Az egekben az arany ára – kínai ékszerboltok nehéz helyzetben

2024. november 04. 11:02

Az arany világpiaci ára meredeken emelkedett az utóbbi időben, október végére unciánként 2754 dollárra (grammonként 88,5 dollárra) kúszva fel. Ennek hatására a kínai kiskereskedelemben az aranytermékek ára grammonként meghaladta a 800 jüant (112 dollár).

2024. november 04. 11:02
Matus Tibor
Matus Tibor

A szerző a Makronóm újságírója.

A kínai ékszerkereskedők tehát panaszkodnak az alacsony fogyasztói keresletre, ugyanis ilyet még nem tapasztaltak. Korábban az arany árának emelkedése az eladások növekedéséhez vezetett. Az elmúlt időszakban azt tapasztalták, hogy miután az aranytermékek eladási ára grammonként elérte a 600–700 jüant (84,20–98,30 dollár), az emberek további vásárlásokat fontolgattak, csakhogy 700 jüan felett habozni kezdtek, 800 felett pedig már nem mernek venni.  

Az ékszerüzleteknek az elmúlt években nagyon jól ment. Manapság már sokkal több aranyrudat adtak el, mint ékszert, mert a tömör arany prémiumára és az azonnali ár közötti különbség jóval kisebb, mint az ékszereknél. 

Ezzel párhuzamosan a tőzsdén jegyzett kínai aranyékszer-kereskedelmi láncok teljesítménye is visszaesett. A Lukfook Jewellery kiskereskedelmi bevétele 25 százalékkal mérséklődött a szeptember 30-ával zárult negyedévben, míg 

az aranytermékek bolti értékesítése ebben az időszakban értékben 35, mennyiségben pedig 52 százalékkal csökkent. 

Kína egyébként a világ legnagyobb aranytermelője, és Indiával együtt a legnagyobb vásárlója is. Az aranyat régóta a vagyon tárolójának tekintik, és általában ünnepekkor vagy különleges alkalmakkor ajándékozzák. Az ázsiai nagyhatalom gyorsan növekvő gazdasága és az emelkedő középosztály az arany ékszerek és befektetési termékek iránti keresletet is növelte. 

A június 30-án zárult idei első fél évben 270 tonna arany ékszert vásároltak a kínai fogyasztók, ami 18 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A csúcsév 2022 volt, amikor ők vették meg a globális kiskereskedelmi arany 25 százalékát, összesen 825 tonnát. 

A megnövekedett aranyárfelár egyértelmű jele annak, hogy a kínai piacon strukturális aranyhiány van. Ez jól jön a kormánynak, mert ezzel több pénz áramolhat a másik hagyományos vagyonmegőrző eszközbe, az ingatlanba.  

Az áremelkedéshez hozzájárul a központi bankok nettó aranyvásárlása, amely az Arany Világtanács adatai szerint 483 tonnára nőtt 2024 első felében, ami 5 százalékkal magasabb a 2023 ugyanezen időszakában felállított rekordnál. 

Érthető a kínai fogyasztók álláspontja, ugyanis az ékszerek esetében nehezen tudnak közvetlen hasznot húzni az arany emelkedő árából. A szabványos befektetési aranyrudakhoz képest az arany ékszerek eladásának költsége magasabb, az újrahasznosítási csatornák pedig korlátozottabbak. A fogyasztók tapasztalata az, hogy miközben jelenleg 800 jüanért lehet megvásárolni az arany ékszert, eladni már csak 600-ért tudják.  

Jelenleg, amikor a világban keresik a biztonságos menedéket, az arany ára folyamatosan emelkedik, de kérdés, meddig. A kínai fogyasztók is azzal számolnak, hogy az ár esetleg csökkenni fog. Csakhogy jelenleg a világgazdaság számos kockázati tényezővel szembesül, ami rövid távon nemhogy a mérséklődés jeleit nem mutatja, de valószínűleg erősödni fog, ez pedig kihat az arany árára. 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: Flickr

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-5000136
2024. november 04. 16:27
🍓 ️ ­­­É­r­­­t­­é­k­e­­l­­d­­­ ­a­­ ­­s­z­e­­­x­­­i­­ ­­p­u­n­c­i­­­m­­a­­t­­ 👉 𝐖­­­𝐖­­𝐖­­.­𝐗­­­𝟏­­­𝟖­.­𝐅­­𝐔­𝐍
ihavrilla
2024. november 04. 11:30
Szegény kínaiak. Ez már a vég. Nem fogok aludni emiatt.
nemturista
2024. november 04. 11:23
Majd lesz a béka segge alatt is,attól függ mi az igény...
véna
2024. november 04. 11:14
Sokáig nem emelkedett, van még mit behoznia de hát ez megszokott háborúk idején. Én vettem pár grammot, megnéztem 1 év múlva, ugyanannyi volt 20% infla mellett. Még bukóba is volt, nemhogy emelkedett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!