A triatlonos Mocsári Bence minden idők legjobb magyar paralimpiai eredményét szeretné elérni

2024. szeptember 01. 06:04

A 24 éves versenyző élete első paralimpiáján kiemelkedő eredményre készül, azzal együtt, hogy még mindig nem tudni: a paratriatlonisták úszhatnak-e majd a folyóban. Még az is előfordulhat, hogy az úszást teljesen törlik a programból, ami Bencének különösen rosszul jönne, hiszen ez a legerősebb száma.

2024. szeptember 01. 06:04
null
Vámos Tamás
Vámos Tamás

Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Mocsári Bence könyökízületi rendellenességgel született, így egészségügyi okokból is kezdett el úszni hatévesen, de az iskola kezdetekor fel kellett hagynia a sporttal. Hat évvel később, 

a 2012-es londoni paralimpiai játékokat nézve döntötte el, hogy paralimpiai bajnok lesz. 

Előbb visszatért az úszáshoz, majd 2018-ban triatlonozni kezdett. Még ebben az évben bronzérmet szerzett élete első paratriatlon Világkupáján. A 2019-es éve is rendkívül eredményes volt, így esélyes volt a tokiói paralimpiai kvóta megszerzésére is, azonban sérülések és megbetegedések hátráltatták a felkészülését, így végül lemaradt az egy évvel eltolt játékokról. Nem keseredett el, hiszen akkor még csak pár éve triatlonozott. Ezt bizonyítva a 2022-es, marosvásárhelyi duatlon-világbajnokságot meg is nyerte. 2023-ban a pontevedrai világbajnokságon épphogy lemaradt a dobogóról, a negyedik helyen ért célba. 2024-ben rögtön az első versenyén ezüstérmes lett, a devonporti világbajnokságon úgy tudta megszerezni a második helyet, hogy kerékpározás közben még a leesett láncot is vissza kellett tennie. 

Befektetett energiája és munkája megtérült, hiszen amikor lezárult a kvalifikáció, a világranglista hatodik helyén állt, így alanyi jogon kivívta indulási jogát Párizsra.

„Brutálisan erős a mezőny!”

Közvetlenül a paralimpia előtt Bence csaknem két hónapot töltött magaslati edzőtáborban, az olasz Alpokban elképesztő mennyiségű munkát végzett, hogy a lehető legjobb formában állhasson rajthoz Párizsban – élete első paralimpiáján. 

„Brutálisan erős ez a mezőny, szinte ugyanazt a tempót tudják az ellenfeleim, mint az ép versenyzők legjobbjai. 

Én a fiatalabbak közé tartozom, ráadásul ez az első paralimpiám, úgyhogy részben tanulok, viszont ez nem azt jelenti, hogy nem szeretném kihozni magamból a maximumot. Világkupákon álltam már dobogón, jó lenne ezúttal is a pontszerző helyek valamelyikét megszerezni, és ezzel minden idők legjobb magyar triatlonos eredményével hazajönni”.

MOCSÁRI Bence
Mocsári Bence legerősebb száma az úszás, így okkal bízik benne, hogy a Szajna vízminősége megfelelő lesz a párizsi paralimpián 
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd 

A 2022-ben az „Év Egyetemi Parasportolója” címmel kitüntetett triatlonista természetesen követte az épek olimpiai versenyét is, a százeres szurkolótábor és Párizs különleges belvárosának látványa rendkívül motiváló számára. 

„Lehmann Csongorral és edző-édesapjával, Lehmann Tiborral beszélgettünk is az olimpia után. Elemeztünk, hogy mire kell figyelni az úszásnál, készülünk a macskaköves kerékpárospályára, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen guminyomással megy az ember, próbálunk minden részletre figyelni”.

„A paraversenyzőket nem lehet beengedni olyan erős sodrású folyóba, mint az épeket”

A paratriatlonosok az olimpiai táv felét teljesítik, 750 méter úszás, 20 kilométer kerékpározás és 5 kilométer futás vár a mezőnyre. A helyszín Párizs belvárosa, ugyanúgy, ahogy egy hónappal ezelőtt az olimpián is. S az sem változott, hogy a szervezők továbbra is különös hangsúlyt fektetnek a Szajna szennyezettségének ellenőrzésére, hiszen a parasportolóknál különösen fontos nem csupán a megfelelő vízminőség, hiszen a folyó sodrására is kiemelten figyelni kell. Ezzel kapcsolatban több tényezőre is felhívja a figyelmet Bence edzője, Tóth Szilárd, aki egy-két kulisszatitokba is beavat minket.

 „A paraversenyzőket nem lehet beengedni olyan erős sodrású folyóba, mint az épeket, hiszen

a súlyosabb sérültségi kategóriába tartozó sportolók egyszerűen nem tudnának felfelé haladni a folyóban.

Így a szervezők három forgatókönyvvel készülnek: az A-terv, hogy egy rendes körpályát jelölnek ki a Szajnában, de ehhez az kell, hogy tiszta legyen a víz és gyenge a sodrás. A B-terv szerint – ha tiszta a víz, de túl erős a sodrás – csak lefelé kell majd úszni, tehát feljebb viszik a rajtot az olimpiához képest. A C-terv pedig a duatlon, vagyis törlik az úszást, és marad a futás, illetve a kerékpár. Bence jó úszó, úgyhogy nagyon bízunk benne: az eredeti A-terv szerint zajlik majd a verseny!

Az utolsó pillanatban dől el, hogy lesz-e úszás!

Teljesen új információ: az eredetileg hétfőre tervezett triatlonverseny vasárnap 12.20-kor rajtol, ugyanis Párizsban alaposan lehűlt az idő és folyamatosak az esőzések. A futást és a kerékpárt (csakúgy, mint az olimpián) a belvárosban rendezik meg, de az úszással kapcsolatban teljes a bizonytalanság. Eddig elfogadható volt a víz minősége és sodrása, a versenyzők edzeni is tudtak a Szajnában, de a beharangozott folyamatos esőzés köztudottan nem tesz jót a Szajna vízminőségének.

FRISSÍTÉS: A késő esti zivatar miatt az IPC Szervező Bizottsága szombat éjjel úgy döntött: mégis hétfőre halasztják a triatlonversenyt, amelyet ekkor már mindenképpen megrendeznek! Ha a Szajna vízminősége nem lesz megfelelő (ami biztató: vasárnap reggel óta szikrázó a napsütés Párizsban), akkor futás – kerékpár – futás kombóban rendezik meg versenyt...  

 

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!