VAR-problémák – nem csak a Liverpool szenved a videóbíróktól
2023. október 06. 06:07
Továbbra is rengeteg hibával működik a videóbíró-rendszer a Premier Lague-ben. A Tottenham-Liverpool mérkőzésen történtek megrengethetik a VAR-ba vetett bizalmat, pedig a szakemberek szerint igazságosabbá teszi a labdarúgást.
2023. október 06. 06:07
14 p
2
1
7
Mentés
Nincs megállás, ám érdemes egy kicsit elgondolkodni a történteken. Vasárnap délután újabb bajnoki mérkőzés vár a Szoboszlai Dominikot is a soraiban tudó Liverpool labdarúgócsapatára, amely a Brighton vendége lesz. Minden bizonnyal kiemelt figyelmet kap majd a mérkőzés, és nem csak a játék, hanem – a múlt heti botrány után – a játékvezetés miatt is. A Premier League hetedik fordulójában drámai mérkőzést játszott a Tottenham és a Liverpool, ám a meccsre a legtöbben nem a kiváló foci, sokkal inkább a VAR csapnivaló teljesítménye miatt fognak emlékezni. A videobírók és segítőik ugyanis súlyos hibát követtek el, amikor a játékvezető az asszisztens zászlóemelése alapján érvénytelenítette az ekkorra 10 emberre fogyatkozott liverpooli Luis Díaz gólját, a VAR-szobában azonban azt hitték, a játékvezető megadta a gólt, és nem jelezték időben a téves döntést. A hibáért utólag a Profi Játékvezetők Szövetsége (PGMOL) is bocsánatot kért, beismerve, hogy hibás ítélet született.
A mérkőzés videóbírója, Darren England és asszisztense, Dan Cook a hiba miatt büntetést kapott a szövetségtől, a VAR-szobában dolgozó két asszisztens nem dolgozhatott a hétvége többi bajnoki mérkőzésén, és valószínűleg a következő forduló(k)ra is felfüggesztik a tevékenységüket. A Liverpool pedig kikérte a PGMOL-tól a mérkőzésen a vezetőbíró és a VAR-asszisztensek közt lezajlott kommunikáció hangfelvételeit, amelyet közzé is tett, és amely még egyértelműsíti, milyen óriási bírói tévedés történt.
A videóbíró vagy rövid nevén VAR (video assistant referee) a labdarúgásban 2018-tól alkalmazott, a játékvezető munkáját videófelvételek elemzésével segítő asszisztensi csoport. Az úgynevezett VAR-szobában hárman dolgoznak: egy videóbíró, aki számítógépes segítséggel elemzi a pályán történteket, és egyes kérdéses szituációkban felhívja a játékvezető figyelmét arra, hogy alaposabb vizsgálatot igényel a döntés, egy asszisztens, aki eközben figyeli a pályán történő eseményeket és egy technikai hátteret biztosító kolléga, aki az elemzésben és a javaslattételben nem vesz részt.
A videóbíró négyféle szituációt vizsgálhat:
Gólt megelőzően az akció közben történt esetleges szabálytalanságot, ami miatt a gól érvénytelen lehet
Egy kérdéses tizenegyes-szituációt
Azonnali kiállítást érő szabálytalanságot, vagy egy piros lap jogosságát (a második sárga lappal történő kiállítást a VAR vizsgálhatja)
Szabálytalanság miatt megítélt sárga vagy piros lap jogosságát.
Arról, hogy igénybe veszi-e a videóbíró segítségét, a mérkőzést vezető bíró dönt – amennyiben igen, megállítja a játékot –, és a végső döntést is ő hozza meg. A bíró még a VAR figyelmeztetése előtt meghozza a döntést, amelyet a videóbíró véleménye alapján jobban megvizsgálhat, és utólag felülbírálhat.
