénz, de a tényszerűség kedvéért rögzítendő, hogy az akkor 11 millió euró becsült értékkel rendelkező játékosért – vagy a piaci ár felsrófolása vagy könyvelési okok miatt, ki tudja... – 29 milliót tett át egyik zsebéből a másikba a Red Bull.
De Keita játékjogának értékét nem véletlenül becsülték már ekkor ilyen magasra. A Salzburgban szinte az első perctől kezdve alapember volt, és középső „box-to-box” valamint védekező középpályásként keményen végigdolgozta az idényt: 44 mérkőzésen lépett pályára, tapasztalatot szerzett az Európa-ligában, és posztjához képest meglepően nagy mértékben közvetlenül is kivette a részét a csapat góljaiból – 6 gól és 4 gólpassz a mérlege.
A fiatal guineai alig kezdett bele, rögtön letette a névjegyét, a következő szezonban még az előzőnél kevesebb, 37 mérkőzésen lépett pályára, az idény végén azonban 14 gól és 8 gólpassz, valamint az „Év játékosa” titulus állt a neve mellett. Nem csoda, hogy óriási jövőt jósoltak neki.
Ekkor már látszott, hogy Keita mennyire sokoldalú labdarúgó, és hogy a középpályán gyakorlatilag bármilyen pozícióban képes mind a támadó mind a védekező feladatokat tökéletesen elvégezni. A német élvonal persze erősebb mint az osztrák Bundesliga, és a Leipzig korántsem dominált úgy, mint a Salzburg Ausztriában, de Keitának nem sok idő kellett az alkalmazkodáshoz. Első lipcsei idényében szintén gyorsan alapember lett, gyakorlatilag végigjátszotta a bajnoki idényt, 8 góllal és 8 gólpasszal valamint kiváló védekező statisztikákkal zárva azt.
Érthető, hogy a Liverpool – Jürgen Klopp kérésére – már ekkor szerette volna leigazolni a játékost, aki 22 évesen messze több volt már, mint egy ígéretes tehetség, értékét pedig 50 millióra becsülték. Az RB Leipzig azonban ekkor még nemet mondott, és egy évvel később is szerették volna megtartani, ám a szerződésében szereplő kivásárlási záradék miatt kénytelenek voltak elengedni a 9 góllal és 7 gólpasszal záró labdarúgót.
2018-ban tehát Naby Keita megérkezett a Liverpoolhoz. Új együttesénél is ígéretesen kezdett, 33 meccsen kapott bizalmat Klopptól, jellemzően jobboldali vagy középső középpályásként.
A teste azonban valószínűleg nem volt kész arra az igénybevételre, amit a Klopp-féle „Heavy metal-foci” megkövetel egy ilyen szerepkörben játszó labdarúgótól, és ezt bizony rendszeresen jelezte is sérülések képében.
Mindebben persze szerepet játszhatott a játékos fegyelmezetlensége és a nem megfelelő regeneráció is, de a Keitáéval megegyező utat bejáró Szoboszlai Dominik példája is jelzi, hogy Kloppnál egy hajtós középpályást előbb-utóbb utolérnek az izomsérülések. Érdekes, hogy pályája mind a csapataik és az ott töltött idő, mind pozíciójuk tekintetében szinte megegyezik – igaz, Szoboszlai gólok és gólpasszok tekintetében valamivel jobb. Mindenesetre az idény végén megérdemelten ünnepelhette a BL-győzelmet a Vörösökkel – bár a Barcelona elleni elődöntőben és a Tottenham elleni döntőben sérülés miatt nem szerepelt.
A 2019-2020-as szezonban még 27 meccsen kapott lehetőséget, de átlagosan alig több mint 50 percet töltött a pályán, és háromszor volt sérült, többször heteket-hónapokat kellett kihagynia. A guineai labdarúgó ennek ellenére tevékenyen részt vállalt a Liverpool évtizedek óta várt bajnoki címének megnyerésében, és amikor játszott, jellemzően hasznos volt. Innen azonban már csak lefelé vezetett az út.
A 2020-2021-es idényt szinte végig az orvosi szobában töltötte a játékos, akit egyre-másra értek a sérülések. Csoda, hogy 16 meccsen pályára lépett, igaz, átlagban alig egy félidő jutott neki.
A következő idényre valahogy sikerült összedrótozni, és ez volt az eddigi legaktívabb szezonja játékpercek és meccsek tekintetében is, ám 2022-ben már az idény elején lesérült, és pár meccset leszámítva, amelyen kiegészítő emberként lépett pályára, gyakorlatilag az egész idényben képtelen volt játszani. Nem meglepő, hogy a Liverpool a szezon végén elengedte, Keita pedig ingyen a Werder Bremenhez igazolt. A Liverpoollal a Premier League és a Bajnokok Ligája mellett az FA-kupát, az angol Szuperkupát és a Ligakupát, valamint az UEFA-Szuperkupát és a klubvilágbajnokságot is megnyerte.
Mivel ingyen érkezett, menedzsmentje jelentős összegű fizetést tudott kialkudni neki – a német média információi szerint 2,5 millió eurós bérével a klub egyik legjobban fizetett labdarúgója lett.
A Werder Bremen számára azonban ez talán a klubtörténet az egyik legrosszabb üzlete volt, mivel Keita folyamatos sérülései következtében mindössze 5 mérkőzésen tudott pályára lépni.
Ez önmagában is elég indok lenne egy csapatnak, hogy megpróbáljon szabadulni egy játékostól, de Naby Keita még össze is balhézott a vezetéssel. A Werder épp a Bayer Leverkusenhez készült vendégségbe, és a klub állítása szerint amikor Keita megtudta, hogy nem lesz kezdő, inkább hazament és nem utazott el a társakkal a mérkőzésre. a klub ekkor az idény végéig felfüggesztette a játékost, aki nem is edzhetett a többiekkel, és komoly pénzbüntetés befizetésére is kötelezték.
Idén még a keretbe sem került be, így érthető, hogy a német klub és a játékos is megoldást keres a helyzetre. A Ferencváros pedig valóban a mentőövet jelentheti a játékosnak, aki egészségesen még segítségére is lehetne a zöld-fehéreknek, akik eddigi kiváló teljesítményüknek köszönhetően valószínűleg tavasszal is ott lesznek még az európai kupaporondon. Kérdés, hogy Keita egészséges lesz-e, mert ha nem, akkor még úgy is sok pénzbe kerülhet a csapatnak, hogy a Werder állja az igen magas bérét.
Ezt is ajánljuk a témában
A zöld-fehérek nagyot léptek előre a nemzetközi kupában.