Dumity Richárd előkelő helyen zárta élete első paralimpiáját
2022. március 14. 06:43
A pekingi téli paralimpia egyetlen magyar indulója, az alpesi síző Dumity Richárd a 16. helyen végzett a második versenyszámában, szlalomban, ülősí kategóriában egy rendkívül nehéz pályán.
2022. március 14. 06:43
p
3
0
0
Mentés
Mint írtuk, csütörtökön az alpesi síző Dumity Richárd már az első versenyszámában bizonyította rátermettségét élete első paralimpiáján: óriás-műlesiklásban a monosí kategóriában a 30. helyen végzett.
A 25 éves sportoló elégedett volt a szereplésével és kellő önbizalmat szerzett a második versenyére, amelyet eredetileg szombaton rendeztek volna, azonban a nők és férfiak versenynapjait felcserélték szlalomban, így Dumity vasárnap indult a másik versenyszámában.
Sok versenyzőn kifogott a nehéz pálya, azonban a pekingi téli paralimpia egyetlen magyar sportolója megküzdött a körülményekkel, és mindkét futamát sikeresen teljesítette szlalomban ülősí kategóriában. Az első fordulóban Dumity a 38. helyen zárt, míg tizenegy riválisa kiesett, egy pedig rajthoz sem állt. Majd a második kanyarban a magyar paralimpikon megint magabiztosan versenyezve abszolválta a pályát. Mint kiderült, ezzel bravúros teljesítményt nyújtott, hiszen 22 vetélytársa nem tudott célba érni érvényes időeredménnyel.
Így Dumity Richárd az előkelő 16. helyen fejezte be a viadalt szlalomban, ülő kategóriában.
„A lehető legpozitívabb élményekkel hagyom itt Pekinget, mindkét versenyszámomban nyújtott teljesítményemmel elégedett vagyok. A kitűzött céloknak megfelelően teljesítettem, ennek örülök. A körülmények nem voltak egyszerűek, otthon nehéz ilyenekre készülni, viszont ehhez kell alkalmazkodni, mert minden nagy versenyen hasonlóan kemény lesz a pálya. A szlalom a gyengébbik számom, de ebben is a folyamatos fejlődésre törekszem” – értékelt Dumity a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) hivatalos honlapján.
„Eredetileg úgy gondoltuk, Ricsi csak a 2026-os milánói paralimpiára juthat ki. Ez továbbra is cél sportolónk számára, ám már négy évvel korábban, Pekingben bebizonyította, hogy fényes jövő áll előtte. Izgultunk, szorítottunk érte, és segítettük őt, ahol tudtuk. Nem támasztottuk elé hatalmas elvárásokat, reálisan közelítettük meg a lehetőségeit, ezeket pedig sikerült teljesítenie. Az alapok megvannak, bizakodva várom a milánói téli paralimpiát” – fejtette ki Szabó László a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke az MPB hivatalos honlapján.
Vasárnap véget ért a XIII. téli paralimpia Pekingben.
A házigazda Kína toronymagasan végzett az éremtáblázat élén. A kínai paralimpikonok nyerték a legtöbb érmet, összesen 61 medált gyűjtöttek, ebből 18 aranyérem, tehát ők szerezték a legtöbb paralimpiai bajnoki címet is. A második helyen Ukrajna zárt, és Kanada lett a harmadik.
Mint arról beszámoltunk, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság az orosz-ukrán háború miatt előbb úgy döntött, hogy az orosz és a fehérorosz sportolók semlegesként részt vehetnek a játékokon, azonban aztán nyomás és fenyegetések hatására kizárta őket a viadalról.
Olaszország rendezi a következő téli paralimpiát 2026-ban. Milánó és Cortina d'Ampezzo ad otthont az eseménynek, akárcsak a téli olimpiának.
Nyitókép: Dumity Richárd élete első téli paralimpiáján magabiztosan versenyzett a második versenyszámában, szlalomban, monosí kategóriában. Fotó: Hoffer Szilvi/Magyar Paralimpiai Bizottság
A Magyar Paralimpiai Bizottság pénteki közgyűlésén egyhangú szavazással választották újra elnökké a sportvezetőt, így immár harmadik ciklusát kezdheti a szervezet élén. Lapunknak elárulta, mit tanult a fogyatékkal élőktől, illetve mit jelent a parasportnak, hogy az egyik edzője lett Milák Krisóf kiválasztottja.
Kiss Péter Pálnak nyolcévesen egy ritka autoimmun betegség, a Guillain–Barré-szindróma következtében lebénultak a lábai. Tíz év múlva a paralimpia ünnepelt magyar hőseinek egyike lett.
Nagyon belejött a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a szabályok korszerűsítésébe. Ezúttal a labdarúgás egyik legtöbb vitára okot adó elemét reformálnák meg. De valóban forradalmi újításról beszélünk?