Így lesz 2025 a magyar családok és vállalkozások felemelkedésének éve
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint a minimálbér 400 ezer forintra emelkedhet, miközben új lakhatási és beruházási programok indulnak.
Az ország legfrissebb makrogazdasági adatai szerint defláció szélén áll a kínai gazdaság. Azonban ez nem csak Kínának, a Nyugatnak is fájhat.
A júniusi fogyasztói árindex éves szinten alig változott, májushoz képest pedig 0,2 százalékkal csökkent. A termelői árindex – amely a nagykereskedelmi költségeket tükrözi – 5,4 százalékkal csökkent 2022 júniusához képest, ami nagyobb visszaesést mutat, mint a májusi 4,6 százalék.
A hatodik havi kereskedelmi adatok továbbra is csökkenő tendenciát mutattak. A kínai export dollárban kifejezett értéke több mint 12 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ami nagyobb visszaesés, mint a májusi 7,5 százalék. Az import szintén közel 7 százalékkal csökkent 2022 júniusához képest, szemben a májusi 4,5 százalékkal.
A világ második legnagyobb gazdaságának meg kell küzdenie az ingatlanszektor és a helyi önkormányzatok súlyos adósságaival, a beruházások megtérülésének gyengülésével, a háztartások alacsony bizalmával, s ehhez társul, hogy az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval szembeni geopolitikai feszültségek sem pozitívak – mondta Gary Jefferson, a Brandeis Egyetem közgazdászprofesszora, a kínai gazdaság szakértője.
Szerinte ez a kínai kormány elmúlt 30-40 évi politikájának eredménye.
„A probléma szisztematikus jellegét bizonyítja, hogy a gazdasági bizalom és a társadalmi bizalom csökkenése kölcsönösen gerjeszti egymást” – mondta Jefferson a The Epoch Timesnak.
„Az élettársi kapcsolatok, a házasságkötés és a gyermekvállalás iránti vonakodásért valószínűleg részben a gazdasági visszaesés okolható, illetve azt táplálja. A kevesebb család kevesebb ingatlanpaci keresletet jelent, ami tovább gyengíti az ingatlanszektort” – tette hozzá.
Kína csökkenő születési rátával is küzd annak ellenére, hogy 2016-ban Kína megszüntette az egygyermekes politikát. Sok pár a magas költségekre hivatkozva így sem vállalt egynél több utódot.
„A kormánynak ez az időszak a legnehezebb, legalábbis 1989. június 4. óta” - állítja Jefferson, utalva a Tiananmen téri mészárlásra (melynek során a demokratikus reformokra törekvő kínai diáktüntetők tömegébe lőttek), és az ezt követő nemzetközi elszigeteltségre. Ezután Kína gazdasági növekedése csak három év után állt újra talpra.
Jefferson szerint ma a fizikai és humán tőkebefektetések megtérülése rövidebb a 10 évvel ezelőttihez képest, ami a már végrehajtott hatalmas volumenű infrastrukturális beruházásoknak és a Kínai Kommunista Párt (KKP) által 1999-ben kezdeményezett felsőoktatási beiratkozás támogatásának köszönhető. A kínai fiatalok munkanélküliségi rátája májusban és júniusban meghaladta a 20 százalékot, részben a főiskolai diplomások hatalmas számának köszönhetően, amely a két évtizeddel ezelőtti 1 millióról 10 millióra nőtt.
Véleménye szerint a gazdaság ösztönzéséhez óriási összegű finanszírozásra lenne szükség a központi és a helyi kormányoktól, ami viszont még több adósságfelhalmozást jelentene. Ha pedig az embereknek több pénzük van, dönthetnek úgy, hogy bankba teszik, vagy adósságaikat törlesztik – tehát nem feltétlenül költenek többet – tette hozzá.
Jefferson szerint Kína és a nyugati gazdaságok közötti alapvető különbség az, hogy a nyugati kormányok eljárási legitimációját a választások és a jogalkotási folyamatok biztosítják, a Kínai Kommunista Párt (KKP) legitimációja azonban teljes mértékben a gazdasági teljesítményétől függ.
„Ez jelentősen megnehezíti a párt számára, hogy képes legyen kezelni vagy elfogadni egy recessziót” - tette hozzá.
Személyes tapasztalat
A 27 éves Mike egy polimer adalékanyag-gyárban dolgozik a kelet-kínai Zhejiang tartomány egyik városában.
Elmondása szerint 2022 májusában egy nagy nyugat-európai vállalat nem újította meg a Kína és Európa közötti geopolitikai feszültségek miatt 15 000 fontnyi (6 598 725 Ft) termékre szóló éves megrendelését, amely túl nagy keresletkisesés volt számukra ahhoz, hogy könnyen pótolni tudják. A vállalat most leállította a termelést, és a meglévő készleteit értékesíti.
