A fenti számokat pénzügyi szempontból vizsgálva szemrebbenés nélkül kijelenthető: Sallai jó döntést hozott, miközben az sem elhanyagolható, hogy sztároktól hemzsegő közegben – gondoljunk csak Victor Osimhenre, Michy Batshuayira, Hakim Ziyechre, Mauro Icardira és Dries Mertensre – került. Persze, az igazi az lenne, ha az Európa-bajnokságon remek teljesítményt nyújtó magyar minél hamarabb állandósítani tudná helyét a Galatasaray kezdőcsapatában, bár Marco Rossi szövetségi kapitány szerint az öt európai topliga után a török bajnokság egyértelműen kiemelkedik: a színvonal folyamatosan emelkedik, és egyre több jó futballista is igazol oda.
Rossi mester szavaival élve: a Süper Lig tényleg a kontinentális elithez tartozik – csak éppen nem a gazdasági mutatókat illetően. Olyannyira, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA szerint Törökország vezető klubjai 310 millió euró adózás előtti veszteséget könyveltek el a 2023-as évad végén. A gondokat csak tetézi, hogy
a török csapatok úsznak az adósságban – legalább 1 milliárd euróval (!) tartoznak a hitelezőknek –, 18 első ligás egyesületük kifejezetten tőkehiányos pozícióban van.
Nem segíti a helyzetüket, hogy habár magasan jegyzik a török futballt, egyre kevesebbet fizetnek azért, hogy erről a szurkolók is megbizonyosodhassanak. A katari BeIN médiacsoport 2022-ben már „csak” 182 millió dollárt ígért a Süper Lig-mérkőzések közvetítési jogáért, szemben a 2016-ban megkötött nagyjából évi 500 millió dolláros megállapodással.
A sok külföldi sztár pénzbe kerül, a török líra viszont nem éppen a legjobb hívó szó mostanság, ezért természetesen minden valamire való légiós euróban szeretne hozzájutni a béréhez. Ahogy arra a Financial Times cikke is rámutat, a török fizetőeszköz több mint négyötödét elveszítette az értékéből az euróval szemben, így már az átváltáson hatalmasat lehet bukni. A Galatánál ez különösen igaz, ahol a bevétel 76 százalékát teszi ki a bérköltség, és ott van még a bankoknak fizetendő kamat is, amely egyes hírek szerint több mint 1,4 milliárd lírára, 14,5 milliárd forintra rúg évente.
Ugyancsak nagy érvágás az isztambuliaknak, hogy nem jutottak be a Bajnokok Ligája főtáblájára, így a Ferencvároshoz hasonlóan az Európa-ligában vigasztalódhatnak.
A 27 éves magyar – aki késői érkezése miatt a csoportkörben nem szerepelhet – talán nem hiába mondta, hogy rögtön meg szeretné nyerni a második számú kontinentális kupasorozatot, az érte kapott több millió euró ráadásul új kenyéradójának is jól jönne.
Sallai Rolandnak mindenesetre nem a Galatasaray pénzügyi mutatóival kell foglalkoznia, hanem azzal, amihez legjobban ért: futballozni – ezzel pedig nem volt gondja az elmúlt években.