A két hágai szervezet minden felhajtás nélkül nyomoz
Az Europol és az Eurojust, ezek a külső szemlélők által átláthatatlannak tűnő intézmények a szervezett bűnözés elleni közös munka középpontjában állnak. Az Európai Unió rendőrségi és igazságügyi együttműködési szervezete a szervezett bűnözés minden formája ellen nyomoz. Diszkrét módszereiknek köszönhetően a nyomozók és az ügyészek a számos kihívás ellenére is biztató eredményeket érnek el.
Rengeteg adat
Több mint ezren dolgoznak az 1999-ben létrehozott rendőri szervezetnél, az Europolnál, amely a nyomozati technikáiról keveset árul el – tudatta a francia Le Monde korábbi cikkében. Catherine De Bolle belga rendőrtiszt irányítása alatt mintegy 150 elemzőnek az a feladata, hogy rajta tartsa az ujját a bűnszervezetek ütőerén.
A The Guardian brit napilap szerint az Europol birtokában lévő információmennyiség „legalább 4 petabájtot tesz ki, ami hárommillió CD-ROM-nak vagy az amerikai Kongresszusi Könyvtár teljes tartalma egyötödének felel meg”.
Az Europol 27 tagállamának Hágában összekötő tisztviselői vannak, köztük rendőrök, csendőrök és vámtisztek. A nemzetközi nyomozások szempontjából kulcsfontosságú nem európai tagok között mintegy harminc amerikai képviselő (a kábítószer-ellenes hatóság, a DEA, az FBI, az Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ellenőrzési Hivatal, az ATF). A letartóztatásokat azonban hivatalosan a tagállamok rendőri erői végzik. Az Europol pedig egyfajta diszkrét koprodukció keretében nyújt támogatást.
Vonzó emberkereskedelem
A kábítószer a szervezett bűnözés számára „minden harcok anyja”, míg a hulladékcsempészet napjaink másik legjövedelmezőbb „üzletága”. A veszélyes hulladékokból származó évi 1,5 milliárd eurót meghaladó nyereséggel ez az egyik legvonzóbb bűncselekmény.
Az Europol szakértői gyakran a „szürkezónákban” húzódnak meg, például a kikötői dolgozók korrupcióját feltérképezendő, amely alapvetően fontos a Dél-Amerika és Európa közötti kábítószer-kereskedelemben.
A pénz nyomában
A bűnözői pénzek felkutatása mostantól a prioritási listák élén áll. A pénzmosást ugyanis sokáig alábecsülték. Ráadásul a kriptovaluták kezdeti időszaka új lehetőségeket teremtett, így ezek ma már a nyomozóknak mindennapos aggodalomra adnak okot, mivel óriási arányban használják ezeket pénzmosásra.
Az európai kontinenst megrázó bűncselekmények utáni nyomozások egy másik, ugyancsak hágai intézményben futnak össze. A szervezett bűnözés elleni küzdelem másik aspektusa, az igazságszolgáltatás a 2002-ben létrehozott Eurojustban zajlik. Itt 240 ember dolgozik, a huszonhat európai ügyész – nyolc harmadik országbeli összekötő bíró kíséretében – a tagállamokból érkező kollégáitól kapja a beadványokat. Az Európában működő szervezett hálózatok kihasználják a nyitott határokat, valamint az EU számos különböző jogi keretének bonyolultságát és összetettségét.