A vállalkozás jelenleg keresi a módját annak, hogy a termékcsaládot a belföldi piac kielégítésére alakítsa át, azonban túl alacsony a kereslet.
Mike üzeme nem volt egyedül. Elmondása szerint egy közeli autóalkatrész-gyár 3000 dolgozót, azaz a munkaerő 30 százalékát építette le. Ráadásul elmondta, hogy a gyárban dolgozóknak már nincs túlórázási lehetőségük, ami megnehezíti a megélhetésüket.
A KKP vezetői a közelmúltban találkoztak az üzleti élet vezetőivel, különösen a csúcstechnológiai vállalatokkal, jelezve, hogy véget vetnek a magániparral szembeni hároméves szigornak.
Nyilvánvaló, hogy kommunistaként Kína nem kedveli a magánszektort, azonban gazdasági növekedést akar, és látja, hogy ahhoz szükség van a magánszektorra”
– mondta Antonio Graceffo, Kína gazdasági elemzője a The Epoch Timesnak.
A KKP még nem vezetett be nagyszabású ösztönző intézkedést. Júniusban csökkentette a hitelkamatokat, és nemrégiben kiterjesztette az ingatlanhitel-kedvezményeket is. Emellett a Kínai Értékpapír-szabályozó Bizottság csökkentette a befektetési alapok kezelési díjait annak érdekében, hogy növelje a befektetők részvételét.
A hét elején egy szingapúri fedezeti alap is beadványt nyújtott be Hongkongban, hogy a csődbe ment Kaisa fejlesztő céget felszámolásra kényszerítse. A beadvány volt az első olyan ügy, amely a kifizetetlen szárazföldi adósságok miatt indult, jelezve a hitelezők türelmetlenségét és a kínai ingatlanszektor szerkezetátalakításba vetett alacsony bizalmát. Korábban az ilyen kérelmek csak offshore adósságokra vonatkoztak.
Áprilisban az Evergrande, a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője szerkezetátalakítási megállapodást kötött a fő hitelezőivel, amely többek között lehetővé teszi a kötvénytulajdonosok számára, hogy hozzáférjenek a vállalat Hongkongban jegyzett offshore eszközeihez.
Július 6-án Li Csiang kínai miniszterelnök „célzott és összehangolt politikai intézkedések” bevezetését ígérte a jelenlegi gazdasági kihívások kezelésére.
A KKP valószínűleg ösztönző csomagot fog kiadni a befejezetlen építési projektek lezárásához – mondta Graceffo, majd hozzátette, hogy ez nem fogja igazán növelni a keresletet, csupán átmeneti lendületet ad a foglalkoztatásnak.
Jefferson szerint Kínának fejlődő országként 3-4 százalékos inflációra lenne szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon a strukturális gazdasági változásokhoz, amelyek új ágazatokat kovácsolnak össze növekvő árakkal, mivel a pénz kiáramlik a gyengülő szektorokbóll.
Graceffo véleménye szerint Kína gazdasága rövid távon rosszabb helyzetbe kerül. Hosszú távon pedig nem biztos, hogy az ország gazdasága ismét 5 százalék feletti növekedési ütemet produkál majd, hacsak nem történik valami szokatlan – jósolta.
A világ számos munkahelye és termelő-szolgáltató ágazata szorosan összefügg a kínai piaci kereslettel. Az IMF előrejelzései szerint az elkövetkező öt évben ez az ország lesz a világgazdasági növekedés legfőbb motorja, és a teljes növekedés 22,6 százalékáért felel majd, ami kétszerese az USA hozzájárulásának.
A kínai gazdasági bővülés így rendkívüli mértékben befolyásolja a világkereskedelmet, a nyers- és alapanyagok piacait, például a brazil és ausztrál nyersanyag-exportot.
Az építőipari alapanyagokra (vasérc, acél) irányuló kereslet azonban nem növekedett akkora mértékben, mint azt várták. A visszafogott belföldi kereslet hatással van a nagy high-tech gyártókra is, mivel Dél-Korea és Tajvan elektronikus és számítástechnikai termékeinek és alapanyagainak behozatala jelentősen visszaesett az év első felében.
Probléma továbbá, hogy a kínai turisták sem lepték el úgy a világ turisztikai látványosságait, ahogy korábban várták, így az ebből remélt bevétel is kiesett. Az amerikai központi bank által tervezett további monetáris szigorítások recessziós veszélyt jelentenek az USA-ban, így félő, hogy a világ két legerősebb gazdasága „kézen fogva” süllyed a mélybe. Ez katasztrofális hatással lenne a globális kereskedelemre.
Címlapfotó:123rf.com