Megüzenték a Liu-fivérek: újra itt vagyunk (VIDEÓ)
Még a Nemzetközi Korcsolyázó-szövetség is kitért az országváltásukra.
Férfi 1000 méteren mindkét Liu testvér bejutott az A-döntőbe a short trackesek versenyén a téli olimpián, ahol az idősebb Liu fivér első lett, ám kizárták, így Liu Shaoang bronzérmet szerzett. Jászapáti Petra a női 500 méteren két ezredmásodperccel csúszott le a fináléról, összesítésben hetedik lett.
A magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók hétfőn 12.30-tól léptek újra jégre, és szálltak harcba az érmekért vagy pontszerző helyezésekért a pekingi téli olimpián. Jászapáti Petra a női 500 méteren, míg a három ászunk, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry a férfi 1000 méteren versenyzett. Minhdárom férfi versenyzőnk magabiztosan nyerte meg a futamát a selejtezőben, és jutott a 20 tagú negyeddöntőbe.
Mindhárom fiú éremszerzési esélyekkel indult a viadalon. A nőknél Jászapáti Petra a hatodik legjobb idővel jutott a negyeddöntőbe, így reális esélye lehetett, hogy továbbjusson, és a legjobb tíz között végezzen. A nap végén érmeket osztottak. Azonban az esélylatolgatásokkal óvatosan kell bánni, mivel ebben a sportágban rengeteg a befolyásoló tényező, és bármi megtörténhet.
Az első versenynapon bronzérmet nyert a vegyes váltónk, így érzelmi többlettel indulhattak a mieink a hétfői versenyszámokban.
A női 500 méteres negyeddöntőkkel kezdődött a versenynap. Jászapáti Petra a második futamban szerepelt két holland versenyzővel is. Nehéz összecsapásnak ígérkezett. Mindegyik negyeddöntőből az első és második helyezett jut tovább, valamint a legjobb harmadik eredményeket is figyelembe veszik. Nagyon jól rajtolt Jászapáti, elhúzott a mezőnytől, mögötte Poutsma követte, de a holland sztár kiesett.
Jászapáti már szombaton is remekül mozgott, és hozta a kiváló formáját a hétfői negyeddöntőben is.
A nők futamai után a férfiak 1000 méteres negyeddöntői következnek.
A második futamban indul Liu Shaoang, világbajnoki ezüstérmes ebben a számban, legutóbb Dordrechtben is nyert 1000 méteren a világkupa-viadalon.
Az első pályáról nagyon szépen rajtolt Liu Shaoang, elsőként jött el, végig uralta a futamát. A nagy rivális kanadai Pascal Dion kicsúszott. Az utolsó körben a dél-koreai ellenfél megelőzte Liu Shaoangot, de ennek már nem volt jelentősége a továbbjutás szempontjából, így
A harmadik futamban szerepelt Krueger John-Henry, a negyedik pályára osztották be, a rajt után is a negyedik helyen haladt, majd szépen felzárkózott, és feljött a második helyre, majd kisebb kavarodás után visszacsúszott a harmadik pozícióba, majd még egy hellyel hátrébb került. Az utolsó kör utolsó méterein azonban az első három helyen haladó rivális kicsúszott az ausztrál short trackes szabálytalansága miatt, így Krueger ért be elsőnek, és mögötte egy török versenyző ért be másodikként, és meglepetésre továbbjutott.
Az 1000 méteres versenyszám világbajnoki címvédője, Liu Shaolin Sándor indult a negyedik futamban egy dél-koreai és egy holland világsztárral. Liu Shaolin Sándor beállt a második helyre, azonban az egyik kanyarban kicsúszott – volt testkontaktus a holland Knegttel –, a magyar olimpiai bajnok felállt, szerencsére nem történt sérülés, továbbment, és utolsóként csúszott be a célba. Videózás után a bírók megerősítették, hogy a holland Knegt szabálytalankodott a kínai ellenféllel, és Liu Shaolin Sándort is továbbjuttaták a bírók, mert a holland karral blokkolta a magyar fiút, és emiatt esett el.
A női 500 méter második elődöntőjébe osztották be Jászapátit a negyedik pozícóba, nem túl kedvező helyről rajtolt, nem is jól. Az ötödik helyen haladt sokáig, az utolsó körben azonban kicsúszott a belga rivális, így negyedik helyre került a magyar lány. Jászapáti hatalmasat hajrázott, de mindössze két ezredmásodperccel maradt le a második helyről, és az A-döntőről. A harmadik helyezésével a B-fináléba jutott, ott küzdhet a hatodik helyért, mivel az A-döntőbe öt versenyző kvalifikálta magát.
