Mint ismert, a legutóbbi két alkalommal, azaz Rióban és Tokióban 156, illetve 175 sportoló alkotta a magyar olimpiai küldöttséget. A 2016-os ötkarikás játékokon 15 medált (8 aranyat, 3 ezüstöt és 4 bronzot) gyűjtöttek a magyar versenyzők, addig a 2021-re halasztott olimpián 20 érmet (6 aranyat, 7 ezüstöt, 7 bronzot) tettek a közösbe.
Kik lehetnek a befutók? Magyar esélyek az olimpián!
Ilyen előzmények után tanulságos Orbán Viktor miniszterelnök még decemberben, a Nemzeti Sportnak adott nyilatkozata, amelyben természetesen az olimpia is szóba került.
„Egyelőre csak aggodalmaskodom. Nem szokásom, de nyugtalanít egy érzés. Nem látom, mit tud a kajak-kenu, és nem látom, mit tud az úszás. Pedig ennek a két szakágnak a teljesítménye döntő befolyással van az olimpiai érmeink számára.
Szurkolok, hogy sikerüljön megtalálni azoknak a világverő egyéniségeknek az utódait, akik az előző olimpiákon hozták az aranyakat, ám most már nem indulnak.
Vannak sportágak, amelyek hosszú ideig jól mennek, de egyszer csak elgyengülnek. Aztán megint visszatérnek. Ezért nem lehet elvárni, hogy egyszerre minden sportág világszínvonalon teljesítsen. Fantasztikus kajak-kenu korszakunk volt. Máskor apály volt vívásban, aztán az elmúlt időszakban megjött a dagály, a Szilágyi Áron-féle nemzedék. Az úszóknál kiment Katinka, nem tudjuk, mi van Milákkal. Abban bízunk, hogy az Amerikában készülő Kós Hubert talán csodát tesz” – fejezte ki reményét a miniszterelnök.
„Ezért is jó magyarnak lenni. Váratlan helyekről, mély Magyarországból,
minden előzmény nélkül jön valaki, és a szemünk előtt a világ legjobbja lesz.
A két új Nobel-díjasunk is jó példa erre. A magyarokat figyelni a legszórakoztatóbb és legkalandosabb dolog a világon. Miután a nyelvünket csak mi beszéljük, a világ ebből a kalandból teljesen kimarad. Ez a mi kiváltságunk” – fogalmazott Orbán Viktor.