Persze amennyiben manapság nem alkalmaznák a videóbírót, a Liverpool akkor sem kapta volna meg a gólt, hiszen az asszisztens és a bíró a pályán érvénytelenítette azt és les miatt szabadrúgást adott, azaz rosszul döntött. A videóbírók ellenben helyesen állapították meg, hogy nem volt leshelyzet. A VAR legnagyobb „hibája” épp az, hogy nem tévedhetetlen, hiszen emberek alkotják. Ez volt látható Luis Díaz góljánál is, amely esetében a videóbírók egyébként helyesen állapították meg, hogy szabályos gól született, ám egyszerű emberi mulasztás miatt rosszul kommunikáltak a bíróval, így nem tudták megváltoztatni a döntést.
Újra fellángolt a VAR bevezetése óta zajló vita a videóbírókról
Az események hatására ismét fellángolt a videobíró bevezetése körüli régi vita, és a kritikusok emlékeztetnek arra, hogy nem ez volt az első eset, amikor a PGMOL bocsánatot kért egy hibáért. A probléma jelentőségét jelzi, hogy az angol játékvezetői testület csak az elmúlt két évben 14. alkalommal kért elnézést valamely bírói tévedésért a Sky Sports statisztikája szerint. Mindez azt bizonyítja, hogy Premier League-ben egyértelmű problémák vannak a VAR alkalmazásával.
Erre nem csak a Szoboszlaiék meccsén történt eset kiváló példa, a VAR bevezetése óta sokszor bekövetkezett már hasonlóan nagy tévedés a Premier League-ben és a többi topbajnokságban egyaránt. Ezek közül talán a 2021/22-es idényben rendezett Arsenal-Everton mérkőzésen született ítélet volt az egyik legsúlyosabb tévedése a videóbírónak, amikor a kékek játékosa Ben Godfrey keményen szerelte Takehiro Tomiyasut, majd – feltehetően nem szándékosan – beletaposott az ágyúsok játékosának arcába, sérülést okozva ezzel. A bíró és a VAR véleménye szerint azonban nem történt szabálytalanság, és Godfrey még egy sárgát sem kapott.
Everton defender Ben Godfrey puts his studs onto Takehiro Tomiyasu’s face, but after a VAR review, not even a yellow card is given. 🤔 #afcpic.twitter.com/YRymFn1M8U
A következményeket tekintve legsúlyosabb eset pedig Liverpoollal történt meg, és – hogy, hogy nem – épp egy Tottenham elleni mérkőzésen a 2021/2022-es idényben. A meccsen több súlyos tévedés is történt – Harry Kane durva szabálytalanságot követett el Andrew Robertson ellen mégsem állították ki, majd egy Diogo Jota elleni szabálytalanságért nem kapott meg egy egyértelmű tizenegyest a Liverpool, végül pedig Robertson kapott egy véleményes piros lapot.
Hogy mennyire súlyos következményei lehetnek egy-egy ilyen tévedésnek arra tökéletes példa ez a mérkőzés, hiszen a 2-2-es eredmény azt jelentette, hogy
a Liverpool egy ponttal lemaradt a bajnoki címről a Manchester City mögött, míg ha győztek volna a Vörösök, ők nyerték volna meg a Premier League-t.
A mérkőzés összefoglalója:
Azt azonban túlzás kijelenteni, hogy csak a Liverpool volna a videóbírók tévedéseinek áldozata. Még az előszeretettel kedvezményezettként feltüntetett Manchester City is áldozatul esett a nem kellően alapos VAR-munkának. A 2020/2021-es szezonban Phil Foden ellen gólhelyzetben egyértelműen szabálytalankodott McCarthy a Southampton kapusa, a támadó azonban nem esett el, ezért videóbíró és a játékvezető úgy döntött, nem történt szabályszegés. A City-nek mégsem sikerült gólt szereznie, a tizenegyest pedig nem kapták meg.
De nem csak a Premier Lague csapatai szenvednek a VAR tévedéseitől, a Serie-A klubjait ugyanígy sújtják a rossz döntések. Ilyen volt például a Juventus esete, amely a tavalyi szezon elején a Salernitana elleni mérkőzésen esett áldozatául a VAR-nak. A meccs elején a vendég salernóiak szereztek vezetést, a félidőben pedig már kétgólos volt az előnyük.
