Európa új irányt vesz a versenyképesség felé: elfogadták a Budapesti nyilatkozatot
A versenyképesség helyreállítását célzó nyilatkozat elfogadása új lendületet adhat a kontinens gazdaságának.
Az év végén felvillantjuk még egyszer a legnépszerűbb Makronóm rovatos cikket. Az alábbi, július 10-i írásunk messze a legtöbbet kattintott cikkünk volt 2023-ban. Arról írtunk, hogy sem Ursula von der Leyen, sem az EU kereskedelmi biztosa, sem más nem tud reagálni a kínai exportkorlátozások bejelentésére.
A 2023. július 10-én megjelent cikkünkben arról írtunk, hogy Brüsszel nem tud érdemben reagálni a Kína által bejelentett exportkorlátozásra, amelyet Peking két, a zöldátállásban nélkülözhetetlen kritikus ásvány, a gallium és a germánium kapcsán vezetett be 2023 nyarán. A Bizottság emberei igazi hallgatásba menekültek. Teljes volt a döbbenet Brüsszelben.
Arról írtunk, hogy az EU addig hajtogatta a kockázatmentesítés kifejezést, ami egyébként Kína globális kereskedelmi szerepének visszaszorítását jelenti, továbbá addig mantrázta, hogy a zöldátálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok és nyersanyagok tekintetében is diverzifikációra törekszik, amíg Peking vállat nem vont, majd a lehető leghatározottabban meg nem mutatta, milyen lesz egy kereskedelmi háború,
ha az Európai Unió az USA akaratának megfelelően elkezdi átpolitizálni a gazdasági együttműködéseket.
Az ázsiai nagyhatalom tehát 2023 nyarán oda ütött, ahol a legjobban fáj: korlátozta a kritikus ásványianyag-exportját, különös tekintettel a galliumra és a germániumra. A két anyag kulcsfontosságú a csipgyártás, a távközlés és az elektromosjármű-ipar számára, a zöldátállás lázában égő EU pedig akkor még fel sem fogta, milyen figyelmeztetést kapott. A nélkülözhetetlen gallium 71, míg a germánium 45 százalékát ugyanis Kínából szerzi be az Európai Unió.
További részleteket itt olvashat ebből a cikkünkből.
Címlapfotó: Shutterstock
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.