Gyulay Zsolt betartotta ígéretét: a ma megszavazott új alapszabállyal visszakerülnek a MOB-ba a Kulcsár-érában kizárt sportszakemberek
2022. május 28. 18:58
Gyulay Zsolt tartja az ígéretét és a MOB mai közgyűlésén megszavazott új alapszabállyal újra kibővíti a MOB szavazásra jogosult tagságát, vagyis az eddigi 54 tagról 127 tagúra bővül majd a MOB közgyűlése, és így helyre áll a rend a magyar sport parlamentjében. Az elnök mai beszámolójában arról is szólt, hogy a MOB-nak el kell köteleznie magát, hogy a 2024-es párizsi olimpia után Budapest lehessen a következő európai olimpia helyszíne. A Mandinernek nyilatkozva azt is elmondta, már tárgyalt Schmidt Ádám frissen kinevezett sportállamtitkárral és szerinte jól fognak tudni együtt dolgozni a jövőben.
2022. május 28. 18:58
p
12
1
7
Mentés
Gyulay Zsolt betartotta ígéretét
Dr. Szabó Tünde beszédével kezdődött szombaton délelőtt a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése: a sportállamtitkári posztról távozó korábbi olimpiai ezüstérmes úszó a jövőben más feladatokat lát el, országgyűlési képviselői mandátuma mellett kormánybiztosi megbízatást kap, ugyanakkor a sporttól nem távolodik el, már csak a LEN-ben, az Európai Úszószövetségben betöltött alelnöki pozíciója miatt sem. Beszédében kiemelte, hogy az elmúlt években a magyar sport számos nagyszerű sikert ért el, és ez jó alap a hasonlóan eredményes folytatáshoz.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a közgyűlést a MOB életének egyik nagyon fontos fejezeteként említette, s emlékeztetett arra, hogy megválasztása után ígéretet tett arra, hogy a közgyűlést visszaállítja a sport parlamentjévé:
A Magyar Olimpiai Bizottság képviseli az olimpiai sportágakat, a szakmát, nálunk jobban talán senki sem tudja megmondani, mi kell a sportnak, mi kell a sikerekhez és az eredményességhez, és mi kell a fiataloknak”
– emelte ki az elnöki beszámolójában.
A Mandiner kérdésére azt is elmondta, hogy az elkészült közel százoldalas olimpiai sportágaink jövőjét egy tíz éves időintervallumban felvázoló sportstratégia olyan szakmai anyag lett, amely a Magyar Edzők Társaságától kezdve a Testnevelési Egyetemen át a magyar sportegészségügy kiemelt szakemberein, vagy éppen a Magyar Sportújságírók Szövetségének delegáltjain keresztül minden érintett szakmai szervezettel történő egyeztetés után született meg. „Igazából nekünk az a dolgunk, hogy szakmai értelemben utat mutassunk. Nyilván,
ha elfogadjuk, hogy MOB egy olyan sportszakmai szervezet, amely mindenhonnan összegyűjti a sporthoz értő szakembereket, akkor pazarlás lenne egy másik szakmai szervezetet felállítani, hogy az mondja meg mi legyen a jövőben.
Ez a szakmai anyag arra jó, hogy ennek mentén a sportágak elkezdjenek dolgozni, de akkor ez legyen az iránytű és ne valami más, mert ebben most húsz év tapasztalatait igyekeztünk összegyűjteni."
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt években azért olykor presztízsjellegű „pinpongozásnak” tűnő verseny a MOB és a sportállamtitkárság között felütheti-e a fejét, a MOB elnöke így válaszolt:
Már találkoztam dr. Schmidt Ádám államtitkár úrral és az első megbeszéléseink alapján úgy tűnt, jól fogunk tudni együtt dolgozni a magyar sport sikereiért.