A Juve szépített, majd a 93.percben szerzett tizenegyessel egyenlített, és egy perccel később Milik révén a győzelmet is megszerezte volna, ám a bíró és a VAR lest ítéltek, holott a felvételek alapján egyértelműen szabályos gólt szerzett.
A gólszerző ráadásul túlzott ünneplésért megkapta a második sárga lapját, így ő mehetett először zuhanyzni. De ennyivel nem volt vége, a bíró elveszítette az irányítást a játékosok felett, és kiállította a téves ítélet miatt felháborodó hazaiak edzőjét, Massimilliano Allegrit, valamint a reklamáló Juan Cuadradónak és Federico Faziónak is piros lapot adott.
Minden hibája mellett a videóbíró-rendszer a szakemberek szerint mégis közelebb viszi a labdarúgást ahhoz, hogy minél igazságosabb bírói döntések szülessenek a pályán. A technika segítségével pedig az asszisztensek olyan játékhelyzeteket is pontosan láthatnak, amelyeket a játékvezető a pályán nem. A videóbíró-rendszer bevezetését megelőzően még lehetőség sem volt felülvizsgálni és megváltoztatni egy hibás játékvezetői döntést, a VAR alkalmazása azonban lehetővé teszi ezt. A kritikusoknak talán érdemes megfontolniuk a világ egyik legismertebb játékvezetője, a FIFA játékvezetői bizottságának elnöke, Pierluigi Collina gondolatait, aki szerint a VAR olyan mint egy ejtőernyő – a legjobb, ha nem kell alkalmazni, de amennyiben szükség van rá, nagyon jó hogy van.
Az immár több mint egy éve a Bolgár Labdarúgó Szövetség Játékvezető Bizottsága szakmai vezetőiként dolgozó Kassai Viktor és Ring György meghívására a Mandiner ott lehetett a Szófiában zajló kétnapos szakmai továbbképzésen. A VAR-rendszer kulisszatitkaiba a korábbi FIFA-asszisztens avat be minket.
Nyitókép: Youtube
A Tottenham-Liverpool mérkőzés összefoglalóját itt nézhetik meg (Luis Díaz meg nem adott gólja 3:37-nél látható):
A magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitányának együttese még pontot sem veszített, egykori csapata, az RB Leipzig viszont még egyet sem gyűjtött. folytatódik a tendencia? Cikkünk frissül!
Az egykori játékvezetőt az angol játékvezetői bizottság két botrányos videója miatt bocsátotta el, de kijelentették, hogy továbbiakban mindenben támogatják, ha segítségre lesz szüksége.
Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének vezetője szerint „ami most történik, az olyan, mintha elkoboznák a nemzeti hatásköröket az európai értékekre való hivatkozással”.
p
0
0
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 7 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
papamaci57
2023. október 06. 10:43
Itt is kommunikációs félreértés okozta a problémát, csakúgy mint sok légikatasztrófánál. A legtöbb áldozatot követelő tenerifei balesetnél is az egyik okozó az volt hogy a légiirányító közölte a még kifutón várakozó KLM géppel, hogy felszállás után (after take-off) forduljon egy meghatározott irányba. Mire a hülye Van Zanten kapitány azt hitte, hogy megkapta a felszállási engedélyt, és elindult a taxizó Pan Am géppel szembe. Ezek után szigorúan szabályozták, hogy milyen szavakat lehet használni a repülési kommunikáció során.
Itt sem volt egyértelmű a VAR válasza. Meg kell itt is határozni, hogy mit monhat egyértelműen a VAR bíró.
A Liverpool esetében egyértelműen működik a szaúdi maffia, a City érdekében dolgoznak.
Egyébiránt pedig hét ember nyilvánvalóan többet téved, mint három, különösen, hogy egy meglehetősen bonyolult rendszert is kezelnek.
Amikor a bíró intézményét 1862-ben bevezették, a Times-ban fölháborodott cikk jelen meg, amely föltette a kérdést, hogy mi lesz a Birodalommal, ha feltételezzük, hog huszonkét úriember nem tudja eldönteni, hogy mi történt a pályán. :)