Magyar játékvezető fújja a sípot a Real Madrid BL-meccsén
Hosszú idő után tér vissza a sorozatba a korábban a világ legjobbjának választott játékvezető.
Az UEFA ismét lesújtott a Fradira: a Slovan elleni BL-selejtezőkön tapasztaltak miatt 79 000 eurós (átszámolva 31 millió forintos) pénzbüntetést és részleges szektorbezárást szabtak ki. Kíváncsiak voltunk, miként fogadják a klub korábbi legendái a súlyos szankciót.
a Ferencváros korábbi válogatott hátvédje, az FTC Baráti Kör elnöke
Egyáltalán nem történtek olyan események, amelyek túllépték volna a tűréshatárt
Kinn voltam a Slovan elleni hazai mérkőzésen, így tanúsíthatom, hogy semmi rendkívüli esemény nem történt, kulturált szurkolás zajlott egy nyilván felfokozott hangulatú találkozón. Egyáltalán nem történtek olyan események, amelyek túllépték volna a tűréshatárt. Hasonló jeleneteket tapasztalhatunk akár az angol, akár a német bajnokságban és a válogatott mérkőzéseken is. Nem kell messzire menni:
ahhoz képest, amit az angol szurkolók velünk műveltek a Wembley-ben vagy akár legutóbb, Wolverhamptonban, a Fradi – Slovan meccsen abszolút kulturáltan viselkedtek a drukkerek, ám az angol fanatikusokat még egy „dádával” sem szankcionálták.
Folytatva a sort: a pénteki, Eintracht Frankfurt – Bayern München bajnokin a vendégszurkolók hatalmas füstbombát dobtak a pályára, hosszú percekig nem lehetett folytatni a meccset, mégsem hőzöngött senki. Vegyük végre tudomásul, hogy labdarúgó-mérkőzés nem egy színházi előadás, ahol fegyelmezetten ülnek egymás mellett a nézők. Egyáltalán nem tartom tehát igazságosnak az UEFA legújabb szankcióját, de nem csak a Ferencváros esetében, hiszen, ha jól tudom, a Slovanra is lesújtottak az illetékesek…
a Ferencváros korábbi válogatott kapusa
Alapvetően rossz irány, hogy az illetékesek egyre inkább egy steril környezetet kívánnak létrehozni a stadionokban
Ha tudná az ember, hogy ezek a vétségek valóban megtörténtek, akkor lehetne valós véleményt megfogalmazni az eseményekről. Nyilvánvaló, hogy ha valamelyik klubnál egyszer-kétszer előfordulnak vétségek, az illetékesek sokkal szigorúbban vizsgálják és szankcionálják a történéseket, jobban ki lesznek „hegyezve” rájuk, amikor meghozzák a döntéseket. Egyébként szerintem alapvetően rossz irány, hogy az illetékesek egyre inkább egy steril környezetet kívánnak létrehozni a stadionokban. Hiszen
a futballmérkőzés nem egy színházi előadás, ahol a nézők megvárják a felvonások, majd az előadás végét, udvariasan megtapsolják a színészeket, és hazamennek.
Egy futballmeccsen bizony „előadás” közben is elhangzik egy-két ejnye-bejnye a szurkolók szájából. Nyilván borzasztóan nehéz megállapítani, hol a határ, de szerintem bizonyos mértékig elfogadható, ha a szurkolók együtt élnek a játékkal.
a Ferencváros korábbi válogatott középpályása
A Fradi mérkőzéseit nyilván már nagyítóval figyelik az illetékesek
Először is: sok mindent nem lehet tenni, el kell fogadni a döntést, a pénzbüntetést ki kell fizetni, a szektort le kell zárni. De… Az utóbbi évek eseményei miatt a Fradi mérkőzéseit nyilván már nagyítóval figyelik az illetékesek, és a döntéseik nem kedveztek nekünk, de mindez igaz a válogatottra is. Nyilván nem tudjuk, mi lehet a háttérben, mi vagy kik mozgatják a szálakat, de sokszor én is túlzónak és igazságtalannak érzem ezeket a határozatokat. Az is egyértelmű: az elmúlt években a klub – a drukkerekkel szorosan együttműködve – hihetetlen sokat tett és tesz a sportszerű légkör kialakításáért, hiszen mindannyian tisztában vagyunk a következményekkel. Éppen ezért
meggyőződésem, hogy a Fradi-szurkolók 99, de inkább 100 százaléka ma már a klub érdekeit is szem előtt tartva buzdítja a kedvenceket, és semmi olyat nem tesz, amivel a Ferencvárost sújtaná.
A két, Slovan elleni mérkőzés – ahogy arra számítani lehetett – nyilván érzelemdús volt, lehet, hogy olyan rigmusok is elhangoztak, amelyeket egyszerű hétköznapon nem hallunk, ezzel együtt, amikor értesültem a büntetésről, egyből összeszorult a gyomrom…
a Ferencváros korábbi válogatott középpályása
Abszolút sérül az egyenlő elbírálás elve!
Amikor a kilencvenes évek közepén mi játszottunk Bajnokok Ligája-mérkőzéseket, már akkor is rengeteg büntetést ki kellett fizetnie a klubnak, de úgy vélem, az elmúlt években a helyzet lényegesen konszolidáltabbá vált. Sokáig nem volt probléma, de az utóbbi években mintha újra elővettek volna minket. Nem azt mondom, hogy minden helyzetben ártatlanok voltak a Fradi-szurkolók, de akár a Ferencváros, akár a magyar válogatott esetében
az az ember érzése, mintha az UEFA illetékeseinek vastagabban fogna a ceruzája, mint amikor egy nyugat-európai klub vagy válogatott háza táján történnek fegyelmi vétségek.
Ha úgy vesszük, ez is egy elég sportszerűtlen dolog, hiszen abszolút sérül az egyenlő elbírálás elve!
Nyitókép: MTI / Szigetváry Zsolt