Férfi 1000 méteren a Liu testvérek a második elődöntőbe kerültek, a rajt után Liu Shaoang előre állt, majd hat körrel a vége előtt Liu Shaolin Sándor ment az élre, mögötte Liu Shaoang haladt másodikként, összehangolva korcsolyáztak, majd a fiatalabbik Liu fivért ellökte a dél-koreai vetélytárs, míg Liu Shaolin Sándor megnyerte a futamot, és bejutott a fináléba. Liu Shaoang esését sokáig videón vizsgálta a versenybíró, és úgy határozott, hogy a dél-koreai Lee-t kizárja, és Shaoangot továbbjuttata az A-döntőbe.
Jászapáti Petra a B-döntőben egy kanadai és egy orosz rivális ellen versenyzett. A rajt után Jászapáti a harmadik helyen korcsolyázott, majd egy körrel a vége előtt feljött a második pozícióba. Megint óriási hajrát mutatott be, de megint nem sikerült megnyerni a futamot.
Egyelőre ez a hetedik helyezést jelenti összesítésben, de ha az A-döntőben valakit kizárnak, akkor a magyar sportoló előrébb zár.
A női 1000 méter fináléját Arianna Fontana nyerte, a holland Suzanne Schulting lett a második és a kanadai Kim Boutin végzett a harmadik helyen. Ezzel az olasz világklasszis megvédte olimpiai bajnoki címét ezen a távon, miután Pjongcsangban is ő nyert 1000 méteren. Fontana megint történelmet írt, mivel a tizedik olimpiai érmét szerezte meg, Pekingben már a második medált zsebelte be.
A férfi 1000 méter döntőjében két magyar – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang – és három kínai szerepelt, nagyon izgalmas és érdekes fináléra lehetett így számítani. A Liu testvérek édesanyja magyar, édesapja kínai. Pikáns viadal ematt. A rajt után Liu Shaoang áltt az élre, míg a bátyja hátul az ötödik helyen haladt, azonban a versenybíró lefújta a futamot, mert pengedarabokat talált a jégen, emiatt úgy határozott, hogy le kell takarítani a pályát, és újra kell indítani a finálét.
A második rajt után Liu Shaolin Sándor a második helyen korcsolyázott, majd egy helyet visszaesett, közben Liu Shaoang felzárkózott, de megbillent, és hátra került. Közben Liu Shaolin Sándor elöl haladt. A második helyen korcsolyázó kínai Zsen Ce-vej próbalta utolérni a magyar fiút, ám Liu Shaolin Sándor ért be elsőnek a célba. Liu Shaolin Sándor hatalmasat futott, nagyon elfáradt, a célba is bevetette magát az aranyéremért. Hosszasan elemezték a videobírók a futamot, és
azaz a teljes mezőny végére sorolták.
A célba érkezéskor oda-vissza ment a csata a kínai Zsen Ce-vej és Liu Shaolin Sándor között, mindketten kézzel érintették egymást, szigorú döntés született. A felvételeket nézve nem tűnt igazán jogosnak az ítélet, úgy fest, igazságtalanul vették el Liu Shaolin Sándortól a már megnyertnek hitt olimpiai aranyérmet. Talán a hazai pálya előnye is számított.
„Érzelmi hullámvasút volt az utolsó fél órában. Próbálok higgadt maradni és diplomatikusan nyilatkozni. A pálya mellett kicsit elvesztettem a fejem, elszabadultak az érzelmeim, nem tudom, hogy ilyen esetben mit kellett volna csinálnom. Igyekszem megnyugodni, elfelejteni a történteket, és keszülök a következő futamokra.Kaptunk sok jót és sok rosszat a bíróktól. Visszafújták az elején a futamot, ez nagyon rosszul jött, mivel az élen álltam, nagyon jól éreztem magam, végrehajtottam egy szép előzést, és amikor Vu Ta-csing megelőzött, akkor még nagyon erősnek éreztem magam. De amikor visszafújták a futamot, akkor sajnos már nem tudtam előrébb jönni, és így ebben ennyi volt sajnos. Kaptam én is jót és rosszat a futam elején, sok kezezés volt.
Nem én vagyok a bíró, sajnos nem én döntök. Ezt el kell fogadni, és tovább kell lépni. Örülök ennek a bronzéremnek,
boldoggá tesz, hogy legalább annyi eszem volt, hogy meg tudtam előzni Vut a végén. Sanyinak azt mondtam, hogy ami történt, megtörtént, és felejtsük el ezt, és lépjünk tovább” – nyilatkozta Liu Shaoang az M4 Sportnak a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének virágceremóniája után.
A rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott edzője és menedzsere, Bánhidi Ákos elmondta az M4 Sportnak adott nyilatkozatában, hogy óvást nyújott be a magyar csapat.
