Nagy bajba került a magyar hajó a földkerülő vitorlásversenyen – jelentkezett Fa Nándor utódja (VIDEÓ)
Weöres Szabolcs nem tudja, hogyan tovább.
A sportember a karrierjével kapcsolatban azt is elárulta: egy verseny közben megszűnik a fáradtság, éppen ezért – ahogy fogalmaz – „abbahagyni sosem lehet - legfeljebb meghalni...”.
Fa Nándor 1986-ban vált országszerte ismertté, amikor társával, Gál Józseffel együtt,
a 31 láb hosszú Szent Jupát vitorlással első magyar egységként – a Jóreménység fokát és a Horn-fokot is érintve (utóbbit a vitorlások Mount Everestjeként emlegetik) – két év alatt megkerülték a Földet.
Ezt követően számtalan viadalon egyedül is bizonyított, többször indult a legendás Vendée Globe-on, amelyet nem véletlenül tartanak a világ legnehezebb vitorlásversenyének, hiszen valamennyi versenyzőnek kikötés és külső segítség igénybe vétele nélkül, csak a rendszeres rádiómeteorológiára támaszkodva kell megtennie az utat. A kijelölt áthaladási pontokat érinteniük kell, ezen túlmenően azonban mindenki szabadon választhatja meg útvonalát. Fa Nándor mindannyiszor közel 100 nap alatt kerülte meg a Földet teljesen egyedül, utoljára 2017-ben állt rajthoz, ekkor 93 nap és 22 óra alatt teljesítette a távot.
A vitorlázó magányosságáról éppen a Mandinernek nyilatkozott három éve:
„A magány egy létező lelkiállapot. Aki az óceánon magányos, azt valaki kilökte oda álmában. Aki tudatosan száll egyedül vízre, az vállalja az egyedüllétet, az egyéni teljesítményt. Ezek az egyszemélyes utak engem mindig építettek, inspiráltak. A saját izzadságos munkám, küzdelmeim és örömeim révén fejlődhettem. Szellemileg, lelkileg mindig többként, mindig erősebben tértem haza.”
Fa Nándor azt is elmondta, nem mindennapi karrierje alatt egyszer sem fordult elő, hogy feladjon egy versenyt - sem szárazföldön, sem vízen. „Nem az a fajta ember vagyok, aki elhatároz valamit, és aztán föladja, mert elfáradt. Ne tévesszen meg senkit: egy óceánon egyedül vitorlázni egyáltalán nem könnyű feladat, de egy verseny közben már nem létezik fáradtság, legfeljebb meghalni lehet, de abbahagyni nem!”
Kalandjairól három könyvet is írt, „A Szent Jupát 700 napja”, „Magad, uram”, valamint „Kalandjaim a Föld körül” címmel. Visszavonulása óta rendszeresen tart előadásokat, élménybeszámolókat és rendhagyó tanórákat, ahol a következő generációval is megismerteti egyedülálló élményeit, sikereit, kudarcait.
Egyedi pályafutása egyfajta összegzéseként a következő hitvallást fogalmazta meg:
„Az elmúlt évek alatt megtanultam, hogy ha valamit el akarok érni, csak magamra számíthatok, hiszen semmit nem löktek elém, mindent saját magam alkottam meg. Ez a tudat sosem fárasztott engem, ezzel együtt igen küzdelmes volt az életem. Melózni kellett, tanulni, és vállalni annak a felelősségét, hogy ez jó vagy sem, aztán persze megtanultam bízni abban, hogy jó, amit csinálok. Első hallásra ez lehet, hogy fárasztónak és megterhelőnek tűnik, ugyanakkor léleképítő és szép dolog is egyben.
Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy így alakult az életem, mert ez mindig engem épített és épít. Építi a lelkemet, az önbizalmamat és a személyiségemet.
A vitorlázás pedig nem más, mint ismerkedés a saját lelkivilágommal és a természettel. Ez így, együtt - egy nagyon gyönyörű csomag!”
Fa Nándort 2018-ban a Magyar Vitorlás Szövetség tiszteletbeli elnökének választották, ugyanebben az évben a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének is tagja lett. Sportteljesítményét 1993-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjének polgári fokozatával ismerték el, Székesfehérvár díszpolgárává választotta. 1995-ben Sportdicsőség-díjat, 2004-ben a Nemzeti Sportszövetség Különdíját kapta meg. 2017-ben a Magyar Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozat) kitüntetést, 2017-ben Magyar Örökség Díjat és Fair play-életműdíjat vehetett át.
Fa Nándor a feol.hu-n elmondta, 70 évesen is ugyanolyan aktív az élete, mint korábban, „sem az érzéseimre, sem a hangulatomra, sem egyéb másra nem nyomja rá a bélyegét ez a hetven év. Nem érzem azt, hogy kopnék, egyelőre mindent bírok”. A legendás vitorlázó azt is hozzátette: bármilyen sikeres volt a pályafutása, ma már a gyermekei biztonsága és jövője a legfontosabb számára, de a vitorlázástól sem távolodott el: immár két éve utódját, Weöres Szabolcsot segíti abban, hogy minél sikeresebben teljesítse a Vendée Globe-ot.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs