„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Oszaka Naomi meggyújtotta a lángot, de hamar búcsúzott a női tenisztornán.
Még csak ez hiányzott szegény japánoknak… Nem elég, hogy egy évvel el kellett tolni az olimpiát, nem elég, hogy végül nézők sem lehetnek, a japán emberek egy része pedig, ha rajta múlna, végleg eltörölte volna ezt az egész rendezvényt…
Ezek után kiesett a nemzeti hős, Oszaka Naomi.
Aki a megnyitón meggyújtotta az olimpiai lángot. Aki legalább akkora sztár Japánban, mint volt a kilencvenes években a focista Nakata – Tokióban mindenfelé Oszaka-óriásplakátokat láthatunk.
A 23 éves teniszező végső győzelme legalább egy kicsit feledtethette volna mindazt a rosszat, amit a japán embereknek át kellett élniük. Ám Vondrousová 6-1, 6-4-gyel kiejtette őt.
Akkora nyomás lehet rajta, amit én el sem tudok képzelni
– mondta a győztes Vondrousová.
Erről pedig valóban érdemes beszélni. Aránylag friss hír, hogy a négyszeres olimpiai bajnok Simone Biles visszalépett a női tornászok egyéni összetett döntőjétől. Gyengébb teljesítménye után úgy ítélte meg, hogyha a teste nem is, a büszkesége és a lelke sérült. Ahogy fogalmazott: a mentális egészségének megőrzése érdekében jobban jár, ha kihagyja az egyéni összetettet. (A szerenkénti döntőkről majd később határoz.)
De persze ha valakinél központi kérdés a mentális rész, az éppen Oszaka Naomi. Talán még a sportot kevésbé követő olvasóink is értesültek a májusi eseményekről. Arról, hogy a japán teniszezőnő végül is visszalépett a Roland Garrostól, majd Wimbledonban sem indult el.
Azért, mert úgy ítélte meg: lelkileg túl nagy terhet jelentenek számára a sajtótájékoztatók, és egyik torna szervezői sem voltak hajlandóak felmentést adni neki ezek alól. Oszaka elárulta, hogy 2018 óta depresszióval küzdött, és nehezményezte, hogy a sajtó munkatársai gyakran már elhangzott kérdéseket tesznek fel, vagy olyat, amiből süt a hozzá nem értés.
A testvér, Mari a Redditen egy hosszú posztban (amit gyorsan törölt, de persze addigra már „kifotózták”) arról értekezett, hogy igazából Oszaka azokat a kérdéseket akarta elkerülni, amik arra vonatkoztak (volna), hogy miért nem megy neki a játék salakon (ezen a borításon kell teniszezni a Roland Garroson is).
Mert miután újra és újra emlékeztették arra, hogy milyen pocsék a salakos mérlege, egyre inkább öngerjesztő folyamattá vált az egész. Erre pedig egyetlen megoldóképletet talált a sportoló: elzárkózni mindennemű visszajelzéstől.
Nem véletlen, hogy sokan abban sem voltak biztosak, hogy Oszakát látjuk-e még valaha teniszezni. Aztán az olimpia, a hazai pálya túl csábító volt, nem beszélve a kemény borításról, amelyen a legtöbb sikerét aratta.
Ám amennyit hozzáadott a lánggyújtás (azt írta a Twitteren, hogy élete eddigi legnagyobb megtiszteltetése), annyit el is vett. Így szombat helyett csak vasárnap játszhatta le az első meccsét a tenisztornán, és három egymást követő napon kellett pályára lépnie. A harmadikba már beletört a bicskája.
Olimpiát nyerni teniszben nagyon nehéz – ezt szögezzük le. Federernek sem sikerült egyéniben.
Itt inkább abban kell reménykednünk, hogy jóra fordul Oszaka sorsa. Hiszen adott egy nyilvánvalóan rendkívül tehetséges teniszező, akivel kapcsolatban a sportot csak felületesen követő ember nem tud felidézni nagy meccset, nagy megoldást. Csak valamifajta „perpatvarokat”.
Szegény lány, az első ilyenről ő tehetett a legkevésbé: amikor először nyert Grand Slam-tornát pályafutása során, nem tudott felhőtlenül örülni, elvégre ellenfele, Serena Williams nehezen feledhető botrányt okozott.
Oszaka Naomi e sorok írásakor 23 éves. Négy Grand Slam-torna-győzelmet tud felmutatni; talán nem túlzás azt mondani, hogy nagyobb az ismertsége, elismertsége és hájpja, mint amennyi siker a háta mögött van.
Pózolt a Sports Illustrated címlapján, a Netflix pedig háromrészes dokumentumsorozatot forgatott róla.
Valószínűleg az összes sportbarát nevében kívánhatjuk neki, hogy az elkövetkező 10 évben is ilyen sokat halljunk róla!
De lehetőleg nagy tornagyőzelmek kapcsán!
Nyitókép: Tiziana FABI / AFP