Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet elemzőjének írása.
A globális dél kifejezés napjainkban reneszánszát éli, amely még a hidegháború éveiben ivódott be köztudatba, igaz, azóta feledésbe merült. Ez a fajta reneszánsz egyúttal igazol is bennünket, amikor blokkosodásról vagy hidegháború 2.0-ról beszélünk, mivel egy legutóbb a hidegháború utolsó szakaszában általánosan használatos fogalomról beszélünk.
A globális dél tágabb értelemben Latin-Amerika, Afrika, Ázsia és Óceánia azon országait jelenti,
amelyek kevésbé fejlettek, mint a gazdagabb, többnyire északi államok.
Bizonyos értelemben egy geopolitikai összefogásnak is tekinthető, mivel az olyan csoportosulások, mint a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína, India és Dél-Afrika) alternatív struktúrákként jöttek létre az olyan csoportokkal szemben, mint a Brit Nemzetközösség, az Európai Unió, a G7 és a G20 vagy az Oroszország vezette Független Államok Közössége (FÁK).
Ezen országok közül sokakban még élénken él a gyarmatosítás, a rasszizmus és az imperializmus által okozott elnyomás öröksége, valamint nem részesülnek az iparosodottabb országok előnyeiből. Arról nem is beszélve, hogy néhányuk azt állítja, hogy a globális felmelegedés súlyosan érinti őket. Az Egyesült Államokban ennek megfelelően a globális dél egy ideje nagyobb figyelmet kap, de kevés a konszenzus a vele folytatott politikát illetően.
A hidegháborús előzmények
Maga a globális dél részben a hidegháború alatti el nem kötelezettek mozgalmának örökségéből táplálkozik.
Visszatekintve, a mozgalom minden volt, csak el nem kötelezett nem:
Moszkva támogatta az eszmét, és eszközként használta fel befolyásának kiterjesztésére és a Nyugat háttérbe szorítására, mindezt a semlegesség, illetve a fejlődő világ iránti szimpátia hamis zászlaja alatt. A gyakorlatban még azok a nemzetek is, amelyek külkapcsolataik alapjaként kötelezték el magukat a mozgalom mellett, kényszerűségből rengeteget igazodtak.
Míg az el nem kötelezettek mozgalma a nagyhatalmi versengés hatalmi harcaiban gyökerezett, a szovjetek igyekeztek a marxista-leninista ideológiát is belevinni. Sok el nem kötelezett nemzet például kihasználta a lehetőséget, hogy gyermekeit és szakembereit Moszkvába küldje egyetemi, főiskolai, posztdoktori, valamint műszaki képzésre. Ezeknek az országoknak a nemzeti elitje így évtizedeken át a szovjet rendszerben képezte magát.