Franciaország minden eddiginél nagyobb nyomás alatt áll
A Földközi-tenger középső részén egy év alatt 115 százalékkal megugrott az illegális határátlépések száma.
„A helyzet tarthatatlan. Jelentősen csökkenteni kell a bevándorlást, kezdve az illegális bevándorlással” – jelentette ki Macron köztársasági elnök a Le Point magazinban augusztus végén megjelent interjúban.
Gyakorlatilag az első francia lépés a migrációt szabályzó törvény elfogadása lesz. A migráció egy véget nem érő körforgás, amelyet az embercsempészek hálózatai tartanak fenn és használnak ki. A francia–olasz határon folyik az illegális bevándorlók beáramlása francia földre, ahonnan egy részük a La Manche csatornán Nagy-Britanniába akar eljutni.
Ahogy nőtt az emberáradat, úgy emelkedett az elmúlt hónapokban az ellenőrzések száma is. A helyi prefektusok több alkalmazottat kérnek. A Frontex európai határellenőrzési ügynökség által a januártól júliusig tartó időszakra vonatkozóan közzétett adatok önmagukért beszélnek: a Földközi-tenger középső része továbbra is az EU-ba irányuló migráció fő útvonala. Az illegális határátlépések száma itt több mint a duplájára nőtt, közel 90 ezer határátlépést észleltek.
Az átkelések veszélyesebbek, mint valaha. Az ENSZ adatai szerint január óta a Földközi-tenger középső részén, a világ leghalálosabb migrációs útvonalán már több mint 1800-as haltak meg hajótörésekben. Ez több mint a duplája a tavalyi számnak. Lampedusától Cataniáig, Ventimiglián és Mentonon keresztül a rendőrség fokozza a tevékenységét. Az idén nyáron a nemzetiségek közül az elefántcsontpartiak, az egyiptomiak és a guineaiak (a Földközi-tenger középső részén), a szírek, a palesztinok és az afgánok (a Földközi-tenger keleti részén) voltak a legtöbben, nem feledkezve meg a marokkóiakról és az algériaiakról (a Földközi-tenger nyugati részén, a spanyol oldalon).
Az északfrancia Hauts-de-France régió a brit Eldorádó küszöbe. Az átkelések továbbra is gyorsított ütemben folytatódnak, még ha csökkentek is 2022-hez képest, amely rekordév volt a La Manche csatornán, amikor több mint 45 ezer átkelést rögzítettek.
Eközben újabb segélykiáltás érkezett a déli Alpes-Maritimes megyéből. Macron elnöknek és Elisabeth Borne kormányfőnek küldött levelében Charles-Angel Ginésy, a megyei tanács elnöke beszámolt arról, hogy a francia–olasz határon robbanásszerű a migrációs helyzet.
Az írás utal a kísérő nélküli kiskorúakkal kapcsolatos drámai eseményekre, akik ma már a nemzetközi migrációs áramlatok járulékos áldozatai.
A választott képviselő az érvelésének alátámasztására újabb frissített számadatokat közölt: augusztus 18-án 4333 külföldi kiskorút kellett a helyi hivatalnak gondozásba vennie, míg 2022-ben egész évben 4908-at. Ginésy így folytatta: Az állami szolgálatok túlterheltek a határon, és már nem tudnak többet tenni. Aggodalmát fejezte ki a kimerült személyzet és a munkába belefulladó egyesületek miatt.
„Megijedtek a tegnapi és a mai migrációs hullámoktól, de ez semmi az eljövendőkhöz képest! – figyelmeztetett Nicolas Sarkozy volt francia elnök a legutóbbi, a Le Figarónak adott interjújában. – Valószínűleg még semmit sem láttunk. 2050-re az afrikai kontinens lakossága 1,5 milliárdról 2,5 milliárdra nő, amelynek a fele 20 év alatti lesz.”