Fontos, hogy nem csak pénzkérdés az, hogy a MOB-nak mekkora a szakmai súlya, hanem olyan jogosítványok kellenek, amelyek azt is lehetővé teszik, hogy elszámoltathassuk, hogyha az elköltött források és a tervezett eredményesség köszönőviszonyban sincsenek egymással.” A kérdésre, hogy ez bizony lehet, hogy néhány elkényelmesedő sportági elnöknek bizony fájni fog és hogy felvállalja-e majd az ezzel együtt járó konfliktusokat Gyulay Zsolt így felelt:
Nincs más út. Én nem arra játszok, hogy jövőre is megszavazzanak. Nekünk az a dolgunk, hogy eredményesebbé tegyük a magyar sportot, az olimpiai sportágakat, én ezt személyes küldetésemnek érzem, ezért vállaltam az elnöki feladatokat.
Arra is kitértünk, hogy meglepte-e a majdnem teljeskörű igennel elfogadott új alapszabály tervezet, amely 53-ról 127 főre bővíti majd a jövőben a magyar sport parlamentjét, és hogy egy ellenszavazat és Kulcsár Krisztián volt MOB-elnök tartózkodása mellett nagyjából csont nélkül megszavazták a tervezetet.
„Valami bizsergető várakozás volt a tagságban, mindenki eljött, és ebből én arra következtetek, hogy fontos a sportszakmai érdekképviselet. A NOB semmilyen aggályt nem támasztott a 127 főre felbővülő tagsággal szemben, pláne, hogy több, mint hatvan százalék az olimpiai sportágak képviselőinek létszáma."
Itt megenézheti milyen volt korábban és a ma elfogadott alapszabálynak köszönhetően hogy áll föl ősztől a MOB közgyűlése.
"Az minket is meglepett mennyire aprólékosan kommentálták az alapszabálytervezetünket”. Arra a kérdésre, hogy vajon akkor miért lehetett szükség arra, hogy a Kulcsár Krisztián vezette MOB-ban – elvileg igazodva a NOB igényeihez – ennyire kigyomlálják a tagságot és olyan neveket is eltávolítsanak, mint Kemény Dénes, vagy Dr. Martos Éva professzorasszony, sportegészségügyi szakember, az elnök csak annyit reagált: „no comment.”.
Gyulay Zsolt arra is kitért, hogy a MOB-nak el kell köteleznie magát azzal a céllal, hogy a párizsi utáni első európai olimpia hazánkban legyen 2036-ban.
MOB-életműdíj Schmitt Pálnak és Dr. Kamuti Jenőnek
A szakami beszámolók elfogadásán túl ilyenkor a tagság gyakorta megemlékezik a szervezetben kiemelkedően aktív tagok elismeréséről is.A jelenlévő mindannyian felálltak és vastapssal jutalmazták a MOB két életműdíjasát, az olimpiai bajnok párbajtőrvívót, a szervezett korábbi elnökét, Schmitt Pált, és az olimpiai ezüstérmes tőrvívót, a MOB Fair Play bizottságának elnökét.
MOB érdemérem kitüntetést kapott Pavlik Gábor, Udvarhelyi Gábor, Vaskuti István és Ördög Éva (posztumusz).
A közgyűlés tiszteletbeli taggá választotta Hazsik Endrét, Molnár Zoltán és Pakucs Jánost.
***
A nyitóképen: Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke beszédet mond a szervezet budapesti közgyűlésén 2022. május 28-án.MTI/Kovács Tamás
A sportvezető reméli, hogy legutóbbi kitüntetése nem egy életpálya lezárása, hiszen még rengeteg tennivalója akad. Személyes sikerének tartja, hogy Párizsban mindegyik magyar aranyéremért élőben szurkolhatott, és bízik benne, hogy a budapesti olimpia megrendezése nem csak egy álom marad. Interjúnk!
Van remény barcelonai olimpiai bajnokunk gyógyulására. A súlyos szívinfarktusai után lábadozó, Amerikában élő klasszis tornászról a nővére osztotta meg a legfrissebb híreket.
Az egykori főpolgármester elismerte, hogy jelenleg patthelyzet van a fővárosban, majd azt is kijelentette, hogy ha választani kellene Karácsony és Vitézy között, akkor Karácsonyra szavazna.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtökön szavaznak Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. Ha megszavazzák, a történelmi döntés az EU magyar elnöksége idején születik meg.