„Megóvtuk az eredményt, mert nem tartjuk igazságosnak a döntést. Nem gondolom, hogy bármi változtatás fog történni, ez általában így megy. Ez inkább arról szól, hogy érezzék, hogy
mi ezt nagyon nem tartjuk igazságosnak egy olimpiai döntőben. Ez presztízskérdés és nyomásgyakorlás a részünkről.
Ami a short tracket illeti, már elég harcedzett vagyok, de nagyon kemény dolog egy olimpiai aranyérmet elvenni. Két napja egy bronzéremnek felhőtlenül örültünk, most pedig Adó (Liu Shaoang – a szerk.) ugyan mosolyog, de nem túl boldog. Megvizsgáltuk a döntő momentumait. Először is a futamot visszafújták egy pengetörés miatt. A visszafújás előtt az egyik kínai rivális arra utazott, hogy Sanyit kipiszkálja a futamból, és többször szabálytalankodott Sanyi ellen. Aztán lefújták ezt a futamot többek között egy ilyen ütközés miatt, és csodálkozva láttam, hogy a szabálytalankodó vetélytárs még a jégen van. Több probléma is felmerült ezzel a futammal. Mindenképp reagálnunk kellett az óvással azért, hogy legalább tudjunk aludni néhány órát. Nem sűrűn vesznek el az embertől egy aranyérmet, túl sok gyakorlatunk nincs ebben.
Profik a versenyzőink, menni kell tovább, lesz még bőven verseny az olimpián, és hideg fejjel kell teljesíteni, teljes mentális állapotot kell elérni.
A kizárás után Sanyi olyan állapotba került, hogy azonnal elhagyta a stadiont, így csak kedd reggel látom majd, hogy hogyan kell kezelni az egész szituációt. Az egész csapat meglehetősen lehangolt emiatt, de igyekszünk talpra állni. A rossz kedvünktől függetlenül Adó bronzérme csodálatos eredmény, elismerésem neki” – fejtette ki Bánhidi Ákos az M4 Sportnak.
Íme a Liu testvérek döntőjének videója:
Az óvással kapcsolatban várjuk a fejleményeket.
A szakvezető kitért Jászapáti Petra teljesítményére is, a szegedi short trackes két ezredmásodperccel maradt le a A-döntőről, és végül a hetedik helyen végzett 500 méteren.
„Petrus két ezreddel maradt le az A-döntőről. Ez fantasztikus teljesítmény. Nagyon-nagyon kevésen múlott a finálé. Ezt a részét sajnálom, viszont kiválóan korcsolyázott. A hetedik helyezés szenzációs eredménynek számít egy olimpián. Maximálisan elégedett vagyok ezzel, gondolom, ő is az” – tette hozzá Bánhidi.
„A szívemet, lelkemet beletettem a versenybe. Két ezredmásodperc nagyon kevés, de nincs miért szomorkodnom, hiszen hetedik lettem. Átfutott a fejemben, hogy bejuthattam volna az olimpiai A-döntőbe is, viszont egy olimpiai B-döntő is fantasztikus dolog. Látszott a B-döntőben nyújtott teljesítményemen is, hogy nem keseredtem el annyira, előztem is egyet, és megpróbáltam a végén a benyújtást is. Minden futamban megtettem a lehető legtöbbet. Úgy jöttem le a jégről, hogy kiadtam mindent magamból a pályán” – értékelt Jászapáti Petra az M4 Sportnak.
„A nap, amikor majdnem egyéni olimpiai bajnok lettem. Edzettem, szenvedtem mentálisan és fizikálisan egyaránt az elmúlt négy évben, sőt, amióta 2005-ben elkezdtem korcsolyázni. Nagyon sajnálom, hogy nem tudtam elérni azt az eredményt, amit mindannyian akartunk. Nehéz nap volt, kiadtam mindent magamból, nem tudnék semmit sem máshogyan tenni. A rövid pályás gyorskorcsolya egy gyönyörű sport, és imádom. Elismerésem a barátomnak, Zsen Ce-vejnek. A jövőben még keményebben és még okosabban edzek majd. Szeretlek mindnyájatokat akkor is, ha egyéni olimpiai bajnok vagyok, és akkor is, ha nem vagyok az. Szeretlek titeket, és továbbra is harcolni fogok, így nektek csak szurkolnotok kell értem” – írta Liu Shaolin Sándor a közösségi oldalán.
Nyitókép: Liu Shaolin Sándor várja az eredményt a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyének döntője után a Fővárosi Fedett Stadionban a pekingi téli olimpián 2022. február 7-én. Liu Shaolin ugyan elsőként haladt át a célvonalon a döntőben, azaz a videózás percei alatt olimpiai bajnoknak érezhette magát, de végül a zsűri két esetben is szabálytalannak látta, sárga lapos büntetéssel zárták ki, azaz a teljes mezőny végére sorolták. MTI/Kovács Tamás