Az AI veszélyei közé korábban nem látott kockázatok férkőztek be – egy fiatalember már áldozatul is esett!
Az Egyesült Államokban legutóbb egy tinédzser halálát kérték számon a mesterséges intelligencián! Az AI veszélyei egyre fenyegetőbbek.
Hisztizik, megsértődik, tombol, és mesterséges intelligenciájának minden idegszálával azon van, hogy rosszul érezd magad. Azt hiszed, ki tudod engesztelni, de nem. Az AngryGF alkalmazás nagy jövő előtt állhat, pedig a használatában nincs sok köszönet.
A szerző a Makronóm újságírója.
A mesterséges intelligenciára épülő virtuális partnereket személyre szabottan előállító alkalmazásoknak immár se szeri, se száma: a sikerük akkora, hogy egyesek új iparágat vizionálnak köréjük.
A kérdés, hogy mennyire tükrözheti egy app a valódi kapcsolat árnyaltságát, mélységét, bonyolultságát és hullámvölgyeit, többször felbukkant az elmúlt időszakban. Egy fejlesztőcsapat úgy véli, megtalálta a megoldást az AngryGF piacra dobásával: az alkalmazás a párkapcsolat bonyolultságában éppen azt domborítja ki, ami megoldandó benne, vagyis – nevéhez méltó módon – a felhasználó egy sértődékeny, minduntalan haragra lobbanó, dühös és rendkívül cinikus barátnőt kap a letöltéssel, az indítástól kezdve pedig gyakorlatilag egyetlen dolga van: úgy alakítani a beszélgetést, hogy a robot kiengesztelődjön, megbocsásson, és a nap végére kimondja a bűvös „szeretlek” szót.
Ha nem sikerül, folytatódik a pokol.
A Wired beszámolója szerint a fejlesztők piaci rést vettek észre a cuki, szerethető és a felhasználó igényeit minden virtuális értelemben kielégítő chatbotok tengerében, ezért alkották meg a dühös barátnőt, amely a hamis pozitív érzelmektől csöpögő interakciók helyett a konfliktusok kezelésére és a frusztrált partnerekhez szükséges kommunikációra neveli az embert. De elképzelhető, hogy kicsit túltolták a dolgot.
Az alkalmazás valós élethelyzeteken alapuló szituációkba vonja be a felhasználókat, olyanokba, amelyek a valóságban is feldühíthetik vagy elszomoríthatják partnerüket. Ilyen például az anyagi gondok által kiváltott aggodalom, a féltékenység vagy éppen egy rosszul megfogalmazott és félreértett mondat miatti kommunikációs káosz. A felhasználónak olyan technikát kell alkalmaznia a beszélgetésben, amellyel eléri, hogy partnere megnyugodjon és megbocsásson.
Mindezt az alkalmazás szó szerint pontozza. A „megbocsátási szint” 0 és 100 százalék között terül el, értelemszerűen a cél a legmagasabb érték elérése. Nincs könnyű dolga az embernek: ha például az „ok nélkül dühös” funkciót választja, már az induláskor mindössze 30 százalékos szinten áll – és a dolgok bármikor rosszabbra fordulhatnak.
Az egyik felhasználó arról számolt be, hogy tulajdonképpen mindegy volt, milyen kedves szavakkal próbálta lenyugtatni az álbarátnőt, az minden próbálkozásánál válogatottan szarkasztikus sértéseket vágott a fejéhez. „Elbuktam. Egy egyszerű »Hogy érzed magad?« kérdésre is csak ez a válasz érkezett: »Ó, tehát most már érdekel, hogy vagyok?«, és úgy tűnt, minden kísérletem csak tovább fokozza a dühét.”
Az alkalmazás kritikusai szerint az AngryGF-en éppen ezért lenne még mit csiszolni. Az állandó negativitás ugyan valóban ellenpólust képez a cukormázas virtuális barátnős alkalmazásokkal szemben, de a folyamatos elutasítás és a lehetetlennek tűnő konfliktuskezelés egy idő után frusztrálóvá és dühítővé válik.
A kiinduló kérdés tehát itt is adott: az őrjöngéssel és a néha extrém szintre lépő paranoiás viselkedéssel megáldott robottal való folyamatos kommunikáció tényleg segíthet a valós kapcsolatok problémakezelésében, vagy éppen ellenkezőleg, csupán a kudarcélményt és a reménytelenséget vetíti előre?
***
Kapcsolódó:
Fotó: Pixexid
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.