Nem pofozógépek
Ha sok minden nem jut eszükbe a koszovói foci kapcsán, nem az Önök hibája. Egyrészt mindössze szűk nyolc éve, 2016 őszén játszotta első tétmérkőzését. Másrészt különösen meghökkentő eredményeket nem produkált a kevesebb mint kétmillió lakosú, vitatott jogállású balkáni mini állam válogatottja. Kezdésként a horvátok rájuk mérték eddigi történetük legnagyobb verését (6-0), ám szép fokozatosan lépkednek előre, a Nemzetek Ligájában a C divízióba is feljutottak, és egyáltalán nem verik bucira őket. Az Európa-bajnoki selejtezőkön ugyan csak az ötödikek lettek Andorra előtt, Fehéroroszország, Izrael, Svájc és Románia mögött, de
leendő csoportellenfelünk, Svájc egyszer sem tudta őket legyőzni (2-2, 1-1), Izraelt oda-vissza legyőzték (2-0, 1-0) és a románoktól is csentek pontot (0-0).
Ugyanakkor Andorrával hazai pályán meggyűlt a bajuk (1-1). A koszovóiak –Szoboszlaiékhoz hasonlóan – 1-0-s győzelemmel indították az esztendőt, Örményországban nyertek Milot Rashica góljával.
Kelendő játékosok
A koszovói csapat keretének 80 százaléka külföldön keresi a kenyerét. Lirim Kastrati nemrég még az Újpestet erősítette, győztes gólt is szerzett a 2021-es kupadöntőben.
Törökország, Lengyelország és Ausztria is kedvelt célpontjuk, de topligákban is szerepelnek labdarúgóik Angliában, Németországban és Franciaországban.
Az egyik legismertebb az olasz Napoli belső védője, Amir Rrahmani. A 30 éves játékos játékjogának értékét 20 millió euróra (8 milliárd forintra) becsüli a Transfermarkt. Őt követi a francia Lille szélsője, Edon Zhegrova 15 millióval. A török Besiktast erősítő Milot Rashica ára 7,5 millió, az angol Burnley 25 esztendős kapusa, Arijanet Muric 7 millió eurós értéke sem alacsony. Csak hozzávetőleg: Gulácsi Pétert 3,5, Dibusz Dénest 2,5 millióra becsülik, igaz ők már 33 évesek...